מאסר ממושך לבוליביאנים שהבריחו סמים בגופם

העוני הקשה בבוליביה הביא אותם לפשע, וכעת הם נענשים בישראל: על גבר ואישה, אזרחי בוליביה, נגזרו היום יותר משלוש שנות מאסר לאחר שהבריחו יותר מק"ג של קוקאין - בגופם. בית המשפט שמע על תנאי החיים הקשים שלהם במדינתם, אך השופט החליט שהענישה חשובה להרתעה

שקיות קוקאין. ארכיון (חדשות 2)

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה גזר היום 40 חודשי מאסר בפועל על ליזבט פצ'קו מונטנו ואלכס נוגלס סוארז, אזרחי בוליביה שהבריחו לישראל סמים מסוג קוקאין - בגופם.

השניים הודו והורשעו שהבריחו 173 אריזות קטנות של קוקאין, במשקל כולל של 1,984.84 גרם. הם בלעו את הסמים בבוליביה, ובתחילת חודש מאי האחרון הגיעו לישראל כשאריזות הסמים בגופם. עם הגיעם לארץ, הם השתכנו במלון בתל אביב, שם פלטו את הסמים מגופם.

מונטנו, אישה בת 31, ואם לחמישה ילדים, וסוארז, אב לארבעה ילדים קטנים, עבדו עבור שלושה סוחרי סמים ישראלים. על פי הנכתב בגזר הדין, הבוליביאנים פגשו את הישראלים בשדה פתוח באשקלון, שם הביאו להם את הסמים.

משפטם חשף את ייבוא הסמים מבוליביה על ידי אזרחים עניים, כתופעה. עורך דינה של מונטנו הסביר כי בבוליביה, היא עוסקת בממכר מזון לעוברי אורח וכי אחרים ניצלו את מצבה הכלכלי הקשה. הוא הוסיף שכאשר היא נתבקשה לבלוע את הסמים, לא ידעה את המשקל שהיא נושאת בגופה. בנוסף, הכסף שהובטח לה ולסוארז לא ניתן להם.

"צריך להדגיש עוד יותר את אלמנט ההרתעה"

במהלך המשפט נידונו גם תנאי כליאתם הקשים של השניים ומעמדם הנמוך בבית הכלא. מונטנו אמרה מספר פעמים כי היא מתחרטת על מה שעשתה, וכי בשבילה העונש הגרוע ביותר, הוא להיות ללא ילדיה. "לפעמים האדם לא חושב עם מוחו, אלא עם ליבו", אמרה.

השופט זכריה כספי כתב בהחלטתו כי, "אם עסקנו, במהלך השנים, זעיר פה זעיר שם, בבולעני סם העושים שימוש בגופם להבאתו ארצה, וליתר דיוק - בקיבותיהם, בבחינת כלי קיבול אנושי להכלת הסם המוברח ארצה, גברה התופעה הזו, לאחרונה. במיוחד כך, כאלה הבאים לישראל ממדינות דרום אמריקה ובגופם הסם המסוכן. צריך להדגיש עוד יותר את אלמנט ההרתעה בענישה ולהלום ביד קשה יותר בענישת העבריינים".

"עם כל ההבנה שיש לי אליהם ולקשיים הכלכליים שהביאו אותם להתפתות למי שהציע להם להבריח לישראל את הסם הקשה, באופן הזה, לא אוכל להקנות לנסיבותיהם האישיות, אלא משקל מועט", סיכם השופט כספי. "והסיבה ברורה - יש צורך להרתיע גם אנשים מסוגם של אלה והצורך הזה הולך וגובר, לאחרונה. רק באמצעות עונשי מאסר בפועל משמעותיים, נצליח, אולי, לזרוע את זרעי ההרתעה בקרבם. אם יתכפו המקרים עוד ועוד , לא למיותר לציין , תהא גם הענישה קשה יותר ויותר".

רוצים לקבל עוד עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק