מפגין נגד עופרת יצוקה נידון ל-3 חודשי מאסר

כבר שנתיים שבית המשפט דן בשאלת חופש הביטוי בתיקו של פעיל השמאל יונתן פולק, שהפגין נגד מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, ב-2008. היום הוכרע שפולק ייכלא ל-3 חודשים, זאת לאחר שהוצע לו להמיר את העונש בעבודות שירות - אך הוא סירב

בית משפט השלום בתל אביב גזר היום שלושה חודשי מאסר בפועל, שלושה חודשי מאסר על תנאי ועוד קנס כספי של 1500 שקלים על פעיל השמאל יונתן פולק, לאחר שהורשע בגין בהשתתפות בהתקהלות אסורה - בעת הפגנה נגד המצור על עזה, שנערכה בתל אביב ב-2008.

במהלך ההפגנה נסע פולק, בנו של השחקן יוסי פולק, על אופניים עם קבוצת פעילי שמאל ברחוב בן גוריון בעיר. הקבוצה נסעה באיטיות אביב וגרמה להפרעות בתנועה. במשטרה האשימו את פולק בכך שלקח חלק מרכזי במחאה, בעוד הוא הכחיש - אך הצטער על כך שלא הנהיג את הקבוצה אז, כפי שטענו שעשה.

"נהוג במעמד זה לדון נאשם במידת הרחמים תוך הבעת חרטה וצער על עצם ביצוע העבירה", אמר פולק עצמו היום בדיון. "בבואי לטעון לעונשי היום אין ביכולתי לעשות זאת. לא הייתה מחלוקת עובדתית בין הצדדים. אכן כאמור בכתב האישום רכבתי על אופניים ברחובות ת"א במחאה על המצור בעזה ויתכן שמעשה זה האט במקצת את קצב התנועה בכביש. המחלוקת היחידה והלא משמעותית היא עדותם של אנשי המשטרה שחלקי ברכיבה היה מרכזי, דבר אותו אני מכחיש".

"מצטער רק על כך שלא לקחתי חלק מרכזי בתהלוכה"

הוא הוסיף, "אני מביע כעת צער על דבר אחד, אם יש בליבי חרטה היא על כך שבאותו יום לא לקחתי חלק מרכזי באותה תהלוכה וכך מנעתי אפשרות של ביטוי נגד המצור על עזה ועל כך אני מצר. ניצלנו את חופש הביטוי במועד ביצוע העבירה בכתב האישום אך נראה כי חופש ביטוי איננו ניתן אף לבניה המיוחסים של המדינה".

למרות שבית המשפט העניק לו אפשרות להמיר את העונש בעבודות שירות, סירב פולק להצעה ואמר: "מאחר ואינני מסוגל לקבל את העובדה שמה שעשיתי היה פסול ואינני יכול לשתף פעולה עם ביצוע עבודות שירות, לא אסכים לבצע עבודות שירות כחלופה למעצר".

השופט יצחק יצחק כתב בהחלטתו כי "מצאתי מקום להדגיש כי אינני דן את הנאשם על הבסיס הרעיוני הגלום במעשיו, ובעניין זה יש לכבד כל אדם ובכלל זה הנאשם העומד לפניי. כפי שהדגשתי מבחינת הדברים אמורה להיות מעודכנת ולהתמצות בשאלה אם הנאשם עבר את העבירה, אם לאו, ודבר זה בא לידי ביטויו בהכרעת הדין שניתנה קודם לכן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק