שיט התענוגות הפך לסיוט, הנוסעים יפוצו

בספטמבר 2007 יצאו מאות ישראלים להפלגה באגן הים התיכון, ולא דמיינו שהיא תהפוך מנופש - לסיוט. זה התחיל בשירותים שלא פועלים בחדרים הפרטיים, מעליות שלא עובדות, רעשים מהמנוע והסתכם בהטסה הביתה עוד לפני תום החופשה. עכשיו הנוסעים יפוצו ב-2,500 שקל

החופשה הפכה לסיוט. אילוסטרציה (חדשות 2)

בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט היום לפצות 930 נוסעים שהפליגו בשנת 2007 בספינת התענוגות "נסיכת החלומות" אותה הפעילה חברת "כספי הפלגות". על פי הנטען בכתב התביעה, הנוסעים סבלו משרשרת תקלות בלתי אפשריות, שהפכה את נסיעתם לסיוט.

בפסק הדין תואר מסע הסיוטים כך: "מפליגה לה הספינה 'נסיכת החלומות' בשיט תענוגות באגן המזרחי של הים התיכון ביום קיץ בשנת 2007, כשעל סיפונה כ-930 נוסעים ישראלים ו-340 אנשי צוות. ביום השלישי להפלגה, בעת שהאוניה הייתה בלב הים בדרכה מטורקיה לרודוס, הקיצו הנוסעים בשעת בוקר מוקדמת לשמע רעש שנשמע מבטן האוניה, מחמת חור שנבקע בין שני מיכלי מים. סמוך לאחר מכן החלה האוניה ליטות על צידה, ובהמשך האטה במידה משמעותית את מהירות ההפלגה".

מסע "התענוגות" ממשיך: "באיחור ניכר הגיעה האוניה ליעדה ועגנה בנמל ברודוס. בחלוף מספר שעות המתנה מורטות עצבים נאמר לנוסעים לארוז חפציהם ולהתפנות מהאוניה. תחילה נאמר כי יופנו לבתי מלון באי, אך בחלוף מספר שעות המתנה נוספות על הרציף הם הוסעו לנמל התעופה המקומי, שם שוב נאלצו להמתין שעות מספר, ללא צידה ומים, עד שסוף-סוף הועלו על מטוס שהחזירם לישראל. אירוע זה היווה את אקורד הסיום של שיט התענוגות, שקדמו לו שרשרת תקלות במערכות התשתית השונות שלא פעלו כסדרן, ובכללן הביוב, המים ומיזוג האוויר".

השופט איתן אורנשטיין ממשיך ומתאר את הכשלים החמורים שכללו בין השאר השבתת חדרי השירותים בחדרים הפרטיים: "הדבר גרם לצחנה וסירחון בלתי נסבלים ברחבי הספינה, זאת בצד שיבושים בפעולת המעליות, שהקשו על התובעים". עוד הוסיף השופט כי גם אם לדעת כספי מדובר בנופש זול, הרי שכאשר מתרחשות תקלות יש לתקנן ללא דיחוי, אך הדבר לא נעשה.

בית המשפט לא קיבלת את גירסתה של כספי הפלגות כי היא אינה אחראית לגורל התובעים וכי הפנתה אותם לבעלים של הספינה: "יש להחיל על כספי נורמות של 'מעין בעלים', זאת בשים לב למעמדה הבכיר בכל הנוגע להפלגה... המטיל עליה התחייבויות מעבר לאלה שחלות על סוכן נסיעות ומשווק גרידא של כרטיסי חבילות נופש". השופט אורנשטיין אף ציין כי מצד שני כספי הפלגות לא היססה לטעון בבית משפט אחר, בתביעתה נגד המדינה לתשלום פיצויים בגין נזקים שנגרמו לה לגירסתה עקב מלחמת לבנון השנייה, כי הינה הבעלים של הספינה.

עוד מתברר בפסק הדין כי כספי הפלגות אף נקטה נגד בעלי הספינה הליכים משפטיים, עצרה את הספינה והצליחה לגבות מאות אלפי דולרים, וזאת מבלי לגלות את הדבר לתובעים, המוצאים את עצמם לפני שוקת שבורה מחמת שהבעלים נותר ללא רכוש. בית המשפט פסק, כאמור, כי כספי הפלגות תחזיר לכל אחד מהנוסעים את סכום כרטיס חבילת הנופש, ובנוסף לכך תפצה כל אחד מהם בסכום של 2,500 שקל בגין עוגמת-נפש.

התובעים נמנים עם כל מי ששט באוניה שיצאה ב-16 בספטמבר 2007 להפלגה בת 4 לילות בים התיכון, שכללה עגינות בטורקיה, רודוס וקפריסין. האוניה אמורה היתה לשוב חזרה לנמל אשדוד ב-20 בספטמבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת