הנשיא פרס קיצר את עונשם ל"שוטרים הנוקמים" מנהריה: ישוחררו בפסח

את ליל הסדר יעבירו ארבעת השוטרים שהורשעו בניסיון לפגוע בעבריין מיכאל מור בחיק משפחתם, אחרי שבקשתם לקצר את עונשם התקבלה בוועדת השחרורים ואושרה על ידי נשיא המדינה ושר המשפטים. עורך דינם: "אחרי החג - נפעל להשיבם לשירות"

"השוטרים הנוקמים" יוצאים לחופשי: ועדת השחרורים של שב"ס החליטה היום לקצר בשליש את תקופת מאסרם של יוסי לוי, אלדד חדד, רמי משה ויניב אשור - שהורשעו בהנחת מטעני חבלה במכוניתו של העבריין מיכאל מור ועל אדן החלון בביתו של אחיינו, רפי בן שלום.

נגזר עליהם עונש של שנת מאסר בפועל ושנה נוספת על תנאי. בהודעת בית הנשיא נמסר כי "לפי המלצת שר המשפטים, נענה הנשיא לבקשתם של השוטרים והחליט להקדים את שחרורם במספר ימים, כך שיוכלו לחגוג את הפסח עם בני משפחותיהם".

עם זאת, דחה נשיא המדינה שמעון פרס את בקשתם של השוטרים למחוק את הרישום הפלילי נגדם, אך הוא החליט לאמץ את המלצת שר המשפטים ולהורות על קיצור תקופת ההתיישנות בעניינם "על מנת לסייע לשוטרים בתהליך שיקומם", לשון ההודעה.

פרקליטם של הארבעה, עו"ד רונאל פישר, הביע סיפוק מההתפתחויות: "אני חושב שזה יום מיוחד לשוטרים, אבל בעיקר לאזרחי ישראל בכלל. בעקבות קבלת בקשת החנינה על ידי נשיא המדינה אנחנו מתכוונים לפעול מיד אחרי החג להשיבם לשירות סדיר במשטרת ישראל, כפי שהבטחנו עוד בבית המשפט העליון".

פישר אמר כי "החנינה היא הוכחה לטענה שלנו שהכלים הרגילים של המשפט לא יכלו לפרשה הזאת, שכן ברור לכולם שמצד אחד מדובר באנשים מצוינים, מלח הארץ, ומן הצד השני – למי שנקלעו למצוקה ולקושי שאיש לא היה רוצה לחוות במקומם".

כל הסיכוי להשיבם לשורות המשטרה, למרות שהרישום הפלילי נגדם יישאר על כנו, אמר פישר כי "אנחנו למודי קרבות בפרשה הזאת, ואם יידרש אחד נוסף – נדע להתמודד עמו".

"אין זו דרכם של שוטרי ישראל"

בית המשפט העליון דחה לפני כחצי שנה את הערעור שהגישו הארבעה בדרישה לקיצור תקופת מאסרם. השופטים סלים ג'ובראן, יורם דנציגר ויצחק עמית תקפו אותם במילים קשות וכתבו בהחלטתם להותיר את העונש שנקבע על כנו: "במקום לשמור על החוק, הם רמסו אותו ברגל גסה".

עוד נכתב, כי "יש להגן על שוטרי ישראל העושים לילות כימים למען שמירה על בטחון הציבור, לגלות אפס סובלנות כלפי פגיעות בהם ולהעניק להם כלים יעילים למלחמה בפשע ובאלימות. עם זאת, פעולה של שוטרי משטרת ישראל שהינה מחוץ לחוק ובאופן שאינו הולם את כבוד האדם וזכויותיו, עלולה לפגוע אנושות בתפקוד המשטרה ובאמון הציבור בה".

העבירות בהן הורשעו הארבעה הן היזק בחומר נפץ, עבירות בנשק, מרמה והפרת אמונים. "מראיות הנאשמים עולה עובדה אחת בבירור: הנאשמים חוו תסכול רב מתפקוד המשטרה הקלוקל, בעיניהם, ומיאנו להשלים עימו", לשון הכרעת הדין. "עובדה זו, בצירוף חשדותיהם במור וארגונו כאחראים למעשים פליליים כאלה ואחרים שבוצעו כלפיהם וכלפי שוטרים אחרים, היוו את המניע למעשיהם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק