העיתונאי אורי בלאו נחת בישראל

אחרי חודשים של משא ומתן בין עורכי דינו לבין הפרקליטות והשב"כ, נחת הערב אורי בלאו בארץ. בלאו יתייצב תוך 48 שעות לחקירה באזהרה במשטרה, והתחייב גם לעבור בדיקת פוליגרף. ההחלטה אם להעמיד את בלאו לדין בנוגע למסמכים שקיבל מענת קם תתקבל ע"י היועמ"ש בכפוף לשימוע

התפתחות דרמטית בפרשת ענת קם: העיתונאי אורי בלאו, שפרסם על פי החשד את המידע שהעבירה לו ענת קם לאחר שירותה הצבאי, חזר היום לארץ בעקבות הסכם שנחתם בינו לבין הרשויות. בלאו שהה במשך חודשים ארוכים בלונדון ולא חזר ארצה, זאת לאחר פיצוץ פרשת הדלפת המסמכים הצבאיים.

על פי ההסדר עם השב"כ והפרקליטות, התחייב בלאו לשוב לארץ, והודיעו לו כי עליו להתייצב במשטרה תוך 48 שעות ממועד הגעתו לצורך חקירתו באזהרה.

בלאו התחייב כי יתייצב לחקירה משותפת של השב"כ ומשטרת ישראל כפי שיידרש , והצהיר כי לא נותר בידיו אף אחד מהמסמכים שהודלפו והועברו לו, בכל פורמט שהוא. בנוסף התחייב בלאו לעבור בדיקת פוליגרף לשם בדיקת אמיתות הצהרותיו, אם יידרש לכך.

האיש שפירסם את המסמכים הסודיים

פרשת קם החלה בעקבות פרסום מסמכים סודיים בעיתון "הארץ", על ידי בלאו. אז נפתחה חקירה במטרה לאתר את מי שנטל מסמכים סודיים אלה ללא רשות והעבירם לתקשורת.

במהלך החקירה נחתם הסכם בחודש בספטמבר 2009 עם בלאו ובו התחייב העיתונאי להעביר לשב"כ את כל המסמכים הסודיים המצויים ברשותו, כולל אלה שלא פורסמו בדפי העיתון. בעקבות ההסכם מסר העיתונאי לשב"כ כ-50 מסמכים סודיים.

בתחילת חודש דצמבר 2009 נחקרה ענת קם בפרשה והתברר כי היא זאת שהוציאה מהצבא מעל 2,000 מסמכים, ומתוכם מסרה לאורי בלאו. לטענתה, היא העבירה מאות מסמכים, חלקם הניכר סווג כמסמכים "סודיים ביותר" ו"סודיים".

משא ומתן מתמשך

בעקבות הודאתה וראיות נוספות שהושגו בפרשה, הוגש נגד קם כתב אישום בו יוחסו לה עבירות של איסוף, החזקת ומסירת ידיעות סודיות מתוך כוונה לפגוע בביטחון המדינה. בעקבות הודאתה של קם נדרש אורי בלאו להגיע לחקירה במשטרה, אך עקב שהותו בחו"ל וסירובו להגיע ארצה, לא ניתן היה לחקור אותו.

נוכח החשיבות הביטחונית הרבה שראו רשויות המדינה באיתורם ובהשבתם של המסמכים הסודיים, ניהלו נציגי המדינה עם באי כוחו של אורי בלאו משא ומתן ממושך בכל הנוגע לחזרתו ארצה ולמסירת המסמכים הסודיים שקיבל מקם לידי הרשויות.

לאחר תקופה ממשוכת של מגעים נחתם הסכם בין הצדדים, הכולל את התייצבותו של בלאו לחקירה. ממשרד המשפטים נמסר שההחלטה אם להעמיד את בלאו לדין בנוגע למסמכים הסודיים שקיבל, והחזיק בהם על פי החשד, תתקבל על ידי היועץ המשפטי לממשלה, בכפוף לשימוע שייערך בפניו ככל שיהיה בכך צורך.

רוצים לקבל את כל החדשות החמות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק