נחתם: הסדר טיעון בפרשת "כוכב הצפון"

נציגי הנאשמים בפרשה, שבה בה נעשה ניסיון להבריח כמות גדולה של קוקאין לישראל חתמו הערב על הסדר טיעון שיוגש בהמשך לביהמ"ש. על פי ההסכם המתגבש, כל 15 הנאשמים יודו בעבירות שיוחסו להם בתמורה לעונשים מופחתים. ההסדר אינו מתייחס לעבריין זאב רוזנשטיין

פרשת "כוכב הצפון" בדרך להסדר טיעון: נציגי הנאשמים בפרשה שבה בה נעשה ניסיון להבריח כמות גדולה של קוקאין לישראל מתקרבים לקראת הסדר טיעון שיוגש בקרוב לבית המשפט. במסגרת הההסכם בית המשפט צפוי להרשיע את כל אחד מ-15 הנאשמים בעבירות הסמים שיוחסו להם - זאת, בתמורה לעונשים מופחתים. 

העונשים הצפויים למעורבים בפרשה, הם מאסרים הנעים בתקופות של בין ארבע וחצי ל-11 שנים.

בתיק הסבוך שנידון בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, ישנן ראיות חזקות נגד כמה מהנאשמים. המטרה היא לגבש עמדה אחת איתה יבואו לפגישה עם הפרקליטות, בין היתר על סמך עד המדינה בפרשה, שהינו עבריין כבד עם עבר פלילי עשיר ביותר ונגדו יש חומר ראיות רב. בפרקליטות יודעים שאם ינהלו את התיק עד לסופו במשפט, השופטים יפקפקו באמינותו של העד והמשפט עלול לקחת שנים רבות - מפני שהצטבר חומר ראיות אדיר בנושא. בכל מקרה, הסדר הטיעון המתגבש לא כולל את העבריין זאב רוזנשטיין, ששמו נקשר בפרשה.

העומס האדיר על בתי המשפט והפרקליטות, לצד כמות הראיות בתיק, מציבה אינטרנס ברור לשני הצדדים לבחור בהסדר הטיעון, ומבחינת הפרקליטות - מדובר בצעד מקובל גם על חשבון הקלה בעונשים.

אבטחה חסרת תקדים בבית המשפט

במרכז הפרשה המתוקשרת, חשיפת ניסיון של ארגוני פשע להבריח ארצה יותר מ-100 קילוגרם של קוקאין מפנמה, שבסוף לא הגיעו לארץ. במהלך עדותו סיפר עד המדינה על העבירות שביצע, ועל עונש מאסר שריצה בכלא בארצות הברית. לאחר שהוסגר בחזרה לישראל ריצה שבע שנות מאסר והשתחרר בשנת 1998, אך שם לא הסתיימה פעילותו העבריינית.

העד סיפר כי חזר לעסוק בהימורים לא חוקיים והלוואות, ואחר כך נכנס לעסקי הסמים. ההחלטה להפוך לעד מדינה, התקבלה לאחר שנחטף לדבריו על ידי ארגוני פשע שונים. לדבריו כל מה שעשה היה במטרה להעניק הגנה למשפחתו וילדיו.

כאשר נכנס לדיון צעקו לעברו הנאשמים בפרשה: "אתה משקר במצח נחושה", וכינו אותו "נרקומן מסריח". למען שמירה על ביטחונו במהלך הדיון הוצבה מחיצת זכוכית עבה על דוכן העדים.

במשטרה מודאגים מהקצב האיטי של התכנית

"עד מדינה, עבריין צמרת, הוא שותף לדבר עבירה כחלק מרכזי ולא כשולי", אומר עו"ד משה שרמן, פרקליטו של אחד הנאשמים. 

עו"ד ירום הלוי, פרקליטו של אחד הנאשמים, אמר: "התיק הזה, חרף ההקלטות המרובות שקיימות בו, הוא תיק שבו תתגלה ערוותו של עד המדינה והשחיתות שלו".

בכירים במשטרה לא שקטים כיוון שלא מדובר בסתם עוד עד מדינה, אלא בראשון שנכנס לתכנית להגנת עדים הישראלית. בכירים במשטרה מודאגים מהקצב שבה מתקדמת התכנית - הכל שם כבד ומסורבל ובמשטרה אומרים כי הרשות להגנת עדים מתנהגת כאילו היא סיירת מטכ"ל, "אך אנחנו צריכים חטיבת גולני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק