שנת מאסר בפועל לראש רשות המיסים לשעבר, ג'קי מצא

"מעל בתפקידו הלוך ושוב, הלוך ושוב", כך אמר הבוקר שופט ביהמ"ש המחוזי בפתח תקווה, זכריה כספי - לפני שגזר על ראש רשות המיסים לשעבר, ג'קי מצא, 12 חודשי מאסר בפועל. "זוהי פגיעה קשה ברשות הציבור ושבירת נורמות", הוסיף השופט

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה גזר הבוקר שנת מאסר בפועל ועוד שנת מאסר על תנאי, על ראש רשות המיסים לשעבר, ג'קי מצא, שהורשע בהסדר טיעון בחמישה סעיפים של הפרת אמונים ובסיוע לשוחד.

פרקליטיו של מצא ביקשו שלא לגזור עליו מאסר וקלון, מאחר שהוא "שילם ומשלם מחיר אישי יקר". השופט זכריה כספי אמר עם מתן גזר הדין: "הנאשם העדיף שיקולים אישיים שלו ושל גורמים זרים על פני טובת הציבור, בכך הוא חוטא ומחטיא גם יחד ומועל בטובת הכלל".

"במהלך התקופה הוא אף מאפשר לגורמים הזרים לקחת את המושכות לידיהם ובמקרה אחד אף לצעוק עליו כשלא קידם אדם לתפקיד רכז, זוהי פגיעה קשה ברשות הציבור ושבירת נורמות. הנאשם נמצא מועל בתפקידו הלוך ושוב, הלוך ושוב".

עם גזר הדין למצא, לא הושת עליו אות הקלון. לגבי רישיון רואה החשבון שברשותו, הדבר יוברר בהליך נפרד.

מסכת חמורה של עבירות

 ב-9 בינואר בית המשפט המחוזי בפתח תקווה הרשיע את מצא במסגרת הסדר טיעון שנחשף לראשונה ערב קודם בחדשות 2. מצא הודה בעבירות, לאחר שסעיף השוחד הוסר מכתב האישום המתוקן.

"כתב האישום המתוקן מגולל מסכת חמורה של עבירות אותן ביצע ג'קי מצא במהלך כהונתו כמנהל רשות המסים", מבהירים בפרקליטות. "במעשיו אפשר מצא לבן גור וקארשי דריסת רגל במינויים ברשות כשהוא יודע ומכיר את דרכי פעולתם, כמי שבעצמו קיבל מהם סיוע בקידום מינויו. הוא אפשר את שכפול דרך פעולה זו גם בדרגים נמוכים יותר ואת חלחולה של השחיתות לתוך המערכת".

במסגרת ההסדר הודה מצא עוד כי ביצע חמש עבירות של הפרת אמונים כאשר בהמשך לסיוע שקיבל לקידום מינויו הוא נענה לדרישותיהם ותביעותיהם של בן גור וקארשי ביחס למינויה של גלית שמחון לעוזרת בלשכתו.

עוד הודה מצא כי דרש למנות את יגאל סער לסמנכ"ל ברשות המסים ובמתן פיצוי בדמות נציג הרשות בניו-יורק, לפעולות לשם כך שעובד הרשות, עמוס שמעונוב, יזכה במכרז.  כמו כן נענה לדרישה לקדם את עובד הרשות, יוסי כהן, והודה גם בפעולותיו ביחס לדרישה לקדם את יוסי שטיינמץ.

"מכתב האישום המתוקן עולה גם שמצא סייע לבן גור לתת שוחד לעובדת רשות המסים, אורנה בכר. "מצא שידע שלבן גור אינטרסים אישיים בפקיד שומה תל אביב ובזהות בעלי התפקידים הבכירים שם, שלח את בן גור להיפגש עם בכר כמועמדת לתפקיד סגן פקיד שומה תל אביב", אומרים בפרקליטות. 

"מצא חשד שבן גור התכוון לנצל את פגישתו עם בכר ואת נסיבות הפגישה, כדי להציג בפניה שבן גור הוא שמקדם את מינויה וכדי ליצור מחויבות של בכר כלפיו במסגרת תפקידה העתידי בפקיד השומה. מצא צפה ששליחתו של בן גור להיפגש עם בכר תסייע לו בכך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק