כך התפוצצה פרשת קצב

לפני כ-5 שנים התלונן משה קצב ליועץ המשפטי מזוז על ניסיון סחיטה מצד עובדת. במהרה הפך הנשיא ממאשים לנאשם, כשעוד ועוד נשים התלוננו כי קצב תקף אותן מינית. תזכורת מיוחדת: התגלגלות הפרשה המביכה - מא' ועד ת'

ביולי 2006 החל להתגלגל כדור השלג שהפך לאחת הפרשיות המביכות בתולדות ישראל. פרשן חדשות 2 אמנון אברמוביץ' חשף את תלונתו של הנשיא המכהן דאז משה קצב ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז על ניסיון סחיטה מצד עובדת לשעבר במשרדו. במהרה הפך קצב ממאשים לנאשם.

עוד ועוד נשים התלוננו כי נפלו קורבן למעלליו של קצב, כשבמרכז הפרשה עמדו א' ממשדר התיירות וא' מבית הנשיא שהעלו טענות בדבר אונס והטרדה מינית. בינואר 2007 נפתחה נגד הנשיא חקירת משטרה שהובילה לגיבוש טיוטת כתב אישום. במשך כל הזמן הכחיש קצב את המיוחס לו שוב ושוב ויצא בנאום חריף נגד התקשורת. "אין שום ראיה והוכחה לטענות הקשות", האשים, "אני נתון למסע רדיפה מהגרועים שחברה מוסרית אנושית יכולה לספוג". כחצי שנה לאחר מכן הוא הגיש את התפטרותו.

א': משה קצב הוא סוטה

מנגד, במשך 45 דקות ובפנים מטושטשות, גוללה א' מבית הנשיא את גרסתה. "משה קצב הוא אנס עבריין מין סדרתי, הוא סוטה, משה קצב הוא דמות מעורערת", האשימה א' במסיבת עיתונאים מיוחדת.

למרות התלונות החמורות, החליט ביולי 2007 מזוז להציע לקצב הסדר טיעון ולגנוז את האישומים החמורים נגדו. "מדובר בתיק מורכב מאוד מבחינה ראייתית שכולל קשיים בלתי מבוטלים", הסביר.

באפריל 2008 הפתיע קצב, כשברגע האחרון, כשנדמה שהפרשה מגיעה לסיומה, החליט לדחות את הסדר הטיעון אליו הגיע בהסכמה עם הפרקליטות - והצהיר כי הוא בוחר לעמוד לדין במקום. שנה לאחר מכן הודיע מזוז כי האישומים המקוריים בגין אונס יכללו בכתב האישום נגד הנשיא.

קצב: נאבק על חפותי

במאי 2009 נפתח משפטו של קצב תחת סיקור תקשורתי נרחב. "אני יוצא למסע ארוך וקשה כדי להיאבק על חפותי" הכריז הנשיא לשעבר. המשפט התנהל בקצב מזורז וכלל שלושה דיונים בשבוע בדלתיים סגורות, במהלכם שמעו השופטים את עדויות המתלוננות ואת גרסתו של קצב.

בדצמבר 2010 נפל הפור והנשיא לשעבר הורשע בשני סעיפי אונס, ביצוע מעשה מגונה והטרדה מינית. במרס 2011 גזר עליו בית המשפט שבע שנות מאסר בפועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק