הצעת חוק: לא כשיר, אבל אשם

לא מאסר, אבל כמעט: הצעת חוק חדשה של משרד המשפטים תאפשר את כליאתם של חולי נפש שנמצאו אשמים בפשע לתקופת זמן ממושכת במוסד סגור. עיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי השינוי בחוק ימנע את השחרור המהיר יחסית לו זוכים רבים מהאשמים שהוכרזו לא כשירים לעמוד לדין

חוק חדש יאפשר לשלוח חולי נפש שנמצאו אשמים בפשע לאשפוז כפוי לתקופה ממושכת. כתבת "ידיעות אחרונות" טובה צימוקי מספרת הבוקר שמשרד המשפטים שוקד כבר 10 שנים על תיקון לחקיקה הנוכחית, לפיה אשם בפשע שהוכרז כלא שפוי, עשוי להשתחרר מהר מאוד - אפילו אם בית המשפט הורה לאשפז אותו בכפייה.

נכון להיום, החוק אומר שמי שהוכרז כלא שפוי או לא שפוי זמנית, אינו אחראי למעשיו ולכן, המרב שיכול בית המשפט לעשות הוא לאשפזו בכפייה. אולם, גם במקרה של אשפוז בכפייה, מבצע העבירה עשוי למצוא עצמו משוחרר מהר מאוד יחסית, במידה וועדה פסיכיאטרית מחליטה שהחלים ממחלת הנפש.

אולם, החוק החדש יאפשר להמיר זמן כליאה בזמן אשפוז. כלומר, אם אדם הורשע בפשע שדינו 20 שנות מאסר, אך נמצא לא שפוי, בית המשפט יהיה רשאי לשלוח אותו לאשפוז כפוי למשך 20 השנים אותן היה מבלה בכלא לו היה שפוי בדעתו.

במידה ויוכרז האדם כשפוי טרם סיום תקופת האשפוז, החוק יאפשר בחינה של התיק מחדש ואפשרות להעבירו לבית סוהר רגיל להמשך ריצוי עונשו. בנוסף, החוק נותן פתח להמשך אשפוז כפוי, במידה והוחלט כי בתום תקופת ריצוי העונש, המאושפז עדיין מוגדר כמסוכן לעצמו או לציבור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק