15 שנה אחרי: אחות הנעדרת מדברת

עדי יעקובי נעלמה בדצמבר 1996 באמצע תל אביב, ומאז איש לא ראה אותה. אמה בטי, שנאבקה למצוא מה עלה בגורלה משך שנים, חולה כעת בסרטן ומצבה קשה. אחותה התאומה של עדי, שרית, מתראיינת לראשונה ויחד עם אמה הן מבקשות מהמדינה: בדקו את 400 הגופות הלא מזוהות הקבורות בארץ - אולי עדי תימצא

שנים היא התרוצצה, חיפשה, ביקשה עזרה. אבל עכשיו לבטי, אמא של עדי יעקבי, הנערה שנעלמה לפני 15 שנה, לא נשאר כוח לזוז. עם סרטן בריאות, טיפולים כימותרפיים קשים, האישה הזו מקווה שמישהו ידאג סוף סוף לזהות את 400 גופות האלמונים שקבורות בישראל - אולי ביניהן נמצאת גם גופתה של עדי.

עדי יעקובי נעלמה באמצע דצמבר 1996, לפני כמעט 15 שנה. היא הייתה בדרך לפגישה עם חברה בנתניה. שוטר ראה אותה בפינת הרחובות קינג' ג'ורג' והנביאים בתל אביב, מנסה לתפוס טרמפ. זו הפעם האחרונה שמישהו ראה את עדי.

"חלק מהמחלה - זה בגלל מה שעשיתי בשביל עדי"

"ארבע עשרה שנה וחצי שאני נלחמת. נגד מי? מי האויב שלי? האויב זה החיים", אומרת היום אמה של עדי, בטי יעקובי. שמונה חודשים היא שוכבת על הספה בסלון, כמה שיותר קרוב למטבח ולמקלחת, אין לה כוח ללכת. מכאן היא קמה רק כשצריך לנסוע לאיכילוב – לטיפולים נגד הסרטן. "אני מקבלת את התוצאות ונדהמת. גוש 3 ס"מ, עוד גוש 4 ס"מ, עוד גוש 5 ס"מ, ואני אומרת לרופאה: 'תגידי, יש לי סרטן?'.

אחרי שנים ארוכות של כאב נפשי, בא עכשיו הסרטן ולקח ממנה את מעט הכוחות שעוד נשארו לה. "אני חושבת שחלק מהמחלה שיש לי זה מה שכל השנים עשיתי בשביל עדי", היא אומרת. "זה לא קל, אז בן אדם - אפילו ברזל - לא מחזיק מעמד. כששואלים אותי כמה ילדים יש לי, תמיד אני אומרת שניים. כששואלים מה הם עושים, קשה לי להסביר: מה אני אספר, שאחת נעדרת?", אומרת האם.

אחותה של עדי: "היא הייתה שובבה"

אחותה התאומה של עדי, שרית, כבר בת 31, נשואה עם ילד ומטפלת באמא שלה. שנים ארוכות סירבה להתראיין ולספר למצלמה על היום שבו אחותה נעלמה. "היא הייתה האחות היותר שובבה", אומרת שרית למצלמת חדשות 2. "היא זאת שתמיד לא רצתה שההורים יידעו דברים, והייתה מספרת לי, ואני הייתי מבטיחה שלא אספר לאף אחד. גם באותו יום היא ביקשה שאני לא אספר שהיא נוסעת לנתניה. בסופו של דבר היא החליטה שהיא תגיע לשם בכוחות עצמה. הבטחתי שאני לא אספר".

לפני שנה, בכתבה שפורסמה ב"מעריב", גילתה בטי ש-400 גופות לא מזוהות קבורות כאלמונים בגלל מחסור בתקציב של 4 מיליון שקלים. המחשבה שאולי גופתה של עדי נמצאת בין האלמונים האלה, לא נותנת לאמה מנוח. "אמרתי וואלה, את זה לא עשו? אז בשביל מה נתתי פעמיים דם באבו כביר, למה? אני לא האמנתי. עד עכשיו אני לא מאמינה. ולא יודעת למי לפנות".

"אולי היא תשמע שאני חולה - ואשמע ממנה משהו"

בטי מתחננת שלפחות יבדקו עכשיו את הגופות הלא מזוהות, כדי שאולי לחוסר הוודאות המתמשך הזה יבוא הסוף. "אפילו הייתי לובשת את החולצות שלה כדי להרגיש קרובה", אומרת האם. "היא נורא חסרה לי, אולי עכשיו שהיא שומעת שאני חולה מאד – אולי אני אשמע משהו ממנה".

ממשרדי הבריאות וביטחון הפנים נמסר בתגובה כי תקציב הפרויקט לזיהוי הגופות אושר לשנים הקרובות וכי הפרויקט עומד להתחיל.

כל היודע דבר על מקום המצאה של עדי מתבקש לפנות לטלפון: 03-5225906

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק