15 שנות מאסר למסייע לרצח הילד אביב אילוז ז"ל

בתום הליך משפטי דרמטי ומלא תהפוכות, גזר בית המשפט 15 שנות מאסר על יחיא טורק, שהורשע בסיוע לרצח אביב אילוז בן ה-3 בשנת 1999. הפעוט נהרג מפיצוץ מטען חבלה ברכבו של אביו. סנגורו: "בעוד שנה ניגש לוועדת השחרורים"

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר בצהריים 15 שנות מאסר על יחיא טורק, שהורשע בסיוע לרצח הילד אביב אילוז בן ה-3 לפני 12 שנה. בכך הסתיימה הפרשה הסבוכה שהגיעה לשיאה בהכרעת הדין לפני כחודש וחצי.

השופטת שרה דותן אישרה את הסדר הטיעון, במסגרתו הורשע טורק במעורבות בהטמנת מטען חבלה ברכבו של אשר אילוז, אביו של הילד. מהתפוצצות המטען נהרג אביב ז"ל. מלבד ל-15 שנות המאסר בפועל, נגזרו על טורק שלוש שנות מאסר על תנאי. לאחר ניכוי הזמן שכבר ישב בכלא, נשארו לטורק עוד שש שנים מאחורי סורג ובריח.

"אין חולק כי מדובר בפרשה פלילית מזעזעת בה קופחו חייו של פעוט בן שלוש, שכל חטאו היה שישב לצד אביו ברכב הממולכד", כתבה השופטת דותן בגזר הדין. דותן ציינה בנוסף כי החליטה לקבל את הסדר הטיעון, זאת על אף שהעונש המקסימלי הקבוע בחוק לעבירה מן הסוג הזה הוא 20 שנה.

אבי כהן, סנגורו של טורק מטעם הסנגוריה הציבורית, אמר לאחר ההחלטה כי, "אני שמח שלבסוף בית המשפט קיבל את הסדר הטיעון שערכה המדינה יחד עם מרשי ואני מרוצה שהמשפט הארוך הזה הגיע לסופו וכבר בעוד שנה נוכל להתחיל לגשת לוועדת שחרורים".

שלב הכרעת הדין: מהומה בבית המשפט

אחרי שנים של סחבת משפטית, ובתום דרמה של ממש, הורשע לפני כחודש וחצי טורק בסיוע לרצח אביב בן ה-3 בשנת 1999 בעת שישב במכוניתו של אביו, אשר אילוז. מטען חבלה שהוצמד לרכב וכוון נגד האב, איש השוק האפור, התפוצץ והרג את הילד במקום. טורק, שהיה אחד ממבקריו של האב שהיה מעורב בעסקים בשוק האפור, הפך לחשוד המרכזי בעקבות סכסוך שהתפתח בין השניים.

בתום משפטו, הורשע טורק בעבירות ייצור ואחזקת נשק - כמי שאחראי על המטען ממנו נהרג הילד - וריצה עד כה כ-8 שנות מאסר, זאת במקביל למשפט שהמשיך להתנהל נגדו בעבירות של רצח וניסיון לרצח.

במסגרת הסדר הטיעון שגיבשו הפרקליטות ועורכי דינו של טורק, סוכם על השמטת סעיפי ייצור ואחזקת הנשק, ובתמורה הורשע טורק על פי הודאתו בסיוע לרצח.

לפני כשבועיים וחצי הורה בג"ץ למדינה לקבל את הסדר הטיעון שנחתם עם טורק, לפיו הוא יורשע בעבירות סיוע לרצח ויישלח לחמש עשרה שנות מאסר, זאת למרות התנגדותו של פרקליט המדינה משה לדור לעסקת הטיעון.

השופטת: "לא אקבל את ההודאה, האיש זכאי למשפט צדק"

אלא שלאחר שפרקליטי ההגנה והתביעה הודיעו שגיבשו הסדר טיעון בהסכמה והציגו אותו הבוקר לשופטת שרה דותן, ביקשה השופטת לשמוע מהנאשם אם הוא מקבל את הסדר הטיעון. בתגובה, השיב טורק: "אני מודה ומקבל הכל כדי לגמור עם כל זה". על כך השיבה השופטת: "אם כך, לא אוכל לקבל את ההודאה הזו".

בשלב הזה פרצה מהומה בבית המשפט. הסניגור לחץ על השופטת לשנות את דעתה, והיא השיבה: "אדוני הסניגור, עם כל הכבוד, לא מדובר כאן בסחר-מכר. האיש זכאי למשפט צדק ולכן לא אוכל לקבל הודאה כזו ממנו". השופטת הודיעה על הפסקה בדיון ויצאה להתייעצות בלשכתה עם הפרקליטים.

בתום ההפסקה, שבה השופטת דותן לאולם והודיעה כי למרות הכל, בית המשפט מקבל את הסדר הטיעון. טורק הורשע על פי הודאתו בעבירות סיוע לרצח, סיוע לניסיון רצח וסיוע להיזק בחומר נפיץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק