משפחות הנספים עתרו לבג"ץ נגד הצל"שים לשוטרים

המאבק של משפחות הרוגי האסון בכרמל נגד הכוונה להעניק צל"שים לשוטרים שנספו בשריפה הגיע לשיא חדש. קרוביהם של ההרוגים בדליקת הענק עתרו לבג"ץ בניסיון למנוע את הענקת אות המופת לשלושת הקצינים - עד שתיבדק אחריותם והתנהלותם בזמן האירוע הקטלני. "הענקת העיטורים יש בה כדי לנקות את המשטרה מכל מחדל", נכתב בעתירה

משפחות הנספים בשריפת הענק בכרמל הגישו הבוקר עתירה לבג"ץ במטרה למנוע ממשטרת ישראל מלהעניק צל"שים לשלושת השוטרים שנהרגו באסון.

לאחר שמפכ"ל המשטרה אישר את הענקת אות המופת לשלושת הקצינים: תנ"צ אהובה תומר ז"ל, תנ"צ ליאור בוקר ז"ל וסנ"צ איציק מלינה ז"ל, עתרו בני משפחותיהם של הצוערים שקיפחו את חייהם בדליקת הענק לפני ארבעה חודשים, על מנת לעכב את הענקת הצל"שים לפחות עד לגמר הבדיקה שמבצע מבקר המדינה בפרשה.

"אנחנו רוצים שהצדק ייצא לאור", הסביר נג'יב סרחאן, שאיבד את בנו הונא איאס בשריפה, והגיש את העתירה בשם 30 המשפחות. "המטרה שלנו היא לעכב את מתן העיטורים עד מיצוי החקירה", הוסיף האב, "אם יתברר שהתנהלותם הייתה תקינה, וכולנו תקווה שכך, נחבק את בני משפחתם".

המשפחות: העובדות זועקות

בכתב העתירה נטען כי "טרם נודע מי הורה לאוטובוס להסתובב במקום, אך יש להניח בסבירות גבוהה שאילו האוטובוס היה ממשיך בדרכו לכיוון בית אורן ללא עיכוב, חיי הסוהרים היו ניצלים".

עוד טוענים בני המשפחה כי "באסון ניצלו שלושה סוהרים שהצליחו להימלט מאוטובוס התופת, אך טרם נחשפו עדויותיהם. ולכן לא ניתן עדיין לתת מי אפשר לאוטובוס לנסוע בדרך הגיהנום", בנוסף צוין כי "עדויות אלה כמו גם עדויות נוספות שמבקר המדינה אמור לשמוע יכולות לבסס מסקנות לגבי מעורבות באסון ובפרט מעורבותם של שלושת הקצינים ".

לאור הסיבות הללו טוענות משפחות הסוהרים כי "ההחלטה להעניק עיטורים כבר בשלב זה ובטרם הושלמה בדיקת המבקר היא החלטה חפוזה, תמוהה ויש בה לכאורה לגרום להטיית הבדיקה לטובת המשטרה. אין להוציא מכלל אפשרות כי מבקר המדינה יצביע על כשלים בתפקוד המשטרה".

"אין ספק כי העובדות זועקות ועצם שריפתם של 44 הנספים מלמד על דבר אחד ויחיד, כי משהו בדרך השתבש ואין המדובר בכוח עליון שלא ניתן היה לגבור עליו".

נציג ועד משפחות חללי שב"ס אמר במהלך הדיון כי "ההחלטה להעניק אותות צל"ש לקצינים פוגעת בנו ערכית ונפשית, רמסה כבודנו והוזילה דם יקירנו", בנוסף טענו המשפחות כי "ההחלטה פוגעת בחקירה ניטראלית ואמינה לגילוי האמת וחותרת להטיית משפט ועיוות הדין".

האלמנה: הם ישבו כמו רובוטים

בימים האחרונים נחשפו סרטונים המתעדים את רגעיהם האחרונים של צוערי השב"ס באוטובוס שעלה בלהבות. קרוביהם של הנספים, שצפו בקטעי הווידאו, טוענים כי העדויות מעלות שאלות לגבי תפקודם של קציני המשטרה ומוחים לגבי אופן קבלת ההחלטות.

"הם נהרגו בגלל החלטות שגויות של קצינים בכירים בשב"ס ובמשטרה. מסתירים מאיתנו את האמת", האשימה עינב ברמי, אלמנתו של צוער השב"ס ירון ברמי ז"ל. "מאז שצפיתי בתמונות אני לא יכולה לישון וכל הזמן בוכה. זה היה פשוט מזעזע", העידה ברמי, כשהזיכרונות הקשים שבים ומציפים אותה. "האש הייתה כל כך רחוקה מהאוטובוס כשהם הגיעו ופשוט הפסידו דקות מיותרות על ויכוחים", הוסיפה.

בתוך כך, לא היססה ברמי לסמן את מי שאשמה באסון הקשה, לדעתה. "אחת הקצינות, להערכתי סיגל דואק, צרחה עליהם בסרטון ואמרה להם לשבת בשקט. הם ישבו בשקט כמו רובוטים ופחדו לסרב פקודה", האשימה ברמי הזועמת.

בחודש הבא צפויה ברמי ללדת ולדבריה כואב לה לדעת שלתינוק שבדרך היה יכול להיות אבא. "אני כל פעם מגלה מחדש שהמשטרה והשב"כ רק מטייחים במקום להגיד לנו את האמת. לא עשו תחקיר משטרתי ואחרי ארבעה חודשים הייתי צריכה לראות את הסרטון הזה ששוב חושף את האמת", אמרה ברמי.

בתגובה לפרסום הסרטון הגיבו בשב"ס וציינו: "בשירות בתי הסוהר מלווים וילוו את המשפחות השכולות". עם זאת, לברמי זה לא מספיק. "אני רוצה לדעת את האמת. לא מספיק לי שיחבקו אותי. אני רוצה שיפסיקו להסתיר ממני מידע ולהקשות עלי", היא אומרת.

"מה שמספרים לנו במשטרה - הכל דברי שקר"

נתן צידקי, חמו של ברמי ז"ל, אמר בראיון לערוץ החדשות כי "אני כל הזמן נחרד מחדש, אני רואה שהדברים לא אמיתיים וכל מה שמספרים לנו במשטרה הכל דברי שקר, לא הראו לנו את הדברים האמיתיים ועד היום אנחנו לא יודעים את הדברים האמיתיים, זה מחריד אותנו ומחזיר אותנו אחורה, איך הם היו יכולים להינצל".

שלמה אלקלעי, אחיו של סגן גונדר רפי אלקלעי ז"ל, סיפר כי הסרטון מעולם לא הוצג בפניהם וכי הדבר מעלה חשש שהמשטרה מסתירה אינפורמציה נוספת באשר לאותו יום נורא. "לא יכול להיות שאנחנו לא יודעים הכל ולא יודעים אם כל האינפורמציה הועברה למבקר המדינה או לא", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

אסון הכרמל - סיקור מיוחד:

השיחה האחרונה מהתופת

חופית חייט: "דני ישמור על אלה"

האש הכריעה את אהובה תומר

44 הרוגים באסון הכרמל

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון