אחרי 12 שנה: טורק הורשע בסיוע לרצח הילד אביב אילוז

פרשת רצח הילד אביב אילוז בן ה-3 לפני 12 שנה מגיעה לסיומה עם הרשעתו של יחיא טורק, אבל רק לאחר דרמה שהתנהלה באולם הדיונים. טורק אמר לשופטת כי הוא מודה "כדי לגמור עם זה", והיא סירבה לאשר את ההודאה ואמרה: "האיש זכאי למשפט צדק". רק לאחר התייעצויות ניאותה השופטת לקבל את ההודאה. טורק צפוי ל-15 שנות מאסר

אחרי שנים של סחבת משפטית, ובתום דרמה של ממש היום באולם הדיונים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, הורשע יחיא טורק בסיוע לרצח הילד אביב אילוז לפני 12 שנה והוא צפוי ל-15 שנות מאסר בפועל.

אביב בן ה-3 נרצח בשנת 1999 בעת שישב במכוניתו של אביו, אשר אילוז. מטען חבלה שהוצמד לרכב וכוון נגד האב, איש השוק האפור, התפוצץ והרג את הילד במקום. טורק, שהיה אחד ממבקריו של האב שהיה מעורב בעסקים בשוק האפור, הפך לחשוד המרכזי בעקבות סכסוך שהתפתח בין השניים.

בתום משפטו, הורשע טורק בעבירות ייצור ואחזקת נשק - כמי שאחראי על המטען ממנו נהרג הילד - וריצה עד כה כ-8 שנות מאסר, זאת במקביל למשפט שהמשיך להתנהל נגדו בעבירות של רצח וניסיון לרצח.

במסגרת הסדר הטיעון שגיבשו הפרקליטות ועורכי דינו של טורק, סוכם על השמטת סעיפי ייצור ואחזקת הנשק, ובתמורה טורק צפוי היה להיות מורשע על פי הודאתו בסיוע לרצח, עבירה שבגינה יירצה עונש מאסר של 15 שנים, בניכוי עונש המאסר אותו כבר ריצה.

לפני כשבועיים וחצי הורה בג"ץ למדינה לקבל את הסדר הטיעון שנחתם עם טורק, לפיו הוא יורשע בעבירות סיוע לרצח ויישלח לחמש עשרה שנות מאסר, זאת למרות התנגדותו של פרקליט המדינה משה לדור לעסקת הטיעון.

השופטת: "לא אקבל את ההודאה, האיש זכאי למשפט צדק"

אלא שלאחר שפרקליטי ההגנה והתביעה הודיעו שגיבשו הסדר טיעון בהסכמה והציגו אותו הבוקר לשופטת שרה דותן, ביקשה השופטת לשמוע מהנאשם אם הוא מקבל את הסדר הטיעון. בתגובה, השיב טורק: "אני מודה ומקבל הכל כדי לגמור עם כל זה". על כך השיבה השופטת: "אם כך, לא אוכל לקבל את ההודאה הזו".

בשלב הזה פרצה מהומה בבית המשפט. הסניגור לחץ על השופטת לשנות את דעתה, והיא השיבה: "אדוני הסניגור, עם כל הכבוד, לא מדובר כאן בסחר-מכר. האיש זכאי למשפט צדק ולכן לא אוכל לקבל הודאה כזו ממנו". השופטת הודיעה על הפסקה בדיון ויצאה להתייעצות בלשכתה עם הפרקליטים.

בתום ההפסקה, שבה השופטת דותן לאולם והודיעה כי למרות הכל, בית המשפט מקבל את הסדר הטיעון. טורק הורשע על פי הודאתו בעבירות סיוע לרצח, סיוע לניסיון רצח וסיוע להיזק בחומר נפיץ. טורק צפוי להישלח, בהתאם להסדר הטיעון, ל-15 שנות מאסר בפועל, בניסוי עונש המאסר שריצה עד כה, דהיינו: 7 שנות מאסר נוספות. גזר הדין יינתן ב-22 במאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק