"משפט שלמה" בישראל: בג"ץ יחזיר בת 7 לאמה הביולוגית?

ילדה בת 7, שאמה התאשפזה במוסד לגמילה מסמים, עוברת כבר חצי שנה הליך אימוץ במסגרתו נפגשת פעמיים בשבוע עם הוריה המאמצים, להם היא אף קוראת "אמא ואבא". לפני מספר שבועות דרשה האם הביולוגית להפסיק את הליך האימוץ. ביהמ"ש העליון אישר את הבקשה, אך היום המדינה מערערת. "לאם יש אישיות גבולית", טוענים בפרקליטות

"משפט שלמה" המודרני קרוב להכרעה: מספר שבועות לאחר שבית המשפט העליון פסק כי על המדינה להשיב ילדה בת 7 שכבר החלה הליכי אימוץ, לאמה הביולוגית - הגישה היום הפרקליטות ערעור על ההחלטה.

הדיון היום בבג"ץ נערך בהרכב יוצא דופן של 9 שופטים, בראשות נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש. בעתירת המדינה נכתב כי לאמה הביולוגית של הילדה יש "אישיות גבולית" וכי "תיתכן בעייתיות" בהחזרת בת ה-7 לאם.

הילדה בת ה-7 החלה לפני כחצי שנה בהליכי אימוץ, לאחר שאמה נכנסה למכון גמילה מסמים. לפני מספר שנים החליטה האם למסור את בתה לאימוץ מפני שלא יכלה לטפל בה. לאחר מכן עברה האם הליך שיקומי, כשהילדה נשארה איתה.

במהלך ששת החודשים האחרונים, פגשה הילדה את שני הוריה המאמצים בקביעות, פעמיים בשבוע. לפני מספר שבועות החליטה האם לדרוש את בתה חזרה ולהפסיק את הליך ההיכרות עם ההורים המאמצים. בשנת 2009, לאחר שסיימה את הליך השיקום, עברה האם בדיקה בסופה בה התגלו עקבות סמים בגופה.

"מדובר על זכותו של ילד ולא זכות של ההורה עליו"

בית המשפט העליון, בהרכב של שלושה שופטים, פסק אז כאמור כי הילדה תושב לאמה הביולוגית. עורך הדין שמואל מורן, המייצג את ההורים המאמצים, אמר היום לחדשות 2 באינטרנט כי "בדיון ההוא, העליון הלך קצת אחורה בדיני אימוץ".

"קצת התייחסו לילדה כאל רכוש משפחתי. זה לא השיח המשפטי של הימים האלה בכלל", הוסיף עו"ד מורן. "מדובר על זכותו של ילד ולא זכות של ההורה עליו".

"מה שמעניין את ההורים המאמצים זה טובת הילדה. הם מאמינים שאין לעשות ניסוי נוסף בילדה ושהיא זקוקה למסגרת יציבה ובטוחה והם המסגרת הזו", הוסיף עורך הדין. "הם מאחלים לאם הביולוגית שתשתקם ותוכל לגדל את בתה, אך גם חוששים שהילדה תיאלץ לעבור שוב את מה שעברה ב-7 השנים האחרונות, התעללות גדולה ביותר של דחייה, חזרה ואז שוב דחייה".

האם עצמה אמרה בתשובה לשאלת חדשות 2 באינטרנט כי "כעת נותר רק להתפלל לחסדי שמיים". ההערכות הן שבגלל ריבוי השופטים, החלטה בעניין לא תתקבל היום, אלא בשבועות הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק