"השוטרים הנוקמים" הגישו בקשת חנינה לנשיא פרס

4 השוטרים שהורשעו בהנחת מטעני חבלה בביתו של העבריין מיכאל מור בנהריה, הגישו בקשת חנינה מהנשיא. ה-4 שנשלחו לרצות שנת מאסר מערערים על ההרשעה ולא על העונש: "מתחננים, להמשיך ולשרת את מדינת ישראל"

חודש לאחר שנכנסו לכלא, הגישו הבוקר ארבעת השוטרים שהורשעו בהנחת מטעני חבלה בביתו של העבריין מיכאל מור בנהריה, בקשת חנינה מהנשיא שמעון פרס. הארבעה שנשלחו לרצות שנת מאסר מערערים על ההרשעה ולא על העונש.

"המבקשים מבקשים, שמא נאמר מתחננים, להמשיך ולשרת את מדינת ישראל ואזרחיה", נכתב בבקשה. "ברור כי לפנינו מקרה בו ראוי, מוצדק ומתבקש לגדר את הכתם שנפל בהתנהלותם של המבקשים, למחוק את הרשעתם ולהתיר להם לשוב ולשרת את אזרחי המדינה".

עוד ציינו בבקשה כי "בפני כבוד נשיא המדינה עומדים שוטרים שהעניקו למושג מלח הארץ תוכן קונקרטי, אמיתי, יצוק באומץ לב, נחישות ורצון להיאבק ללא פשרות בעבריינים נטולי מעצורים שאיימו להשתלט בכוח הזרוע על צפונה של המדינה.

"מדובר בקומץ של משרתי ציבור שניצבו ללא היסוס בחזית המריבה אל מול סכנה קיומית להם וליקיריהם וזאת מבלי לקבל כל גיבוי, סיוע, עזרה או תמיכה ממעצבי המדיניות בממשלת ישראל. הם עשו דין לעצמם משום שלא היה דין".

במקום לשמור, רמסו את החוק

לפני כחודשיים דחה בית המשפט העליון פה אחד את ערעורם של רמי מוסא, אלדד חדד, יוסי לוי ויניב אשור. הארבעה, המכונים "השוטרים הנוקמים" מנהריה, ערערו על העונש שניתן להם - אך שופטי העליון סלים ג'ובראן, יורם דנציגר ויצחק עמית דחו את הערעור דקות ספורות לאחר פתיחת הדיון.  "במקום לשמור על החוק, הם רמסו אותו ברגל גסה", כתבו השופטים בהחלטתם.

"אין זו דרכם של שוטרי ישראל"

"יש להגן על שוטרי ישראל העושים לילות כימים למען שמירה על בטחון הציבור, לגלות אפס סובלנות כלפי פגיעות בהם ולהעניק להם כלים יעילים למלחמה בפשע ובאלימות", כתבו השופטים. "ברם, לצד החובה להבטיח את תפקודן היעיל של רשויות אכיפת החוק והמשטרה, מוטלת על האחרונות חובה לנהוג בהגינות ולכבד את זכויות הפרטים בחברה. פעולה של שוטרי משטרת ישראל שהינה מחוץ לחוק ובאופן שאינו הולם את כבוד האדם וזכויותיו, עלולה לפגוע אנושות בתפקוד המשטרה ובאמון הציבור בה".

"אמנם רשויות אכיפת החוק לא הצליחו להבטיח כי המערערים יבצעו את תפקידם ללא מורא וללא פחד, ובעקבות עבודתם במשטרת ישראל הופעלה כנגדם וכנגד בני משפחותיהם מסכת איומים, אשר כללה גם ניסיונות פגיעה של ממש. אולם, תגובתם – בדמות הנחת מטעני חבלה – אינה יכולה להתקבל במדינה דמוקרטית שומרת חוק. אין זו דרכם של שוטרי ישראל לפעול למיגור הפשיעה באמצעות הנחת מטעני חבלה", כך בהכרעת הדין של בית המשפט העליון.

"האג'נדה של בתי המשפט להכניס שוטרים לבית סוהר"

אחד השוטרים שהורשעו, יוסי לוי, אמר בראיון בשידור חי מיד לאחר גזר הדין כי "אנחנו מאוכזבים בעיקר על סעיף הפרת האמונים. אנחנו אוהבים את המשטרה, אנחנו רוצים לחזור לשרת את המדינה ואת האזרחים. אני מתרשם שהשופטים באותה דעה של השופט המחוזי. הם ציינו את זה וקיבלו את זה. ציפינו שיקבלו גם את דברי ההגנה שלנו. זה כואב לנו ומפריע לנו אבל נצטרך להמשיך הלאה".

"נדחקנו לפינה, נאלצנו לעשות מעשה חמור. אז לא הייתה ברירה. היום, עם כל המדור לאיומי שוטרים זה לא היה קורה. אז לא הייתה לנו ברירה", הוסיף לוי. "בית המשפט לא שמע את הצעקה שלנו. היום כבר מתייחסים למאוימי משטרה בעקבות המקרה שלנו. יש התייחסות ויש גיבוי".

עו"ד רונאל פישר, סניגורו של אחד העותרים, אמר לערוץ החדשות בשידור חי כי "מה שקרה בצפון היה שערורייה של ממש. אתם (התקשורת) כותבים ומפרסמים על רימונים שנזרקים שם. יש שם מלחמה, התיק הזה היה צריך להיות מנוהל על פי דיני מלחמה, דיני שעת חירום, ולא על פי דיני פלילים רגילים".

העבירות: היזק בחומר נפץ ועבירות בנשק

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע בספטמבר 2009 את ארבעת השוטרים מנהריה שרצו לנקום בעבריין מיכאל מור לאחר סדרת השלכות רימוני יד לעבר בתי שוטרים ואישי ציבור בעיר. רן קרוטר, האזרח שהואשם גם הוא במעורבות בפרשה - זוכה מכל אשמה.

העבירות בהן הורשעו הארבעה הן היזק בחומר נפץ, עבירות בנשק, מרמה והפרת אמונים. "מראיות הנאשמים עולה עובדה אחת בבירור: הנאשמים חוו תסכול רב מתפקוד המשטרה הקלוקל, בעיניהם, ומיאנו להשלים עימו", לשון הכרעת הדין. "עובדה זו, בצירוף חשדותיהם במור וארגונו כאחראים למעשים פליליים כאלה ואחרים שבוצעו כלפיהם וכלפי שוטרים אחרים, היוו את המניע למעשיהם".

רוצים לקבל עוד עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק