בג"ץ דחה את העתירה: צל"שים יוענקו לשוטרים שנספו באסון הכרמל

בית המשפט החליט לדחות את עתירת בני משפחות הסוהרים שנספו באסון הכרמל לדחות את הענקת הצל"שים ל-3 קציני המשטרה שנהרגו בשריפה: "אין בממצאים שייקבעו כדי לגרוע מכך שקציני המשטרה חרפו נפשם ולא בחרו בדרך הקלה של הימלטות מהשטח. הטקס יתקיים מחר כמתוכנן

בג"ץ דחה הערב את עתירת משפחות צוערי השב"ס שנספו באסון הכרמל, אשר דרשו לעכב את קבלת עיטורי המופת שהחליט המפכ"ל להעניק לשלושת השוטרים שנהרגו בשריפה. טקס הענקת הצל"שים יתקיים מחר כמתוכנן.

שופטי בית המשפט העליון, דורית ביניש, עדנה ארבל ועוזי פוגלמן, ציינו כי "בהענקת העיטור אין כדי למנוע בדיקה אובייקטיבית של שאלת הכשל, אם היה כזה. יהא הדבר אשר יהא, אין בממצאים שייקבעו כדי לגרוע מכך שקציני המשטרה חרפו נפשם ולא בחרו בדרך הקלה של הימלטות מהשטח. בשל אומץ הלב שגילו החליט המפכ"ל את אשר החליט".

יחד עם זאת, הסכים הרכב השופטים כי בדרך העבודה המשטרתית הרגילה מן הראוי שתהיה בפני המפכ"ל המלצה של הוועדה הפועלת על פי התקנות. כמו כן, מקובלת עליהם הטענה כי על המפכ"ל לתת להמלצה משקל נכבד גם אם אינה מחייבת אותו. "אין אנו נוקטים עמדה בשאלה אם ראוי היה שהמפכ"ל ימתין עד לסיום בדיקת מבקר המדינה. ענייננו בחוקיותה של ההחלטה" הדגישו.

במהלך הדיון ציינה נשיאת בית המשפט ביניש כי "לבנו עם המשפחות. זה מובן למצוא אשמים אך יש לי הרושם שאתם מכוונים את מלחמתכם למקום הלא נכון. הדרך היא לא במלחמות האלה. אני חושבת שהמשפחות צריכות לחשוב פעמיים. מזה שהם לא יקבלו צל"ש, אתם לא תקבלו מזור. אתם במסלול הלא נכון". השופטת עדנה ארבל חיזקה את דבריה: "אנחנו לא רוצים לכתוב פסק דין בנושא הזה".

דני רוזן, בן זוגה של אהובה תומר ז"ל ונאווה בוקר, אלמנתו של ליאור בוקר ז"ל, הגיעו לדיון. "זה מאוד עצוב", אמרו לפני תחילתו. "כולנו משפחות שכולות שסובלות אותו סבל", אמרה עוד בוקר. עורך הדין שקיב, המייצג את משפחות הצוערים, אמר לשופטים: "מישהו הוביל את האוטובוס הזה לגיהנום".

בתוך האולם הורגשה סערת הרוחות. כרמית מלינה, אלמנתו של יצחק ז"ל, פרצה בבכי. דני רוזן ניחם אותה. עורך דינה של כרמית אמר לחדשות 2 באינטרנט כי ברגע ששמעה על הגשת העתירה, "הרגישה כמו ברגע שהודיעו לה שבעלה נעדר". עורך הדין הוסיף, "הצל"ש הוא לא למשטרת ישראל, אלא לגבורת אותם שלושה שוטרים".

נאווה בוקר אמרה בכאב: "הצל"שים לא ירפאו את הפצעים. לכולנו יש הורים מבוגרים וילדים וזאת הנחמה היחידה שלנו. הדבר היחיד שנותר לנו שהם ניסו להציל חיים. כואב לי שבני המשפחות לא מבינים שבעלי ניסה להציל חיים".

דני רוזן תקף את העותרים, "הדברים נכתבו בצורה בוטה ושחצנית. העתירה מלאה בניסיונות להטיל דופי בעבודתם של השוטרים, מה שחורה לעיתים זה שהכבאים קיבלו צל"ש והשוטרים בדרך לקבל וסוהרים לא. שמעתי את בת זוגי מבקשת מטוסי ריסוס לאוטובוס. כל גרסה אחרת היא סטירה לאינטליגנציה. אנחנו לא ביקשנו צל"ש, אבל קיווינו. לא ייתכן שהצל"ש מותנה בהחלטת המבקר על הכשל המערכתי".

מפכ"ל המשטרה רנ"צ דודי כהן הגיב היום להחלטת בג"ץ לדחות את עתירת משפחות נספי אסון הכרמל כשאמר: "חמור מאוד אם שוטר שאומן להתמודד עם מצבי לחץ שונים ישתהה כדי לשקול את ההשלכות של האירוע על עתידו האישי".

"העובדות זועקות"

בכתב העתירה של המשפחות נטען כי "טרם נודע מי הורה לאוטובוס להסתובב במקום, אך יש להניח בסבירות גבוהה שאילו האוטובוס היה ממשיך בדרכו לכיוון בית אורן ללא עיכוב, חיי הסוהרים היו ניצלים".

עוד טענו בני המשפחה כי "באסון ניצלו שלושה סוהרים שהצליחו להימלט מאוטובוס התופת, אך טרם נחשפו עדויותיהם. ולכן לא ניתן עדיין לתת מי אפשר לאוטובוס לנסוע בדרך הגיהנום", בנוסף צוין כי "עדויות אלה כמו גם עדויות נוספות שמבקר המדינה אמור לשמוע יכולות לבסס מסקנות לגבי מעורבות באסון ובפרט מעורבותם של שלושת הקצינים ".

לאור הסיבות הללו הדגישו משפחות הסוהרים כי "ההחלטה להעניק עיטורים כבר בשלב זה ובטרם הושלמה בדיקת המבקר היא החלטה חפוזה, תמוהה ויש בה לכאורה לגרום להטיית הבדיקה לטובת המשטרה. אין להוציא מכלל אפשרות כי מבקר המדינה יצביע על כשלים בתפקוד המשטרה".

"אין ספק כי העובדות זועקות ועצם שריפתם של 44 הנספים מלמד על דבר אחד ויחיד, כי משהו בדרך השתבש ואין המדובר בכוח עליון שלא ניתן היה לגבור עליו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

אסון הכרמל - סיקור מיוחד:

השיחה האחרונה מהתופת

חופית חייט: "דני ישמור על אלה"

האש הכריעה את אהובה תומר

44 הרוגים באסון הכרמל

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון