הנשיאה ביניש: התנאים של השופטים בלתי נסבלים

שבוע לאחר ששם קץ לחייו השופט מוריס בן עטר ז"ל, מתכנסת ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת לדיון מיוחד על עומס העבודה שמוטל על השופטים. "על שולחן שופט בישראל מונח מספר תיקים שהוא במידה ניכרת יותר מהמקובל אצל שופטים במדינות אחרות", אמרה ביניש והוסיפה: "התנאים בלתי נסבלים"

‫ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת התכנסה לדיון מיוחד על עומס העבודה שמוטל על שופטים, בעקבות התאבדותו בשבוע שעבר של שופט בית משפט השלום בירושלים מוריס בן-עטר. השופט השאיר אחריו מכתב ובו הסביר: לא עמדתי בעומס.

את הדיון בהשתתפות ראשי מערכת המשפט, בהם נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש ושר המשפטים יעקב נאמן, העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט. ‫

"השופט בן עטר ציווה לנו במותו את המשפט", הדגיש השר נאמן ואמר כי יש צורך בשינוי יסודי במערכת. "מספר התיקים לנפש בישראל הוא הגדול ביותר בעולם", ציין.

נאמן: לעשות סדר בהרשאה לעסוק בעריכת דין

על פי נאמן, הבעיה היא לא במספר השופטים בלבד, אלא במספר מרכיבים שגורמים לעומס על המערכת. "יש צורך בשינוי דברים יסודיים", הוסיף השר ופירט: "אין שום סיבה שערעור אזרחי יגיע לשלושה שופטים. התיק יובא בפני שופט אחד, הוא זה שיחליט אם הנושא דורש הרכב מורחב יותר או לא".

נאמן העלה גם השגות נגד ההיררכיה של הדיונים בעניין מעצרים והעוסקים בעריכת דין. "יש לעשות סדר מחודש בהרשאה לעסוק בעריכת דין", אמר.

גם נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש הצטרפה לדבריו של השר. "על שולחנו של שופט בישראל מונח מספר תיקים שהוא במידה ניכרת יותר מהמקובל אצל שופטים במדינות המוכרות לנו", אמרה ביניש והדגישה כי מדובר בסוגיה שלא יורדת מסדר היום: "בשנים האחרונות לא הייתה במה שלא השמענו מעליה את זעקתנו בעניין העומס העצום המוטל על כתפי השופטים בישראל".

ביניש התייחסה לסביבה הפיזית בה עובדים השופטים. "מדובר בתנאים בלתי נסבלים", הדגישה הנשיאה, "אדם יכול לקבל הלם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק