טניה צבטקוביץ': "בעלי פושע מלחמה? לא יכול להיות"

אשתו של החשוד בטבח המחריד בבוסנים המוסלמים בשנת 1995 לא מאמינה לחשדות נגדו ומרגישה כועסת ומרומה. בראיון לידיעות אחרונות היא מביעה את כעסה על הרשויות ואומרת: "הוא בסך הכול היה נהג. אין לו קשר לרצח". במשך דקות ארוכות מגוללות טניה סיפורים מחממי לב על בעלה החייכן והאוהב ומשוכנעת שבקרוב מאוד יסתיים הסיפו

בצל הפרסומים על החשדות הכבדים נגד האזרח הישראלי אלכסנדר צבטקוביץ' בן ה-43, החשוד בביצוע פשעי מלחמה במהלך הטבח הסרבי בבוסנים המוסלמים בסרברניצה, מפרסם הבוקר כתב ידיעות אחרונות דקל בנו ראיון מיוחד עם אשתו של צבטקוביץ', טניה, שמסרבת להאמין שבעלה הוא פושע מלחמה.

"הוא אף פעם לא היה לוחם. הוא בסך הכול היה נהג. מה לו ולרצח?", שואלת בתמיהה טניה. כ"ראייה" לדבריה, היא מציגה תמונה מהאלבום המשפחתי שבה נראה צבטקוביץ' אוחז בבנו הקטן ומחייך.

"פתאום התקשרו אלי לעבודה בשעה 10:00 ומישהו מאלה שליוו אותו הסביר לי שהוא נעצר וכבר בדרך לירושלים", מספרת טניה. "הספקתי לשוחח איתו כמה דקות, אבל זהו", היא נזכרת.

נהג תמים או פושע מלחמה?

על היכרותה עם בעלה במהלך השנים, מספרת טניה באריכות. "הכרתי אותו בבוסניה כשהייתי בת 21 והוא היה בן 23", היא אומרת. "בגיל 18 הוא שירת כחייל במשך שנה ובמלחמה כולם גויסו שוב לצבא", היא מוסיפה.

בזמן המלחמה, כך אומרת טניה, אמר צבטקוביץ' כי הוא נהג ולא הפגין סימנים לכך שהיה מעורב באחד ממעשי הזוועה המחרידים בהיסטוריה. "הוא התנהג בצורה נורמלית ולא סיפר על משהו חריג", היא טוענת. באותה תקופה שבה מיוחסות לו עבירות פשעי המלחמה נולד בנו השני של צבטקוביץ', כיום כבר בן 15.

למרות החשדות הכבדים, מתקשה טניה לעכל את המעצר ואת האיום בהסגרה. "על מה הם מדברים? על מעשה שקרה לפני 15 שנים?", היא שואלת בכעס. מעולם לא עלה בדעתי שהוא ייעצר על מעשים שלא ביצע. הכול נפל עלי מהשמיים ככה פתאום. שנים רבות גרנו בבוסניה בשקט מוחלט ובצורה גלויה והמעצר מאוד מוזר", אמרה.

כך אירע הטבח המחריד 

אלפי אזרחים כפותים ומכוסי עיניים הוסעו לחווה מבודדת, שם נורו על ידי כיתת יורים בשטח הריגה מסומן - לא, זה לא קרה ב-1940, אלא דווקא ב-1995, במה שנודע כ"טבח סרברניצה" בבוסניה. אחד החשודים שהשתתף בטבח, נמצא במפתיע כבר כמה שנים בישראל ואתמול בבוקר הוא נעצר לבקשת ממשלת בוסניה-הרצגובינה.

חוקרי היחידה הארצית לחשיפת פשיעה חמורה ובינלאומית עצרו את צבטקוביץ' שחי בישראל עם אשתו ובתו מאז 2006. הוא קיבל אזרחות ישראלית לאחר שנישא לאזרחית יהודייה.

צבטקוביץ' חשוד כי השתתף במעשי הטבח באוכלוסיה המוסלמית-בוסנית של איזור סרברניצה, שהתרחשו במזרח בוסניה ביולי 1995. "טבח סרברניצה" ומעשי רצח נוספים הוכרו על ידי הקהילה הבינלאומית כמעשים של רצח עם.

על פי חומר החקירה שנמסר לידי המחלקה הבינלאומית בפרקליטות, צבטקוביץ' עצמו לקח חלק פעיל במעשי הרצח בחוות ברנייבו והיה בין 8 החיילים ששימשו ככיתת היורים.

7,500 נרצחים בסרברניצה

באוגוסט 2010 התקבלה בפרקליטות בקשה מממשלת בוסניה-הרצגובינה להסגרתו של צבטקוביץ'. לאחר שאנשי הפרקליטות בחנו את חומר החקירה וקיבלו השלמות והבהרות מהרשויות הבוסניות, החליט שר המשפטים על פתיחה בהליכי הסגרה בעניינו. בקשת ההסגרה היא חלק ממערכה משפטית בינלאומית, המבקשת לחקור ולהעמיד לדין את האחראים, המתכננים והמבצעים של רצח העם.

לאחר המעצר הגישה המחלקה לעניינים הבינלאומיים בפרקליטות המדינה לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה להכריז על צבטקוביץ' כבר-הסגרה. כמו כן, הוגשה לבית המשפט בקשה לעצרו עד מתן החלטה בהליך ההסגרה.

על פי הערכות הרשויות בבוסניה-הרצגובינה, הנסמכות על בדיקות מומחים של האו"ם ומתבססות על חשיפת קברי אחים שהתגלו באזור החווה, מספר הנרצחים שם מוערך בין 1,000 ל-1,200.

מעשי הרצח בחווה היו חלק ממערכה כוללת שניהלו הכוחות החמושים הבוסנים-סרבים כנגד האוכלוסייה המוסלמית של מובלעת סרברניצה במהלך יולי 1995. הקורבנות של הטבח בחווה מצטרפים לקורבנות באתרים נוספים. בסך הכל, מספר הנרצחים במעשי הטבח באזור סרברניצה עומד על כ-7,500 אזרחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק