השוטרת שנחטפה ופוטרה - תשוב לעבודתה

לפני כשנתיים שיחררה אירנה גורחוד עציר מהאזיקים, והוא ניצל זאת וחטף אותה בניידת המשטרה. ועדת בדיקה מיוחדת קבעה שיש לפטר אותה באשמת רשלנות. היום קיבל בג"ץ את ערעורה וקבע כי היא תשוב לשירות המשטרה. "היא קיבלה את ההודעה בתדהמה ובשמחה רבה", סיפר סניגורה

השוטרת אירנה גורחוד שפוטרה מהמשטרה לאחר חטיפתה על ידי עצור, תשוב לעבודתה בשירות המשטרה - כך קבע היום בג"ץ שקיבל את ערעורה.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הרכב של שלושה שופטים, בראשות נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, קבע כי "דומה כי גם אם בהתנהלותה של העותרת נפל פגם, הרי שפגם דומה בעוצמתו נפל אצל הרשות ואל לה להטילו כולו על כתפי השוטרת". השופטים הוסיפו כי "יש לתת משקל משמעותי לנסיבות הקיצוניות בהן נמצאה העותרת במהלך האירוע - דבר שיש בו כדי להשליך גם על בחינת התנהלותה במהלכו, לצד ההכרה בכשל שבהתנהלותה עד לרגע בו השתלט העצור על הנשק".

סניגורה של השוטרת לשעבר, עו"ד אבי חימי, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי "היא קיבלה את ההודעה בתדהמה ובשמחה רבה. אנחנו מחכים להחלטה הזו כבר מספר שנים. שופטת בית המשפט העליון קבע שאין צורך בועדת בדיקה כדי להחזירה לעבודה כיוון שלפרקים היא גילתה אומץ לב בהתנהלות שלה ובהתנהגות שלה".

לפני כשנה היא הגישה ערעור לבג"ץ על פיטוריה הצפויים ממשטרת ישראל. גורחוד פוטרה לאחר מקרה החטיפה שאירע במאי 2008, אז השתחרר עציר ממעצר, תקף שוטרים ואף חטף את גורחוד והחזיק בה במשך שעות ארוכות.

"אירנה שוטרת מוערכת, מצטיינת בעבודתה" ציין אז עו"ד אבי חימי, פרקליטה של גורחוד, דקות לפני שהוגש הערעור לבית המשפט. "הוחלט על ידי המשטרה להפוך אותה לשעיר לעזעזל". עוד מוסיף עו"ד חימי, "לא ניתן למשטרת ישראל לפטר אותה כלאחר יד".

גורחוד עצמה, מלווה בבני משפחתה הגיעה לבית המשפט במצב רוח אופטימי יחסית. "אני לא חושבת שהמצב היה צריך להגיע לידי פיטורים". היא הוסיפה כי "האירוע הבודד הזה לא מעיד על מחדלים מהותיים במקרה הזה. יש מחדלים כמו המערכת שלא הכינה אותנו איך להתמודד במקרה של חטיפה או בני ערובה". למרות הכל גורחוד מביעה אמון שתישאר בשורות התכולים, "אני תמיד אופטימית".

"החלטה בלתי מידתית"

בעתירה שהוגשה לבג"צ מציינים העותרים כי "מדובר בהחלטה בלתי סבירה ובלתי מידתית, אשר התקבלה על-יסוד כשלים שנקבעו כלפי העותרת במסגרת האירוע". הם אף ציינו כי "חלה התעלמות מנסיבותיה האישיות". לפיכך בקשת העותרים על פי הערעור היא "לבטל פיטורים אלו". "נוכח כל המפורט לעיל", דורשים העותרים, "יש לשנות את החלטת המשטרה "ולהוציא מלפניו צו על תנאי וצו ביניים".

גורחוד, שוטרת מתחנת אשדוד, נחטפה במאי 2008 שעה שהסירה את האזיקים מהעבריין אייל פרץ. הוא נמלט עמה בניידת משטרה עד שהגיע בסמוך לצומת גינתון בשפלה. הוא ירה לעבר השוטרים שניסו לעצור אותו - ונורה למוות. גודחוב שוחררה מבלי שתיפגע בתקרית, אך שוטר אחר שהיה מעורב בחילופי האש נפצע באורח בינוני. ועדת בדיקה מיוחדת הוקמה במשטרה בעקבות האירוע.