פרשת טופז: בית המשפט החמיר בעונש התוקפים

ביהמ"ש העליון דחה את ערעורם של סלימאן חיאדרה ודניאל זנקו שהיו מעורבים בתקיפת את אנשי התקשורת אבי ניר ושירה מרגלית והחליט להחמיר בעונשם. השופטים קבעו כי אין די בעונשים שנקבעו כדי לתת מענה לעבירות הקשות והמכוערות שחטאו המערערים

החמרה בעונשם של המעורבים בתקיפת אנשי התקשורת אבי ניר ושירה מרגלית, בשנה שעברה: בית המשפט העליון קיבל הבוקר את ערעור המדינה בעניין עונשיהם של דניאל זנקו וסולימאן חיאדרה, והחמיר את עונשם. בית המשפט דחה את ערעורם של השניים.

בגזר הדין החדש שניתן לשניים, נגזר על זנקו חמש שנות מאסר בפועל, במקום שלוש שנים שנגזרו עליו תחילה; עונשו של חיאדרה הוחמר לארבע שנות מאסר בפועל - במקום שנתיים וחצי מאסר בפועל שנגזרו עליו קודם לכן. בנוסף, חוייב זנקו לשלם 40 אלף שקלים פיצויים למותקפים, ואילו חיאדרה ישלם סכום של 20 אלף שקלים לפיצויים.

"בעבירות קשות ומכוערות חטאו המערערים", כתבו השופטים בהחלטתם הבוקר. "בתמורה לבצע כסף הם הביעו נכונות לשמש 'שכירי חרב' בידיו של טופז, שביקש לבוא חשבון עם אנשי תקשורת שלהשקפתו לא נהגו בו בדרך ראויה. המערערים הוכיחו קבל עם ועדה את הצד המכוער והמסוכן שבאישיותם".

"הם מצאו עצמם מעורבים בסכסוך לא-להם, ועבור אותן מעות ששולמו להם הם היכו, חבלו ופצעו בצורה קשה את קורבנותיהם", הוסיפו השופטים בהחלטתם.

בפברואר השנה גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב את דינם של תוקפי אנשי התקשורת בשמו של דודו טופז. "דניאל זנקו, זה הורשע בביצוע עבירות בשלושה אישומים, ותפקידו על פי תפיסת התביעה הינו יותר מאשר מתווך, שהרי הנאשם השתתף בתצפיות, קיבל מידע ישירות מטופז ז"ל, העביר מידע זה לתוקפים, בחר את התוקפים עצמם, שילם להם את הכסף לאחר שנטל לעצמו חלק מהתמורה, ובעצם היווה שכיר חרב שביצע עבירות תמורת תשלום, כמו גם הפיק רווח נוסף מעצם החברות עם טופז ז"ל והכבוד שמעשיו הקנו לו בעיני זה", נכתב אז בגזר הדין.

"עבירות חמורות"

"התביעה ראתה במעשי התוקפים, שלוחיו של זנקו, כאילו מעשיו שלו הם, על כל המשתמע מהם לרבות התקיפה בביתם מבצרם של המתלוננים, חומרת הפגיעה שנגרמה להם, האכזריות והרוע שבמעשים, משך הזמן הארוך, כארבעה חודשים כמו גם דחיית טענתו של הנאשם שהוא נסחף אחרי טופז וביצע את רצונו של זה מבלי להפעיל שיקול דעת עצמאי משלו".

עוד נכתב בגזר הדין כי "פרשה זו מגלה תמונה קשה של קשר שנקשר על ידי דודו טופז ז"ל עם אחרים על מנת להוציא לפועל תכנית של מסע נקמה אכזרי באנשים מתחום התקשורת והבידור... לטופז ז"ל היה תיאבון ורצון לפגוע באותם אישים, בתחילה על מנת לרצות את עצמו על תחושת העלבון והאכזבה שחש, אך בהמשך הוא לא הסתפק בכך, ובמקרה של בועז בן ציון הוא ביקש מהתוקפים לחזור פעם נוספת ולתקוף אותו, תוך שהוא מציין מפורשות דבר רצונו לגרום לו פגיעה חמורה יותר מזו שנגרמה לו בפעם הראשונה"

השופטים ציינו בגזר הדין הקודם כי "העבירות בהן הורשעו הנאשמים הינן עבירות חמורות כאמור, שהרי במעשיהם מוכיחים הנאשמים שהם היו נכונים לבצע עבירות תקיפה חמורות ביותר כלפי קרבנות עבירה תמורת סכומי כסף ששולמו להם, והעובדה שלכל נאשם ונאשם שנותן את הדין קיימות נסיבות אישיות המצדיקות בדרך כלל הקלה מסוימת איתם, איננה יכולה לבטל את משקלו של האינטרס הציבורי של מיצוי הדין עם מי שפוגע באחרים חפים מפשע".

פרשת דודו טופז: הסיקור המלא

בלעדי: מכתב ההתנצלות ששלח המתווך זנקו לשירה מרגלית

חשד: טופז וזנקו תכננו גם ניסיון חיסול

זנקו לא יכל לסרב - בגלל ההילה של טופז

דודו טופז כבר לא מחייך

דודו טופז יואשם בחבלה חמורה ובאיומים

דודו טופז נעצר בחשד למעורבות בתקיפת אנשי התקשורת