כך התנהלה פרשת ליברמן: כל הפרטים

הפרקליטות החליטה להגיש כתב אישום, בכפוף לשימוע, נגד שר החוץ אביגדור ליברמן בגין עבירות קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה והטרדת עד. במה למעשה יואשם שר החוץ? כל הפרטים

היועץ המשפטי לממשלה הודיע היום על כוונתו להעמיד את שר החוץ אביגדור ליברמן לדין, בכפוף לשימוע. סעיף השוחד בחוץ, אך הסעיפים הבאים בפנים: קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה והטרדת עד.

את התיק שעסק בליברמן חקרה היחידה הארצית לחקירות הונאה. על פי הודעת הפרקליטות שפורסמה היום, התחקו החוקרים אחר תנועות כספים בהיקפים של מאות דולרים שהועברו על ידי אנשי העסקים מיכאל צ'רנוי, מרטין שלף ודן גרטלר אל חשבונות בנק שליברמן עמד מאחוריהם.

"זו הייתה תכנית מרמה קפדנית", כך טענו בפרקליטות היום והוסיפו: "לפי תכנית זו פעלו מר ליברמן ופרקליטו באופן שיטתי ומכוון להסתרת הפעילות, תוך ביצוע מעשי מרמה מתמשכים שיטתיים כלפי הציבור ומוסדות המדינה בניגוד לדין ולנורמות המחייבות את ליברמן מתוך תפקידו הציבורי".

ליברמן הקיף לכאורה מערך מסועף שכלל חשבונות קש וחברות קש בארץ ובחו"ל, ובחזיתם עמדו מקורבים אליו. כל זה התרחש כאשר ליברמן כיהן כאיש ציבור ועמד בתפקידים של חבר כנסת, שר החוץ, שר התשתיות, שר התחבורה וכשר לעניינים אסטרטגיים.

באחד המקרים הקים ליברמן חברה ומניותיה נרשמו על שם בתו מיכל. בדרך זו, טוענים בפרקליטות, קיבל כספים גם כשהיה איש ציבור. באמצעות החברה התקבלו תשלומים בסכום כולל של למעלה מ-2.5 מיליון דולרים, ומתוך סכום זה יותר ממיליון דולרים התקבלו התקבלו בחברה בתקופה שבה כיהן בתפקידים ציבוריים.

"העמיד עצמו במצב של ניגוד עניינים"

בפרקליטות ציינו כי "בהתנהלותו זו העמיד עצמו ליברמן במצב של תלות אפשרית באותם אנשי עסקים או למצער במצב של חשש של ניגוד עניינים בין פעילותו הציבורית לבין מחויבותו לאותם גורמים".

בנוסף, במהלך הדרך התברר ששגריר ישראל לשעבר בבלרוס זאב בן אריה, העביר לליברמן פרטים סודיים וחסויים מבקשת ישראל לחיקור דין בבלרוס. באותה העת הוחלט במשטרה להמליץ לחקור ולהעמיד אותו בסעיף של שיבוש מהלכי חקירה. ובמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה חשבו שמזמן היה צריך להגיש נגדו כתב אישום.

היועץ המשפטי לשעבר מני מזוז והיועץ הנוכחי יהודה וינשטיין התלבטו קשות אם להגיש את כתב האישום. ההחלטה נדחתה שוב ושוב והערב, הוחלט שליברמן ייעשה את דרכו לבית המשפט.

כתב האישום לא יוגש בחודשים הקרובים וליברמן הודיע כי יתפטר רק לאחר הגשת כתב אישום ולא אחרי ההודעה על הכוונה להגישו.

אז מה עכשיו?

ליברמן מגבש בימים אלה צוות משפטי. ההערכה: הפרקליטות, שלקח לה זמן רב לגבש את התיק נגד ליברמן, תהיה נדיבה כלפיו ותאפשר לו חודשים ארוכים של הכנה לשימוע, ורק בסיומו יוגש, אם בכלל, כתב אישום נגד שר החוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק