ההודעה על כתב האישום נגד ליברמן - הערב

מסתמן כי הערב יודיע היועץ המשפטי לממשלה לשר החוץ אביגדור ליברמן על ההחלטה להעמידו לדין. ככל הנראה, לא יעמוד ליברמן לדין באשמה של שוחד, אלא בעבירות של הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים. בשעה זו מגובש הנוסח הסופי של ההודעה שתועבר לליברמן

נפל הפור? היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין יודיע הערב לשר החוץ אביגדור ליברמן כי הוחלט להעמידו לדין בכפוף לשימוע. תוכן ההודעה, וכן סעיפי האישום המדויקים, יועברו לשר החוץ ככל הנראה עוד הערב, ולאחר מכן יפורסמו בתקשורת.

על פי ההערכות, לא צפוי היועץ המשפטי לסגור את התיק, אלא להחליט על ההעמדה לדין. ההתלבטות העיקרית נכון לעכשיו היא אם להעמיד את ליברמן לדין בעבירה של שוחד או להגיש כתב אישום מצומצם שייחס לו עבירות חמורות של הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים.

בשעה זו צפונים הצוותים המשפטיים של פרקליט המדינה עו"ד משה לדור והיועץ המשפטי לממשלה ויינשטיין במשרדם ומקיימים התייעצות באשר ללשון ההודעה שתועבר לשר החוץ.

חקירת שש השנים

בשבועות האחרונים קיים וינשטיין סדרת דיונים יחד עם בכירים בפרקליטות, בהם פרקליט המדינה משה לדור, לקראת ההכרעה בשאלה האם ישנן ראיות מספקות להעמדת ליברמן לדין.

חלק ממשתתפי הפורום הבכיר טענו במהלך הדיונים בתיק כי אין די ראיות להאשים את ליברמן בעבירת שוחד. עם זאת, נרשמה הסכמה גורפת כי ניתן להעמיד אותו לדין בגין עבירות פחותות כמו הלבנת הון וקבלת דבר במרמה.

חקירתו של שר החוץ נפתחה באפריל 2006 ולוותה כל העת בידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.בראשות מנהלת המחלקה, עו"ד אביה אלף. כשלוש שנים לאחר פתיחת התיק הסתיימה החקירה של היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), והוחלט כי נמצאה תשתית ראייתית נגד שר החוץ וחשודים נוספים בפרשה.

ליברמן: אם יוגש נגדי כתב אישום - אתפטר

החוקרים הודיעו כי יש ברשותם מספיק עדויות לפיהן ביצע ליברמן עבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה, הפרת אמונים, שיבוש מהלכי משפט, הטרדת הון והלבנת הון.

לתיק החקירה שהועבר לפרקליטות צורפו אלפי מסמכים שלכאורה מחזקים את החשדות נגד שר החוץ. מלבד ליברמן, המליצה המשטרה להעמיד לדין גם את פרקליטו עו"ד יואב מני ואת עוזרו האישי שרון שלום.

בתגובה להמלצה הודיע השר: "אם יוגש נגדי כתב אישום - אתפטר". ליברמן האשים את גורמי המשטרה בכך שהם מנהלים כבר 13 שנה מסע רדיפה. "ככל שכוחי הפוליטי וכוחה של ישראל ביתנו עולה - כך גם מחריפים הניסיונות לסלק אותי מהפעילות הציבורית", אמר שר החוץ. "לא הייתה סיבה אמיתית לפתיחת החקירה נגדי, ואם החשדות היו מבוססים - אז החקירה לא הייתה נמשכת למעלה מעשור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק