ההקלטות של קצב: "מי לא נוגע ברגל?"

הקלטות של קצב בריאיון שנערך עוד לפני שבית המשפט קבע כי הוא אנס - מלמדות עד כמה הנשיא לשעבר היה בטוח בחפותו ומשוכנע כי לא היה כל פגם בהתנהלותו. "המעשים הם כלום", הכריז קצב והסביר: "מי היום לא נוגע ברגל?". כמו כן הוא הביע חרטה על כניסתו לנעלי האזרח מספר 1: "אלמלא הייתי הנשיא, את כל זה לא הייתי עובר"

מחשיפת התלונות החמורות נגדו, דרך ההחלטה להעמידו לדין ועד להרשעתו, לא הפסיק משה קצב לטעון לחפותו. הנשיא לשעבר הכחיש פעם אחר פעם כי ביצע עבירות מין בנשים והאשים כי מתנהל נגדו מסע רדיפה חסר תקדים.

ריאיון שהעניק במרס 2009 לעיתונאי יובל יועז, מחבר הספר "תיק קצב", מלמד עד כמה הופתע הנשיא לשעבר מההרשעה הגורפת ועד כמה הוא משוכנע שלא היה פגם בהתנהלותו:

"כן, המעשים הם כלום. מי היום לא נוגע ברגל, לא היו שם כוונות מיניות, לא היתה שום משמעות מינית... ההודאה היתה הודאה במעשים שנעשו, הם חסרי משמעות פלילית, אין להם שום תוקף פלילי, בסעודיה על עבירות כאלה לא מעמידים אדם לדין. אדם שמנשק פעם ראשונה מזכירה שעובדת איתו חמש שנים, ונכנסת אליו עשרות פעמים לחדר ביחידות. ביום הולדת השישים שלו מחבק ומנשק אותה בלחי. נגיעה ברגל זו עבירת מין?"

פחות משנה לאחר שאמר את הדברים, הגרסה של קצב נשללה לחלוטין על ידי בית המשפט. אך למרות ההפתעה, כך אומר יועז, קצב ידע שיש לו קופת שרצים עוד לפני שהתמנה לנשיא, "הוא ידע שמתישהו אחת מהן תיחשף", מסביר העיתונאי וחושף את הדברים שאמר לו קצב: "אני מצטער שנכנסתי לפוליטיקה. אתה מדבר איתי על חזרה לפוליטיקה? אני מתחרט על הרגע שנבחרתי להיות נשיא המדינה. אלמלא הייתי הנשיא, את כל זה לא הייתי עובר".

קצב גם הקפיד להצדיק באוזניי יועז את ההימור שלקח, קרי, ביטול הסדר הטיעון שלא כלל את הסעיפים המחמירים: "אני אוכל להוכיח את חפותי בבית המשפט. כשהחלטתי על ביטול העסקה ידעתי מה המשמעות שאני הולך למשפט. אני לא שמח שאני הולך להוציא המון כסף ולרסק את המשפחה שלי שנתיים במשפט, אף אחד לא שמח על זה אבל זאת הזדמנות טובה לנקות את שמי"

חששו שאחזור לפוליטיקה

בשנים שעברו מאז שנחשפה הפרשה יצא קצב פעמיים לתקשורת והאשים את כולם: את המתלוננות, את התקשורת ואת הפרקליטות. אבל כשישב אז מול יובל יועז העלה השערה חדשה, הפעם על הכוונת ניצבו חבריו למפלגה:

"אני לא מאשים את נתניהו, ולא אומר לא מאשים מישהו, אני מציין עובדות. תעשה אתה את הפרשנות שלך. ..  אני הירהרתי שקלתי, לא החלטתי אם אני חוזר לפוליטיקה. אדם עם 24 שנות ניסיון בכנסת, 15 שנות ניסיון בממשלה כשר, חבר קבינט ביטחוני מתקופת שמיר, שבע שנים נשיא, זה מעיד יותר מכל על הסיכוי הטוב שלי להוות איום על הרבה מועמדים אחרים שהשתוקקו לתפקיד הזה. אני לא יכול להגיד לך שמישהו בליכוד יזם את הפרשה הזו, אבל היה חשש אצל רבים שאני אחזור לפוליטיקה".

הנשיא אנס - סיקור מיוחד:

"קצב ביקש לחזור לעסקה - ונדחה"

ליאור קצב: "אחי נשאר לבד"

צפו: מאחורי הקלעים של הכרעת הדין

הכרעת הדין המלאה

העולם בהלם: הנשיא הישראלי אנס

פרקליטי קצב: "המסכן נתן את אמונו בשופטים"