פרקליטו של קצב: "זה עונש לכל החברה בישראל"

במסדרונות בית המשפט המחוזי בתל אביב סערו הרוחות בתום הקראת גזר הדין במשפטו של הנשיא לשעבר. התובעת בתיק, עו"ד רונית עמיאל: "זה היה הליך מקצועי, יסודי, אינטנסיבי ומעמיק". פרקליטיו של קצב תקפו: נערער לעליון על ההרשעה ועל גזר הדין. עו"ד ציון אמיר: "רמסו ברגל גסה את זכויות הנאשם"

דקות לאחר סיום הקראת גזר הדין של הנשיא לשעבר משה קצב, התעוררה מהומה במסדרונות בית המשפט המחוזי בתל אביב. עם יציאתו של קצב מאולם בית המשפט, נשמעו לעברו קריאות מצד המפגינים מחוץ לאולם, בזמן שקצב צעד במהרה לעבר רכבו.

כשהוא מוקף בבני משפחתו, הקפיד קצב לשמור על קור רוח ואף חיוך נראה על פניו לפרקים - אף לא רמז אחד לצעקות ולבכי שלו עם קבלת גזר הדין, כמה דקות קודם לכן באולם בית המשפט.

התובעת בתיק קצב, עו"ד רונית עמיאל, אמרה היום בתום הקראת גזר הדין: "את התיק הזה ניהל בית המשפט במשך שנתיים. זה היה הליך מקצועי, יסודי, אינטנסיבי ומעמיק. קולו של ביהמ"ש וההכרעות שלו הם שצריכים להדהד בזירה הציבורית ונראה שאין מקום להוסיף עליהם דבר אלא לעצור רגע ולהקשיב".

עו"ד ציון אמיר, פרקליטו של קצב, שהגיב גם בחריפות לגזר הדין באולם בית המשפט, נשמע כמי שנמצא בסערת רגשות עם יציאתו מן האולם. "מישהו סבר לאחר מתן הכרעת הדין שהרשעתו של נשיא המדינה לשעבר הוא יום חג לדמוקרטיה", אמר עו"ד אמיר. "זה יום עצוב כולל. זו עונש שהוטל היום על החברה בישראל".

"רמסו ברגל גסה את זכויות הנאשם"

"העונש לא מפתיע נוכח הכרעת הדין הקשה שניתנה", המשיך עו"ד אמיר. "אפשר היה למצוא רמזים להמתקה בחוות דעתה של כבוד השופטת שבח. מעולם בית משפט ישראלי לא אמר מילים כה קשות על התנהלות גורמי האכיפה. יש להקים ועדת חקירה שתבדוק כיצד גורמי אכיפת החוק רמסו ברגל גסה את זכויות הנאשם. נתמקד כעת בהגשת הערעור".

על התפרצותו של קצב במהלך הקראת גזר הדין, אמר עו"ד אמיר: "כל אחד שהיה שם יכול להבין שלראשונה קצב אמר משהו במסגרת הדיונים האלה במשך שנתיים. הוא אמר דברים קשים מאוד מנהמת לבו וביקש לחשוף את כל חומרי החקירה".

"עומד אדם שמנסה בכל כוחו לחשוף את חומרי החקירה", הדגיש פרקליטו של קצב. "הציבור ראה תמונה חלקית. כדאי מאוד שהציבור יראה, זה התפקיד של התקשורת. מי שאמר שמדובר בספינת פח רעועה שלא תגיע לחוף מבטחים - שומו שמיים!".

גם עורך הדין אבי לביא, המייצג אף הוא את קצב, הגיב לגזר הדין. "הערעור יוגש בימים הקרובים", הבטיח. "נערער גם על הכרעת הדין וגם על גזר הדין. אין לי ספק שהקביעות עליהן דיברה השופטת שבח, עוד יהדהדו בבית המשפט העליון".

פרקליט המדינה משה לדור, הגיב אף הוא לגזר הדין הבוקר. "אין הרבה מה להוסיף על הדברים שנכתבו", אמר. "הציבור צריך לחוש תחושה בוטחת במערכת המשפט. בית המשפט מילא את תפקידו, הסנגוריה מילאה את תפקידה, הפרקליטות הופיעה בתיק מורכב ועשתה עבודה ראויה וטובה".

"התוצאה היא לא בהכרח התוצאה הסופית ואנו חיים בעולם בו צריך גם להמתין לתוצאות הערעור", המשיך לדור. "זהו יום קשה ולא פשוט. המערכת הצליחה להראות שלמרות ההבדלים, גם נשיא בישראל הוא כאחד האדם".

בדרך לכלא - סיקור מיוחד:

7 שנות מאסר: גזר הדין המלא של קצב

קצב התפרץ ובכה: "הכל שקר!"

צפו: דחיפות ומהומה מחוץ לביהמ"ש

מילה במילה: גזר הדין המלא

כך נערך השב"ס לקליטת האסיר קצב

רגע האמת הגיע: משה קצב בדרך לכלא

התובעת לשעבר של קצב: "שיילך לכלא"

מיוחד: הקלטת השיחה בין קצב לא'

מסיבת העיתונאים הבלתי נשכחת של א': "משה קצב הוא סוטה"

זוכרים? נאום האימים של משה קצב

קצב הוקלט: "מי לא נוגע ברגל?"

מערכת היחסים האסורה נחשפת

מא' ועד ת' - כך התפוצצה פרשת קצב