החשוד במעשי רצח-עם: "יכולתי לראות את עיני האסירים"

כבר בשנת 2005 נחקר אלכסנדר צבטקוביץ', בעל האזרחות הישראלית שחשוד ברצח עם בבוסניה, בביה"ד הבינ"ל בהאג. קטעים מעדותו הגיעו לידי חדשות 2 באינטרנט: "ראיתי גופות, אך לא טבח המוני", אמר בן ה-42 שטען ששימש כנהג

"מטרתי היא לא להגן על אף אחד, אלא רק על עצמי", כך אמר אלכסנדר צבטקוביץ', בעל האזרחות הישראלית החשוד במעשי רצח-עם בבוסניה, בחקירתו בבית הדין הבינלאומי בהאג ב-2005. טבצקוביץ' זומן לחקירה כעד, אך הוזהר לפני כן כי הוא "נחקר כחשוד". אחרי החקירה שוחרר וב-2006 עלה לישראל.

בחקירתו טען צבטקוביץ', כיום בן 42, כי הוא לא היה חייל שסייע בהוצאתם להורג של אלפי אזרחים מוסלמים בבוסניה, אלא רק נהג. "ראיתי גופות, אך לא טבח המוני", אמר בזמנו לחוקריו.

הוא סיפר בין השאר, כי ראה אוטובוס שהגיע לחוות ברנייבו בחבל סרברניצה בבוסניה מלא באנשים, חלקם כפותים עם עיניים מכוסות. לפי הערכתו, ציין בפני החוקרים, כולם נטבחו. "יכולתי לראות את עיניהם של חלק מהאסירים", תיאר.

"אחרי ההוצאה להורג עצרנו לקפה"

החוקר עימת את צבטקוביץ' עם החשד שהוא זה שהעלה את הרעיון להשתמש במכונת ירייה כדי להאיץ את ההרג ההמוני, אך בתשובה ענה, "אני לא יודע איך להגיב לכך, מדובר בשטויות".

טבקוביץ' העיד עוד: "ראיתי הוצאה אחת להורג, באופן חלקי". לשאלה מה אירע לאחר ההוצאה להורג, השיב: "החיילים נכנסו לרכב בו נהגתי ועצרנו אחרי שני ק"מ לקפה".

הוא הוסיף ותיאר סיפור זוועה של אחד החיילים, שהתעלל בירי באחד העצורים - ירה בכל גפיו ואז ירה בו למוות. "אחרי זה שאלתי אותו, 'אתה נורמלי? מה עשית?' והוא ענה לי 'זה לא העסק שלך, אתה רוצה להצטרף אליהם?'".

"אני יכול לומר בכלליות, שאני מאשים ומקלל את היום שהצטרפתי ועליתי על הרכב הזה. אני שמח בחיים שלי מעבר לכך", סיכם צבטקוביץ' את העדות.

העו"ד: "סיכוי קלוש שיוסגר לבוסניה-הרצגובינה"

בבית המשפט המחוזי בירושלים נערך הבוקר הדיון בעניינו של צבטקוביץ', החשוד בביצוע פשעי מלחמה במהלך הטבח הסרבי בבוסנים המוסלמים בעיר סרברניצה. צבטקוביץ' יישאר במעצר לפחות עד השלושה במרס, אז ייערך דיון נוסף בעניינו.

בפתח דיונו אמר צבטקוביץ' לעיתונאים: "כבר 40 שעות לא אכלתי כלום, רק שתיתי שלוש כוסות מים. אתייעץ עם אשתי באשר לייצוג". אשתו טניה סירבה להגיב לשאלות העיתונאים, והסתפקה באומרה: "אני מאמינה לו".

עורך דינו של צבטקוביץ' מטעם הסניגוריה הציבורית, ניק קאופמן, בעל רקע בהליכים משפטיים מול בית הדין הבינלאומי בהאג הביע היום ספק רב באשר להסגרת מרשו. "הסיכוי כי הוא יוסגר נראה קלוש", אמר קאופמן בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "נטל ההוכחה בסעיף רצח עם בו הוא חשוד קשה מאוד להוכחה. בסעיף זה הורשעו עד היום שני בני אדם בלבד, וגם עניינם נמצא כעת בערעור".

סניגור נוסף של צבטקוביץ', עו"ד ואדים שוב, אמר מצדו: "עד היום ישנם חיכוכים בין בוסניה לסרביה, ואל לה לישראל היכנס בוויכוחים האלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

עוד בנושא:

עו"ד החשוד: "סיכוי קלוש שיוסגר לבוסניה"

"בעלי פושע מלחמה? לא יכול להיות"

האיש שרצח אלפים בבוסניה נעצר במפתיע בישראל