אולמרט: "אני נאבק כאן על חיי"

לראשונה מאז הוגש נגדו כתב אישום חמור בשורת עבירות מרמה והפרת אמונים, עלה היום ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט אל דוכן העדים. בפתיחת עדותו פנה רה"מ לשופטים ואמר: "עברתי הרבה מכאובים ומצוקה כדי להגיע לרגע הזה. מסר היה שותפי וסמכתי עליו"

שלב ההגנה במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ושל מנהלת לשכתו שולה זקן, נפתח היום בבית המשפט המחוזי בירושלים. רה"מ לשעבר מוסר בשעה זו את עדותו בנוגע לפרשות "ראשונטורס", מרכז ההשקעות ומעטפות הכסף שקיבל על פי כתב האישום ממוריס טלנסקי.

בנאום הפתיחה באולם הדיונים, אמר פרקליטו של אולמרט, אלי זוהר: "אנו מתכוונים לתת מענה לכל טענה וטענה, גם אם אין בה קמצוץ אמת, כדי להסיר כל ספק בנוגע לתקנות התנהלותו של אולמרט לאורך כל תקופת האישום. עדותו של אולמרט לא תהיה קצרה מכיוון שהוא העד המרכזי שלנו".

לאחר מכן עלה רה"מ לשעבר אל דוכן העדים. "אני יושב כאן לצערי", אמר אולמרט לשופטים. "עברתי הרבה מכאובים ומצוקה כדי להגיע לרגע הזה.הדברים שאני מספר הם מתחברים יחד למי שאני לא למי שהוצגתי. לא לאיש שמנסים לצייר אותי. מאוד מאוד חשוב שתכירו את האיש כפי שאני מאמין. ואני מאוד מתנצל אם פה ושם בשיח הזה..". השופט יעקב צבן קטע את העדות ואמר: "רוב העדים שהופיעו פה כמעט מעריצים שלך... על איזה תמונה אתה מדבר?".

"אני שומע דברים בבית המשפט עם הרבה מכאובים ומצוקה"

"בוודאי שזו לא היתה הדרך שבה התביעה ניסתה להציג אותי", השיב אולמרט. "היא עשתה מאמץ מיוחד להציג דמות קצת אחרת. אני נאבק כאן על חיי ולא על שום דבר אחר. יכולתם לראות לא פעם שאני נסער. אני שומע דברים שנאמרו בבית המשפט עם הרבה מכאובים ומצוקה".

לאחר מכן דיבר אולמרט על דרכו בפוליטיקה. "המהפך ב-77' היה דרמטי ואיני יכול להסביר לכם עד כמה רגשי זה היה חזק למחנה שממנו באתי. בעולם, בגלל בגין ושמיר, הייתה תחושה שחבורת טרוריסטים השתלטה על המדינה".

"בגין שלח אותי לאנגליה ואחר כך התחילו אין סוף הזמנות כדי להציג את עמדת ישראל. האנגלית שלי הייתה רהוטה גם בגלל שכנער בן 15 ביקשתי מנוי ל'ניוזוויק' כי ידיעת האנגלית הייתה חשובה לי".

"אורי מסר היה שותפי וסמכתי עליו"

בהמשך סיפר אולמרט על יחסיו עם עורך הדין מסר. "הוא היה שותפי וסמכתי עליו", סיפר אולמרט. "הייתי מקבל את הצ'ק שלי ומעולם לא בדקתי אם הייתי צריך לקבל יותר או פחות. תמיד חשתי סיפוק על כך שאני יכול לסמוך על השותפים שלי במשרד. הוא היה שותפי במשך 12 שנים".

"עבדתי במשרד, שם פגשתי את מסר שהיה סטאז'ר...באותה תקופה הייתי גם ח"כ ולכן לא רציתי להיות מחוייב להופעות בבית המשפט. פעם בכמה זמן מסר היה מעביר לי את חלקי ברווחים".

במהלך העדות, התייחס אולמרט גם ליחסיו עם איש העסקים מוריס טלנסקי. "...הוא לא היה האדם היחידי שפעל למעני אבל הוא בהחלט נראה לי צינור ואני שמחתי מאוד. נפגשתי איתו והוא מאוד מצא חן בעיני. הוא היה נחמד...הוא הציג את עצמו והוא הצטייר ככזה. הרושם הראשוני שלי עם טלנסקי היה של איש נחמד עם חוש הומור, לבבי, שאוהב את ירושלים אהבה אינסופית ושהאמין שאני יכול להיות ראש עיר".

אתמול ביקש אולמרט מבית המשפט לדחות את הדיונים בעניינו בשל בעייה רפואית באחת מעיניו, אך השופטים סירבו להתחשב במצבו הרפואי והודיעו לאולמרט כי עליו להתייצב הבוקר כמתוכנן לדיונים. במהלך עדותו היום חש אולמרט כאבים בעינו ועצר את עדותו מדי פעם כדי למחות את עינו.

אולמרט נאשם בשורה של עבירות מרמה, בהן רישום כוזב, מרמה והפרת אמונים, העלמת הכנסות ומרמה כלפי מוסד מבקר המדינה. יועץ התקשורת של אהוד אולמרט, אמיר דן, אמר לקראת עדותו של רה"מ כי "בכוונת ההגנה להציג לבית המשפט את התמונה המלאה של הדברים, המשקפת את המציאות, ולא פיסות מידע קטנות שאינן משפקות דבר וחצי דבר. המציאות רחוקה מאוד מהאמירות הנוקבות והמוחלטות שבחרה הפרקליטות להציג בכתב האישום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת