בג"ץ: עובדת זרה לא תגורש אחרי לידה

שופטת בית המשפט העליון אילה פרוקצ'יה נפרדה היום מבג"ץ בפסק דין מהותי, כשביטלה נוהל מפלה של משרד הפנים נגד עובדות זרות שילדו בישראל. על פי הנוהל שהיה נהוג עד היום, נדרשו עובדות זרות שילדו לעזוב את הארץ בתוך 3 חודשים, ולהשאיר את היילוד בחו"ל אם ברצונה לחזור לישראל. "מדובר בפגיעה חוקתית", פסקה פרוקצ'יה

שירת הברבור של השופטת: אחרי 11 שנים בבית המשפט העליון נפרדה היום ד"ר איילה פרוקצ'יה מתפקידה כשופטת עליונה בפסק דין אחרון שקובע - יבוטל הנוהל של משרד הפנים שלפיו עובדת זרה בהיריון תחויב לעזוב את ישראל בתוך שלושה חודשים מיום הלידה, גם אם אשרת העבודה שלה עודנה בתוקף.

"מדובר בפגיעה בזכות החוקתית של העובדת להורות", קבעה פרוקצ'יה בפסק הדין. "התועלת שהנוהל מצמיח נמוכה ודינו להתבטל", הוסיפה כאשר היא מקריאה את ההחלטה במעמד החגיגי, כשכל בכירי בית המשפט העליון בעבר ובהווה נוכחים באולם.

בארגונים שהגישו את העתירה - קו לעובד, האגודה לזכויות האזרח, מוקד סיוע לעובדים זרים, נעמ"ת ורופאים לזכויות אדם - בירכו על הפסיקה אך טענו: "לצערנו, משרד הפנים פוגע שוב ושוב בזכויותיהן הבסיסיות ביותר של מהגרות העבודה. שוב ושוב אנחנו נאלצים לפנות לבתי המשפט על מנת שיחייב את רשויות המדינה לפעול כחוק".

מדובר בעתירה שהוגשה כבר ב-2005 נגד משרד הפנים, ובה התבקש בית המשפט העליון להתערב בהחלטה. במעמד העתירה טענו הארגונים כי יש לאפשר לעובדת זרה לשהות בארץ לצורך עבודתה ביחד עם ילדה הטרי עד להשלמת 63 חודשי העסקתה, הניתנים לה בהיתר העבודה עם כניסתה לישראל. על פי הנוהל שבוטל, הייתה העובדת הזרה יכולה לחזור לישראל - בתנאי שתשאיר את ילדה בחו"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק