האם כלת פרס הנובל לשלום תורשה להיכנס לישראל?

פעילת השלום וכלת פרס נובל מייריד מגווייר שכניסתה לארץ נאסרה לאחר השתתפותה במשט לעזה, זכתה לחיזוק מצדו של ח"כ טיבי שהגיע לדיון בערעורה בביהמ"ש העליון. "מדובר באישה שכל מדינה הייתה מתגאה לקבל אותה", אמר טיבי וציין שישראל נוהגת כמדינות כמו בורמה וצפון קוריאה

אוהבת ישראל או אויבת המדינה? הרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון, בראשות הנשיאה דורית בייניש, דן הבוקר בערעורה של זוכת פרס השלום האירית, מייריד מגווייר, המבקשת להיכנס לשטח ישראל. מגוויר מוחזקת בינתיים במתקן מסורבי כניסה בנתב"ג.

"אני מקווה שבית המשפט יאשר לי להישאר, יש לי חברים רבים ישראלים ופלסטינים", אמרה מגוויר לכתבים הרבים שהתעניינו הבוקר במצבה. כשנשאלה מדוע היא רוצה להיכנס לארץ ענתה שהיא אוהבת את המדינה ו"עצובה שיש כאן כל כך הרבה סבל".

הגעתי לישראל בעקבות לבי ומצפוני. לא נאמר לי בשום שלב שיש מניעה מבחינתי להגיע לישראל עד שנת 2020, בכנות חשבתי שאוכל להיכנס לישראל. אני בהלם בעקבות המקרה כאן. אני אוהבת את העם הישראלי והפלסטיני, כואב לי לראות את הסבל באדמה הזאת. זאת לא הבעיה שלי הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

עוד אמרה מגוויר, "באתי כחלק מקבוצה שמאמינה בשלום ובצדק. התחלנו תנועת שלום בצפון אירלנד שהצליחה בעזרת האפשרות לדבר עם אויבנו. התפשרנו, דיברנו אחד עם השני".

את דבריה חתמה בקריאה הפסיקו את האפרטהייד. השופט אשר גרוניס ביקש ממנה בשלב זה להפסיק את דבריה ואמר: "זה לא המקום לתעמולה".

חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הגיע הבוקר לבית המשפט העליון בירושלים כדי לחזק את פעילת השלום ואמר כי "מדובר בכלת פרס נובל לשלום שכל מדינה הייתה מתגאה בביקורה. אני מכיר מדינות נוספות שנאבקות באופן עקבי בכלות פרס נובל: צפון קוריאה, בורמה וכדומה".

שיתפה פעולה עם ארגון המסייע לחמאס

זוכת הנובל, בת ה-66, נעצרה ביום שלישי שעבר על ידי משטרת הגבולות בנמל התעופה בן גוריון. נאסר עליה להיכנס לישראל, בטענה שחתמה על איסור להיכנס למדינה לאחר השתתפותה במשט לרצועת עזה על סיפון האונייה "רייצ'ל קורי".

אתמול הגישה מגוויר עתירה נגד ההחלטה לגרשה מישראל, לאחר שביום שישי דחה בית המשפט המחוזי בפתח תקווה את עתירתה לאפשר לה להיכנס לארץ. בתחילת יוני הגיעה מגווייר יחד עם פעילי שלום בספינת הרייצ'ל קורי, שניסתה לשבור את המצור על עזה ולהעביר סחורות לתוך שטחי הרצועה.

"המשט הזה היה מורכב מאוניות שנשאו סיוע הומניטרי לעזה", אמרה מגווייר, שבחרה להתעלם מהעובדה שארגונה שיתף פעולה עם כל מה שהיא התנגדה לו בעבר, והיה אמור להעביר סיוע לחמאס, ארגון שמוכר ברחבי העולם כארגון טרור, ששולט ברצועה באופן לא דמוקרטי ופוגע בזכויות האדם.

סכסוכים פותרים בשיחות, לא במצור

מגווייר טוענת כי המשט נועד לעזור לעזתים, מכיוון שישנו ברצועה מחסור חמור במוצרים בסיסיים. "ישראל מחזיקה את תושבי עזה תחת מצור כבר שלוש שנים", אומרת מגווייר, "תושבי עזה בחרו בחמאס בבחירות חופשיות ודמוקרטיות". מגווייר טוענת כי המצור נוגד את אמנת ז'נבה וחוקי המשפט הבינלאומי.

לדבריה של מגווייר, ישראל צריכה להידבר עם חמאס, שמצידו צריך להכיר במדינת ישראל. "זה הזמן לעשות שלום", היא אומרת. כלת פרס נובל בחרה גם להעביר ביקורת על הפעולה הישראלית להשתלטות על ספינת המרמרה. "ישראל לא יכולה לשייך את עצמה לקהילה הבינלאומית ולהמשיך לבצע פעולות מלחמתיות שכאלה. העולם צריך לחקור את מה שאירע שם", כך היא טוענת.

"אנחנו ידידים שלכם, לא אויבים", היא סיכמה, "הבעיה היא שאנחנו לא מסכימים עם המדיניות שלכם, שגורמת סבל רב כל כך לתושבי עזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק