20 שנות מאסר לפלסטיני שהיה מעורב בירי טילים על ישראל

לאחר שהורשע ב-11 סעיפי אישום נגד ביטחון מדינת ישראל, נגזרו היום 20 שנות מאסר בפועל ועוד שנתיים על תנאי על נהיד חאמד, תושב עזה. חאמד איפשר במשך שנים לפעילי ארגוני טרור להשתמש בביתו ובשטחים הסמוכים לירי טילים, ואף הכווין את הפעילים למקומות ירי אופטימליים

ירי קסאם. ארכיון (AP)

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר בצהריים 20 שנות מאסר בפועל על נאהד חמיד, בן 32, תושב רצועת עזה שהורשע בעבירות נגד ביטחון המדינה בשנים 2003-2007: מספר מעשים של ניסיון רצח, מגע עם סוכן חוץ, קשירת קשר לפשע, עבירות נשק, מתן שירות להתאחדות בלתי מותרת, קשירת קשר למסירת ידיעות לאויב העלולות להיות לו לתועלת בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, חברות בארגון טרוריסטי וסיוע לניסיון רצח.

זאת, לאחר שבמשך שנים נתן חמיד לארגוני הטרור ברצועת עזה להשתמש בביתו ובסביבתו, בגלל קרבת הגבול עם ישראל.

בכתב האישום מפורטים 11 סעיפי אישום שונים, בהם "הפך עצמו חמיד לחוליה בשרשרת הפיגועים וניסיונות הפיגוע שיזמו אותם פעילים וארגוני טרור", כך בגזר הדין. חמיד הראה לפעילים מהיכן לירות טילים כדי להגיע לישראל, דיווח על כניסת כוחות צה"ל, סיפק הובלה למטעני חבלה ועוד.

"הוא נקלע למצוקה"

במהלך המשפט, טען סנגורו של חמיד כי "אין מדובר בנאשם המשתייך לארגון טרור, ופועל מתוך אידיאולוגיה בשירותו, אלא באדם שנקלע למצוקה, בשל היות ביתו בסמיכות לגבול, ועל רקע חששו לגורל ביתו ובני משפחתו".

לדבריו, "פעילותו הונחתה על ידי רצונו להרחיק את המפגעים ואתרי הירי מהבית ומהמשפחה. הנאשם לא עסק בתכנון הפיגועים, או בהבאת הטילים, אלא, רק בהפניית המפגעים אל אתרי השיגור".

למרות זאת קבעו השופטים כי "אומנם בחלק מהמקרים התמצה חלקו רק בהיותו מעין 'מורה דרך' וממליץ על מיקומים מיטביים להצבת טילים ומטענים, אך, בחלק מהאירועים, הוא נטל חלק יותר פעיל ואקטיבי, שותף ונוכח פיזית בזירה, וגילה עניין בהוצאת הפיגוע אל הפועל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק