ביניש: מספר השופטים שידונו בערעור קצב לא יורחב

בקשתו של הנשיא לשעבר להרחיב את ההרכב שידון בערעורו נדחתה. נשיאת בית המשפט העליון הסבירה בהחלטתה: "זהות המבקש כשלעצמה אינה מצדיקה הרחבה של מותב השופטים"

קצב ופרקליטיו. הרכב השופטים לא יורחב (רויטרס)

בית המשפט העליון דחה הערב את בקשת עורכי דינו של נשיא המדינה לשעבר והאנס משה קצב להרחיב את הרכב השופטים שידון בערעור שהגיש.

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, הסבירה בהחלטתה לסרב לבקשת הנשיא לשעבר כי "הרחבת מותב השופטים נעשית במקרים שבהם מתעוררות שאלות משפטיות או חוקתיות עקרוניות או חדשות שבהן נדרש כי הרכב מורחב של שופטים יקבע הלכה מחייבת".

ביניש הסבירה כי "לא שוכנעתי שהמקרה שלפנינו מצדיק הרחבה של מותב השופטים. הטענות המשפטיות שמעלים הצדדים אינן כוללות שאלות עקרוניות מן הסוג המקים עילה להרחבת ההרכב. לפנינו הליך ערעור על פסק דין של בית משפט מחוזי, ומועלות בו, כבדרך כלל, טענות ערעוריות שיתבררו בדרך הרגילה, על ידי מותב השופטים שנקבע".

באשר לטענת סנגוריו של קצב, שלפיהן יש להתחשב בהיותו נשיא המדינה לשעבר, השיבה ביניש: "זהות המבקש כשלעצמה אינה מצדיקה הרחבה של מותב השופטים. בית המשפט העליון יושב במותב מורחב של שופטים במקרים חריגים שבהם מועלות שאלות משפטיות עקרוניות וחשובות. זהות בעלי הדין אינה מהווה שאלה משפטית עקרונית. משכך, אין בה כדי להוות עילה להרחבת המותב".

הבוקר: העליון דחה בקשת קצב לדחות את מועד הדיון בערעור

סנגוריו של קצב קיבלו הבוקר תשובה שלילית לבקשתם לשנות את מועד הדיון בערעור על הכרעת דינו וגזר דינו בשל החופשה השנתית של הפרקליטים, בחודש אוגוסט.

"עם כל ההבנה לרצונם של הסנגורים לצאת לחופשה עם בני משפחותיהם בימי הפגרה, הרי על הכף האחרת של המאזניים מצויים מכלול השיקולים עליהם עמדתי", נכתב בהחלטה. "ישנו צורך בשמיעת הערעור בתוך פרק זמן קצר יחסית וכן צורך לייחד לשמיעת הערעור מספר ימי דיונים מלאים, בהינתן העומס על יומן בית המשפט".

"בית משפט זה עשה מאמץ על מנת לקבוע את הערעור שבכותרת לשמיעה בימי הפגרה, במטרה למזער ככל הניתן פגיעה במתדיינים אחרים שתיקיהם כבר קבועים ביומן בית המשפט והם ממתינים בתורם להישמע. בהתחשב בכל אלה, אינני רואה להיעתר לבקשת הסנגורים להימנע משמיעת הערעור בימי הפגרה", צוין עוד.

"לא מנסים להרוויח זמן, ביקשנו דווקא להקדים"

אחד מסנגורי קצב, עו"ד אבי לביא, הגיב הבוקר בגלי צה"ל להחלטה והבהיר כי הפרקליטים לא ביקשו לדחות את הדיון לאחרי אוגוסט ו"להרוויח זמן" לכאורה, אלא דווקא ביקשו להקדים את הדיון. "ביקשנו לקיים את הדיון באזור יולי כשמתחילה הפגרה, ואז כל הסנגורים שעבדו כל כך קשה יוכלו לנפוש עם המשפחה". לדבריו, בית המשפט סירב להקדים את הדיון בערעור.

בתוך כך, ביקשו אמש סנגוריו של הנשיא לשעבר שהורשע באונס ובסדרת מעשים מגונים, להרחיב את הרכב השופטים שידון בערעור - משלושה, מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן, לחמישה. בבקשה להרחיב את ההרכב, טוענים סנגוריו של קצב כי זהו תיק חריג שעוסק בסוגיות משפטיות מורכבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת