פרו לא תסגיר את השופט הנמלט דן כהן

נשיא פרו החליט שלא להסגיר לישראל את השופט לשעבר דן כהן, החשוד בקבלת שוחד. ההחלטה, שפורסמה ללא נימוקים, מנוגדת להחלטת בית המשפט העליון במדינה, שהורה להסגירו. כהן ברח מישראל לאחר שנודע לו שהוא חשוד בקבלת שוחד ובעבירות נוספות, בתקופה בה כיהן כדירקטור בחברת החשמל

השופט הנמלט לא יוסגר לישראל: פרקליטות המדינה הודיעה הערב כי הדרג המדיני בפרו החליט שלא לקבל את בקשתה של מדינה ישראל להסגיר את דן כהן, השופט הישראלי החשוד בעבירות חמורות ובהן שוחד.

מדינת ישראל הגישה לפרו בקשה להסגרתו של דן כהן לישראל, בחשד לביצוע שורה של עבירות ובהן גם שוחד, שביצוען מיוחס לו בעת שהיה דירקטור בחברת החשמל וזמן מה לאחר מכן. השופט שדן בבקשת ישראל הורה על מעצרו של דן כהן, והעביר את הבקשה לבית משפט העליון בפרו. בית המשפט העליון קיבל את הבקשה פה אחד והורה על הסגרתו של דן כהן לישראל בעבירות המתבקשות.

על החלטה זו הגיש דן כהן ערעור, בטענה כי זכויותיו החוקתיות נפגעו. בית משפט בפרו, בערכאה נמוכה מבית משפט העליון, קיבל את טענתו והורה על הקפאת הליכי ההסגרה. על החלטה זו הוגש ערעור על ידי הרשויות הפרואניות. לערעור זה ביקשה ישראל באמצעות עורכי דינה להצטרף כצד מעוניין - והרשות ניתנה לה. בהליך זה, הגנו שופטי בית משפט העליון הפרואניים על החלטתם להסגיר את כהן.

לאחר הליך ממושך ומורכב ביותר, בית המשפט לערעורים בהרכב של שבעה שופטים קיבל את עמדת מדינת ישראל ובית המשפט העליון בפרו והורה על חידוש הליכי ההסגרה. בכך תמו ההליכים המשפטיים בהכרעה כי יש להמשיך את הליכי ההסגרה של דן כהן לישראל.

אלא שכדי לתת תוקף חוקי להסגרה נדרש אישורו של נשיא פרו. לפרקליטות נודע היום כי לפני מספר ימים החליט נשיא פרו שלא להסגיר את כהן, בניגוד להחלטה בהליך המשפטי. ההחלטה לא נומקה.