בקשה לדחיית דיון קצב בגלל פגרת הקיץ

הדיון הראשון בערעורו של קצב נקבע לאוגוסט, זמן פגרת הקיץ של בתי המשפט, והפרקליטים מתנגדים: "יש לנו חופשות מתוכננות עם בני המשפחה". בנוסף הם מבקשים - "הדיון הראשון ב-ט' באב, יש להתחשב במנהגי האבלות של קצב"

נשיא המדינה לשעבר משה קצב מבקש מבית המשפט העליון לדחות את מועדי הדיון שנקבעו לשמיעת ערעורו בחודש אוגוסט הקרוב. בבקשה שהגישו היום סנגוריו של קצב, עורכי הדין אביגדור פלדמן, ציון אמיר, מיקי חובה ואברהם לביא לבית המשפט העליון, הם מבקשים לדחות בשבועות אחדים את שמיעת הערעור לתחילת חודש ספטמבר, ולא לקיים את הדיונים באוגוסט - מועד פגרת בתי המשפט.

לדבריהם, פגרת בתי המשפט נועדה לאפשר לעורכי הדין לצאת לחופשה ולבלות עם משפחותיהם, ובנוסף הדיון הראשון בתיק נקבע לערב ט' באב, ויש להתחשב במנהגי האבלות של קצב ובני משפחתו.

בשבוע שעבר הורה שופט בית המשפט העליון, יורם דנציגר, לעכב את תחילת מאסרו של קצב עד לאחר מתן פסק הדין בערעור, ובמקביל הורה לשמוע את הערעור במתכונת מזורזת.

בימים האחרונים קבעה נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, את הרכב השופטים שידונו בערעור - השופטים מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן - ורשמת בית המשפט העליון, דנה כהן-לקח, קבעה כי הערעור יישמע בשלושה ימי דיון כמעט רצופים החל ב-8 באוגוסט. זאת, במטרה שפסק הדין בערעור יינתן בהקדם האפשרי.

ואולם לדברי סנגוריו של קצב, מאחר שקצב משוחרר ואינו נתון במעצר, אין הכרח לנקוט צעד קיצוני של קביעת הדיון דווקא בתקופת הפגרה. "לעורכי הדין נקבעו זה מכבר חופשות מתוכננות עם בני משפחותיהם במהלך חודש אוגוסט בפגרת הקיץ של המשפט, וביטולן או דחייתן תגרום עוגמת-נפש רבה בעיקר למשפחות הסנגורים", נכתב בבקשה, "אין צורך להכביר מילים בדבר משמעות פגרת המשפט. עבודת הסנגור מפרכת, פיזית ונפשית. הצורך למלא מחדש מצברים בפגרה הוא חיוני ביותר, ולשם כך נקבעה הפגרה לשופטים ולעורכי הדין. אין ביכולת הסנגורים להקצות לעצמם פגרה לאחר חודש ספטמבר, שאז מירוץ העכברים מתחדש במלוא עוזו".

סנגוריו של קצב מציינים כי על-פי קביעתו של השופט דנציגר אין חשש שקצב יימלט מהארץ, ולא קיימת מסוכנות ממשית לציבור מפניו. "יצוין כי היום שנקבע כיום הדיונים הראשון בתיק הוא ערב ט' באב, ויום הדיונים השני הוא יום אחד לאחר צום ט' באב. אף מבחינה זו ראוי שבית המשפט יתחשב ברגשות השומרים מצוות ונוהגים מנהגי אבל וצום ביום זה, כקצב ומשפחתו". עורכי הדין מציינים כי אם לא יימצאו תאריכים פנויים ביומן בית המשפט בחודש ספטמבר, הם מוכנים אף להקדמת הדיון למחצית השנייה של חודש יולי.

נציג הפרקליטות, עו"ד אריה פטר, הודיע כי הפרקליטות מתנגדת לדחיית הדיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת