שעות לאחר הנחיתה: אורי בלאו מגיב לראשונה למצלמה

אחרי חודשים של משא ומתן בין עורכי דינו לבין הפרקליטות והשב"כ, נחת היום אורי בלאו בארץ. בלאו יתייצב תוך 48 שעות לחקירה באזהרה במשטרה, והתחייב גם לעבור בדיקת פוליגרף. הערב הוא גם מדבר לראשונה למצלמת חדשות 2, ואומר: "מטבע הדברים, אני מנוע מלדבר"

שעות ספורות לאחר נחיתתו בישראל, לאחר קרוב לשנה במהלכה שהה בחו"ל מפחד שייעצר עם חזרתו, מתייצב העיתונאי אורי בלאו מול מצלמת חדשות 2 ואומר: "מטבע הדברים, אני מנוע מלהגיב".

על פי ההסכם בין עורכי דינו לבין השב"כ והפרקליטות, בלאו אמור להתייצב בתוך 48 שעות לחקירה תחת אזהרה במשטרה. נראה שהוא חושש שיואשם גם בשיבוש הליכי חקירה, ולכן הוא סירב לתת תגובה ארוכה ומסודרת יותר, לפחות עד חקירתו במשטרה.

האיש שפירסם את המסמכים הסודיים

פרשת קם החלה בעקבות פרסום מסמכים סודיים בעיתון "הארץ", על ידי בלאו. אז נפתחה חקירה במטרה לאתר את מי שנטל מסמכים סודיים אלה ללא רשות והעבירם לתקשורת.

במהלך החקירה נחתם הסכם בחודש בספטמבר 2009 עם בלאו ובו התחייב העיתונאי להעביר לשב"כ את כל המסמכים הסודיים המצויים ברשותו, כולל אלה שלא פורסמו בדפי העיתון. בעקבות ההסכם מסר העיתונאי לשב"כ כ-50 מסמכים סודיים.

בתחילת חודש דצמבר 2009 נחקרה ענת קם בפרשה והתברר כי היא זאת שהוציאה מהצבא מעל 2,000 מסמכים, ומתוכם מסרה לאורי בלאו. לטענתה, היא העבירה מאות מסמכים, חלקם הניכר סווג כמסמכים "סודיים ביותר" ו"סודיים".

משא ומתן מתמשך

בעקבות הודאתה וראיות נוספות שהושגו בפרשה, הוגש נגד קם כתב אישום בו יוחסו לה עבירות של איסוף, החזקת ומסירת ידיעות סודיות מתוך כוונה לפגוע בביטחון המדינה. בעקבות הודאתה של קם נדרש אורי בלאו להגיע לחקירה במשטרה, אך עקב שהותו בחו"ל וסירובו להגיע ארצה, לא ניתן היה לחקור אותו.

נוכח החשיבות הביטחונית הרבה שראו רשויות המדינה באיתורם ובהשבתם של המסמכים הסודיים, ניהלו נציגי המדינה עם באי כוחו של אורי בלאו משא ומתן ממושך בכל הנוגע לחזרתו ארצה ולמסירת המסמכים הסודיים שקיבל מקם לידי הרשויות.

לאחר תקופה ממשוכת של מגעים נחתם הסכם בין הצדדים, הכולל את התייצבותו של בלאו לחקירה. ממשרד המשפטים נמסר שההחלטה אם להעמיד את בלאו לדין בנוגע למסמכים הסודיים שקיבל, והחזיק בהם על פי החשד, תתקבל על ידי היועץ המשפטי לממשלה, בכפוף לשימוע שייערך בפניו ככל שיהיה בכך צורך.

רוצים לקבל את כל החדשות החמות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק