לראשונה: השב"כ יפצה מחבל שעונה

ג'מאל מוסטפה אל-הינדי, פעיל החזית העממית, הואשם ברצח שני נערים לפני 15 שנה בוואדי קלט. הוא נחקר, לטענתו תוך עינויים ובאלימות רבה, ולאחר מכן התברר שיש לו אליבי ושלא היה במקום הרצח כלל. הוא הגיש תביעת נזיקין, אותה קיבל שירות הביטחון הכללי. את הידיעה מפרסם היום עיתון "הארץ"

אסיר. ארכיון (רויטרס)

השב"כ הסכים לראשונה לשלם פיצויים לעצור פלסטיני שנחשד במעשי רצח, לאחר שטען כי החוקרים עינו אותו ואף גרמו לו ל-30% נכות - כך מפרסם היום כתב עיתון "הארץ", חיים לוינסון. הסכום שישולם יישאר חסוי.

ג'מאל מוסטפה אל-הינדי, פעיל החזית העממית, נעצר לפני 15 שנים, בחשד שרצח את אוהד בכרך, בן 18 מבית אל ואת אורי שחור, בן 19 מרעננה, ב-18 ביולי 1995. הצעירים נורו למוות כשרחצו בשמורת ואדי קלט, בצפון מדבר יהודה. עם מעצרו, היה מוכר הינדי היטב לשירות הביטחון הכללי: הוא ריצה תקופות מאסר על השלכת בקבוק תבערה, הדבקת כרוזים של החזית העממית וחטיפת משת"פים.

הינדי נחקר במתקן של השב"כ באזור פתח תקווה. לאחר מכן, בתביעה אזרחית שהגיש, הוא טען כי חוקרי השב"כ "נצר" ו"צדוק" כבלו את ידיו ורגליו באזיקים לכיסא שנוטה קדימה, כיסו את ראשו בשק, השמיעו לו מוזיקה רועשת ללא הרף, הציבו אותו בתנוחות מכאיבות, טלטלו אותו, סטרו לו והכו אותו, ומנעו ממנו לישון.

עבד בהתנחלויות בזמן הרצח

בסופו של דבר, הוא הודה בשני מעשי הרצח. לחוקריו אמר לפי התביעה, "תראו, אל תשאלו אותי מה אני יודע על רצח יהודים ופעולות של החזית העממית. תנו לי סעיף ברור, אשמה ברורה, ואני אודה בה, רק תניחו לי".

בסופו של דבר, לאחר שחזר בו הינדי מהודאתו ואמר שהדברים נגבו ממנו תחת לחץ, התברר שהיה לו אליבי לזמן הרצח: הוא עבד אז בהתנחלויות אלפי מנשה וצופים. מעסיקו אימת את גרסתו, ואשמת הרצח בוטלה. לבסוף, הוא הואשם חברות בחזית העממית, ונכלא לחצי שנה.

ב-1996 הגיש תביעת נזיקין נגד השב"כ ונגד חוקריו - ורק לאחרונה, כעבור 14 שנים, היא התקבלה. מהשב"כ נמסר כי "פסק הדין ניתן בדלתיים סגורות ואנו מנועים מלהתייחס לפרטיו. יודגש כי בהסדר לא הודה השירות בשום צורה שהיא בעובדות שנטענו ע"י התובע, ולא קיבל על עצמו במאומה את האחריות למצבו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק