אביה של תאיר ראדה: "זדורוב בן בליעל, אין ולא ותהיה נחמה"

משפחתה של תאיר ראדה ז"ל קיבלה בהתפרצות רגשות את גזר הדין של רומן זדורוב, שהורשע הבוקר ברצח הילדה בביה"ס בקצרין ונשלח למאסר עולם. האב, שמואל ראדה: "אין יום שאני לא חושב עליה. חיכינו ליום הזה"

שעות לאחר שהרשיע בית המשפט המחוזי בנצרת את רוצח בתם רומן זדורוב ושלח אותו למאסר עולם, מגיבים הוריה של הילדה תאיר ראדה ז"ל, שנרצחה לפני ארבע שנים וחצי בבית הספר בו למדה בקצרין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בפרשה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

המשפחה קיבלה את הכרעת הדין בהתפרצות רגשות. אמה של תאיר, אילנה, פרצה בבכי והתקשתה לעצור אותו דקות ארוכות. בעלה שמואל תמך בה, כשבידו השנייה הוא מחזיק את תמונתה של תאיר ומציג אותה לנוכחים באולם.

בהמשך התייחס האב שמואל לגזר הדין שניתן לרוצח בתו. "צריך לרצוח את רוצחי הילדים. זדורוב הוא נחש בעל דם קר", אמר בראיון לגלי צה"ל. "הוא רוצח בן בליעל, היה שונא שנאת מוות, שנא את הילדים בבית ספר. זה יכול היה להיות כל אחד אחר. הוא רצה לפרק ילדים בתוך בית הספר".

"אין יום שאני לא בוכה על הילדה שלי, שהיא לא עולה במחשבתי", המשיך ראדה. "אין נחמה לדברים האלו. חיכינו ליום הזה, זה לא פשוט. המוח לא קולט, ואתה לא מבין שהלכה לך הילדה". "אני כולי תקווה שנצליח לשמור על אחדות גם אחרי החלטת בית המשפט", סיפר ראדה בהתייחסו לדיווחים על הפגיעה במשפחה בשנים שלאחר הרצח. "תאיר לא תחזור בעוד שבוע או בעוד חודש. אנחנו מציאותיים".

אביה של תאיר התייחס גם לעבודת המשטרה: "אני אומר חד וחלק - עם כל הדברים שלא היו הכי בסדר מבחינת המשטרה, אני מצדיע לה על עבודתה. למרות שמדי פעם היינו מאשימים אותם במה שקורה. אין לי מנוחה ולא הייתה לי בתקופה הזו של ארבע שנים".

"לא היה ספק באשמתו של הנאשם" 

שופטי המחוזי הטילו על זדורוב עונש מאסר עולם בגין עבירת הרצח וכן עונש שנתיים מאסר בפועל בחופף למאסר העולם. בנוסף, נגזרה על זדורוב שנת מאסר אחת על תנאי למשך שנתיים.

"נקבע כי מדובר במארג ראייתי, איכותי, צפוף, אשר לא הותיר ספק בדבר אשמתו של הנאשם רומן זדורוב ברצח", כתבו סגן נשיא בית המשפט השופט יצחק כהן והשופטים חיים גלפז ואסתר הלמן בהכרעת הדין, מוקדם יותר הבוקר. "אין לנו כיושבים בדין לא חרבות ולא כידונים, לא מטוסים ולא תותחים, בפנינו הראיות כפי שהונחו על שולחננו, ההלכות הקובעות, מצוות המחוקק ושורת ההגיון".

"הנאשם שיקר במצח נחושה בביהמ"ש, נהג במניפולטיביות, הלך ביום הרצח בעקבות המנוחה, הסתיר את אוזניות הנגן מתחת לחולצתו על מנת שלא תתלכלכנה ואז, בקור רוח, שיסף את גרון המנוחה, השליך את המכנסים שלבש ביום הרצח, שבר והעלים את להב הסכין היפנית בה ביצע את הרצח הנתעב וניקה את נעליו ואת טבעת הנישואין שענד מדם המנוחה".

התביעה: "נפל דבר"; ההגנה: "החלטה שיש עמה קלון"

בצאתה מאולם הדיון בו ניתנה הכרעת הדין, אמרה אולגה, אשתו של המורשע, בשיחה מיוחדת עם חדשות 2: "אני מאוד מאוכזבת, נערער לבית המשפט העליון איבדתי את האמון במערכת בתי המשפט". לדבריה, הכרעת הדין נפלה רק בגלל שהשופטים האמינו לגרסת המומחים בזירת האירוע שהובאו מטעם התביעה, ולא מטעם ההגנה. "אני לא מבינה למה הסתמכו רק עליהם", אמרה.

"אני המום ומופתע כרבים נוספים. תם - ולא נשלם", אמר בתום הדיון עו"ד דוד שפיגל, המייצג את זדורוב. "נערער לעליון, בלי שום ספק. אני מכבד את בית המשפט, אך לעניות דעתי נעשתה כאן טעות איומה של התייחסות לפרשנות, התעלמות מסימני השאלה בחומר הראיות, ואני מרשה לעצמי לומר משפט קשה: להחלטה הזו יש קלון".

ממשטרת מרחב הגליל נמסר הבוקר בתגובה להכרעת הדין: "משטרת ישראל ובהם חוקרי מרחב גליל פעלו במקצועיות וברגישות על מנת לפענח את אחד ממקרי הרצח הקשים שזעזעו את כל תושבי המדינה. בחקירה זו הושקעו מאמצים ומשאבים רבים על מנת להגיע לחקר האמת. ועל מנת לספק הסבר לכל כיוון חקירה שעלה. היום בית המפשט אמר את דברו, וסמך את ידיו על איכות החקירה ועבודת הפרקליטות".

"אפשר לומר שהיום נפל דבר", אמרו היום התובעות מטעם פרקליטות מחוז הצפון, עו"ד מירית שטרן ושילה ענבר, בהודעה מיוחדת לאחר הכרעת הדין.

"בית המשפט בהרכב של שלושה שופטים אמר את דברו בקול רם וצלול באופן שאנחנו תקווה שישים קץ לחרושת השמועות והספקולציות חסרות האחריות, שפוזרו בתקשורת במטרה לזרות חול בעיני הציבור", לדברי הפרקליטות. "העדפנו לנהל את המערכה לא בתקשורת אלא בבית המשפט".

הרצח שהסעיר את המדינה

ב-6 בדצמבר 2006 נמצאה גופתה של ראדה, בת 13 מקצרין שברמת הגולן, בחדר השירותים בבית ספרה "נופי גולן". על גופתה נמצאו סימני דקירה רבים וניכר כי היא נרצחה באכזריות רבה. במהלך החקירה נבדקו כיווני חקירה רבים, אולם בסופם נעצר חשוד אחד בפרשה: רומן זדורוב, פועל בניין בן 32 שעבד ביום הרצח בשטח בית הספר.

כת השטן, סמים ורצח של בני נוער - אלו רק חלק מההשערות שהעלו חבריה של תאיר לבית הספר ותושבי קצרין. כשבועיים לאחר הרצח הודיעו במשטרה כי הוא פוענח. זדורוב, פועל בנייה שעבד בבית הספר, על פי הודעת המשטרה, הודה ושחזר את הרצח המזעזע.

הודעת המשטרה רק עוררה גל נוסף של השערות בנושא. גם המשפחה של תאיר אמרה לאחר ההודאה כי "יש לנו תחושה שיש משהו לא פתור". בתחושה הציבורית של אותם ימים ניכר כי המשטרה כנראה מיהרה לדווח על התעלומה שנפתרה.

לאחר מספר חודשים חזר בו זדורוב מהודאתו. "לא רצחתי", הודיע לבית המשפט. בפרקליטות המשיכו לטעון כי זדורוב הוא הרוצח של תאיר ראדה. היום, כאמור, התבררה האמת בבית המשפט.

פרשת רצח תאיר ראדה - סיקור מיוחד:

גזר הדין של זדורוב: מאסר עולם

אשתו של זדורוב: "אין פה צדק, נערער לעליון"