חברו הקרוב של קצב רומז: הוא ישים קץ לחייו

"אל תצפו למשה קצב בכניסה לבית הסוהר, אתם תפגשו אותו במקום הרבה פחות נעים", כך אמר בצהריים יצחק סלוקי, חברו של הנשיא לשעבר, כשיצא מביתו בקריית מלאכי. "הוא מרגיש רע, בדיכאון נוראי", הזהיר. "מי ששומע אותי פשוט צריך לעשות משהו"

חבריו הקרובים ובני משפחתו של נשיא המדינה לשעבר משה קצב מכונסים כעת בביתו בקריית מלאכי, שעות לאחר ששופטי ביהמ"ש המחוזי בתל אביב גזרו עליו שבע שנות מאסר בפועל.

יצחק סלוקי, אחד מחברי הילדות של קצב מעירו, אמר לחדשות 2 באינטרנט עם יציאתו מבית קצב, כי "הוא לא יילך לכלא. ומי ששומע אותי פשוט צריך לעשות משהו. אני מקווה שהעליון יזכה אותו ואם לא, אני כבר אומר לכם, משה קצב לא ייכנס לבית הסוהר".

"אני לא רוצה להפליג למחוזות לא נעימים, ואני אומר את זה לא מתוך ידיעה אישית אלא כאיש שמכיר אותו, הוא אדם גאה, הוא מרגיש שנעשה לו עוול, הוא לא יכול יותר", הזהיר סלוקי. "אם הוא יגיע לסוף הדרך הוא יתנהג כמו אדם שהגיע לסוף הדרך. לבית הסוהר הוא לא ייכנס. אל תצפו למשה קצב בכניסה לבית הסוהר, תפגשו אותו במקום אחר פחות נעים".

"הוא בדיכאון נוראי"

על ההתמודדות של המשפחה סיפר סלוקי: "זו משפחה חמה של אנשים אצילים, מאמינים, הם יושבים, מסתכלים אחד על השני וזו פשוט טרגדיה אנושית נוראה. אין לי שונאים, אבל לא הייתי מאחל את זה לשונאי עם ישראל גם, להרגיש מה שהוא מרגיש".

"הוא מרגיש רע, בדיכאון נוראי, מרגיש שנעשה לו עוול, הוא לא אנס, הלבישו עליו סיפור", המשיך החבר. "אין לי ספק שהעליון יהפוך את ההחלטה, אני פונה לכל מקבלי ההחלטות - משה קצב לא ייכנס לבית הסוהר, הוא יותר מדי גאה לעשות את זה".

השופטים: "קצב לא ראוי לרחמי בית המשפט"

שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב גזרו הבוקר שבע שנות מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי ותשלום פיצויים על סך 125 אלף שקלים, על נשיא המדינה לשעבר משה קצב. כחמש שנים לאחר שהתפוצצה הפרשה שהסעירה את מדינת ישראל, הגיע לסיומו משפטו של קצב.

השופטים ג'ורג' קרא, יהודית שבח ומרים סוקולוב גזרו את דינו של קצב, שהורשע באונס ושורת עבירות מין חמורות בשלוש נשים שעבדו תחתיו, וקבעו לראשונה בתולדות המדינה: נשיא יישלח אל מאחורי סורג ובריח. ראש הממשלה נתניהו אמר לאחר גזר הדין: "זהו יום של עצב וכלימה, אבל גם של הערכה עמוקה וגאווה במערכת הצדק הישראלית. איש אינו עומד מעל החוק, גם אם מדובר בנשיא רם".

מספר דקות לאחר מתן גזר הדין התרחשה בתוך האולם דרמה של ממש. בניו ניגשו אליו בבכי וגם קצב עצמו דמע. "זה שקר", צעקו בניו. קצב התפרץ, "טעיתם, האם היה עוד מקרה כזה בהיסטוריה? טעיתם בפסק הדין, זה פסק דין שקרי, זה ניצחון השקר, השקר ניצח היום". הוא צעק לשופט קרא: "אל תחייך מתחת לשפם". "הבחורות, אתם יודעים שהן שיקרו", המשיך קצב. קרא ניסה להרגיעו ואמר שהוא יכול לערער, אך קצב ענה: "אדוני יישב בשקט". "סתמתם לי את הפה", הוסיף קצב.

