בג"ץ דחה את עתירת "אסון השייטת"

בבג"ץ נדחתה היום עתירתו של משה רודובסקי, אביו של ההרוג גל רודובסקי ז"ל, אשר ביקש לקבל את כל חומרי החקירה והמסמכים שנאספו בצה"ל ובממשלה בנושא, לאחר שנחשף כי חיזבאללה ידע על הגעת אנשי השייטת למקום. "עם כל הצער וההבנה לכאבו של העותר לא נוכל להיעתר לעתירה", נכתב בהחלטה

בג"ץ דחה הערב על הסף את עתירתו של משה רודובסקי, אביו של סמ"ר גל רודובסקי ז"ל שנהרג באסון השייטת, שדרש להעביר לידיו את כל החומרים והמסמכים שקיימים בצה"ל ובממשלה בעניין האסון.

רודובסקי הגיש את העתירה, לאחר שפורסם כי הצילומים שהציג חסן נסראללה באוגוסט השנה, המתעדים את זירת הפעולה של שייטת 13 ב-1997, הם אכן אותנטיים ומעידים כי חיזבאללה אכן ידע על פעילות החיילים הסודית באנצריה שבלבנון.

"תיארתי לעצמי שמה שהוצג לנו אלו רק החומרים או המסקנות של ועדת הבדיקה שמינו מפקד חיל הים וראש אמ"ן ותיארתי לעצמי שלא יתנו לי תשובה לשאר השאלות", אמר אז רודובסקי בראיון לחדשות 2. "במכלול העניינים, צריך לראות את כל הדברים ביחד. העליתי אז בפני הרמטכ"ל מופז את הטענה שהיה שם כשל, אמרתי לו שמישהו צריך ללכת הביתה. הוא אמר 'אני לא יכול לעשות את זה'".

באסון השייטת נהרגו כזכור 11 לוחמי הקומנדו הימי, ביניהם גם מפקד הכוח סא"ל יוסי קורקין. צוות מומחים בישראל שניתח את תוואי השטח שנראים בצילומים שהציג נסראללה והשווה בינם לבין צילומי המזל"ט המקוריים מזמן הפעולה הגיע למסקנה שנסראללה דיבר אמת ואכן מדובר בצילומים ש"דלפו" מהמזל"ט הישראלי, שצילם את השטח לפני הפעולה, לידי חיזבאללה.

המשמעות של תגלית זו היא שאסון השייטת אכן התרחש כתוצאה מדליפת מידע מבצעי מסווג והגעתו לידי חיזבאללה, זאת בניגוד למסקנות הוועדה שהוקמה אז בראשות אלוף (במיל') גבי אופיר, שקבעה שהיה מדובר במארב אקראי.

"עם כל הצער וההבנה לכאבו של העותר לא נוכל להיעתר לעתירה ודינה להדחות על הסף", כתבו שופטי בג"ץ.