השופט קרא הסביר כי ההחלטה על גזר הדין התקבלה בדעת רוב. השופטת יהודית שבח הייתה בדעת מיעוט, וסברה כי ניתן היה להסתפק בגזר דין קצר יותר של ארבע שנים בלבד. היא ביקרה את התנהלותו של היועץ המשפטי לממשלה דאז מני מזוז ולדבריו לפיהם "קצב הוא עבריין מין סדרתי" - עוד לפני ההרשעה. היא הוסיפה: "קצב לא ראוי לרחמי בית המשפט - אך עם ישראל ראוי גם ראוי".

ייכנס לכלא ב-8 במאי

"המקרה שלפנינו נדיר ויוצא דופן", אמר השופט קרא בגזר הדין, "אך נדירותו וחריגותו אינם נובעים מסוג ואופי המעשים, אלא ממיהותו של עושה המעשים - שר בישראל ונשיא המדינה". הוא ציטט מתוך פסק דין אחר ואמר: "עבירת האונס היא החמורה בעבירות המין, היא פוגעת בגוף הנאנסת, פוגעת בנפש כבודו של קרבנה... הנפש נחתכת, נגרע החופש, בשל חומרתה הרבה של העבירה, העונש צריך להיות חד וברור".

"מדובר במי שכיהן כנשיא המדינה, כאשר פער הכוחות בינו לבין אלו בהן ביצע את המעשים, היה עצום", המשיך קרא. "העבירה נעברה על ידי הנאשם במשכן נשיאי ישראל, משל היה הנאשם אחרון העבריינים ולא נשיאה של מדינת ישראל שבתפקידו סימל יותר מכל את סדרי השלטון", אמר - בעוד קצב מניד בראשו לשלילה. "יש לזקוף לזכותו את מעשיו החיוביים לצד השליליים, אך אין בפעילות זו כדי להוות משקל נגד למעשים שנעשו", אמר השופט והתייחס לטיעונים להגנתו של קצב.

קרא המשיך וגילה כי אות קלון יוטל על קצב בעקבות מעשיו. "בעבירות בהן הורשע הנאשם, בפרט עבירות האונס, דבק קלון", אמר השופט והוסיף בחריפות: "הנאשם איננו הקורבן".

פרקליטיו של קצב ביקשו מבית המשפט את דחיית ביצוע העונש עד לקבלת החלטת בית המשפט העליון בנוגע לערעור. בית המשפט החליט לדחות את הביצוע העונש ב-45 ימים: קצב ירצה את העונש החל מ-8 במאי, לאחר חג הפסח. עוד ביקש עו"ד ציון אמיר להתיר לפרסם בתקשורת את מכלול הפרוטוקולים והעדויות של המשפט.

נשיא בכלא - סיקור מיוחד:

7 שנות מאסר: הנשיא לשעבר נשלח לכלא

הנאנסת מגיבה: "לא שמחה לאיד"

פרקליטו של קצב: "זה עונש לכל החברה בישראל"

מילה במילה: גזר הדין המלא

קצב התפרץ ובכה: "הכל שקר!"

צפו: דחיפות ומהומה מחוץ לביהמ"ש

פרקליטו של קצב: "עונש לכל החברה הישראלית"

נתניהו על גזר הדין: "יום של עצב לצד גאווה"

כך נערך השב"ס לקליטת האסיר קצב

רגע האמת הגיע: משה קצב בדרך לכלא

התובעת לשעבר של קצב: "שיילך לכלא"

מיוחד: הקלטת השיחה בין קצב לא'

מסיבת העיתונאים הבלתי נשכחת של א': "משה קצב הוא סוטה"

זוכרים? נאום האימים של משה קצב

קצב הוקלט: "מי לא נוגע ברגל?"

מערכת היחסים האסורה נחשפת

מא' ועד ת' - כך התפוצצה פרשת קצב

הכרעת הדין המלאה בתיק האונס של משה קצב

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק