שמעון שיבר - המנהל שהטריד מינית - ייכלא לשנה אחת

בית משפט השלום בראשון לציון גזר אחר הצהריים את דינו של ד"ר שמעון שיבר, שהורשע בביצוע מעשים מגונים והטרדה מינית של תלמידה בבית ספרו, מורה, סייעת ואמו של אחד התלמידים. שיבר, המנהל האגדי של תיכון "עמית עמל" בראשל"צ, ייכנס לשנה אחת לבית הכלא וישלם לכל מתלוננת פיצוי בסך 40 אלף שקלים. צפו בשיבר בביהמ"ש

בית משפט השלום בראשון לציון גזר אחר הצהריים שנת מאסר אחת בפועל על ד"ר שמעון שיבר, מנהל התיכון האגדי של "עמית עמל" בגין עבירות מין. בית המשפט קבע עוד, כי על שיבר לשלם פיצוי בסך 40 אלף שקלים לכל אחת מ-4 המתלוננות נגדו. בנוסף נגזרו על שיבר שבעה חודשי מאסר על תנאי.

שיבר הורשע במסגרת הסדר טיעון בביצוע שלושה מעשים מגונים ובהטרדה מינית של ארבע מתלוננות, בהן תלמידה בבית ספרו, מורה, סייעת ואמו של אחד התלמידים. מנהל בית הספר נחשב למקורב לאנשי ציבור רבים, ביניהם גם ראש עיריית ראשון לציון, מאיר ניצן.

השופט היימן ביקר בחריפות את חבריו של המנהל בהם מאיר ניצן, ראש עיריית ראשון לציון לשעבר, על כך שגם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום, הוא העיד לטובתו. "כולם העדיפו להדחיק עובדה זו", אמר בהחלטתו. "חבל שכך נהג גם מר ניצן".

תחילה הכחיש שיבר את ההאשמות החמורות, אך לפני כשלושה חודשים הגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות והודה בכתב אישום מתוקן.

"אל תגלי, כדי שלא יקנאו"

על פי כתב האישום המקורי זומנה בתחילת 2008 אחת מהתלמידות למשרדו של שיבר, שם הוא אמר לה שהיא "מציירת יפה" וכי הוא מבקש ממנה להגיע למשרדו בעתיד למפגשים אישיים נוספים, אך דרש שלא תגלה על הקשר ה"מיוחד" ביניהם לאמה או לתלמידים אחרים, "כדי שלא יקנאו".

במספר רב של פגישות שאל שיבר את התלמידה האם כבר קיימה יחסי מין, האם היא חושבת על כך והאם יש לה נטיות לסביות. המנהל אמר לקטינה בהזדמנויות רבות כי היא יפה, כי הרבה בחורים "ירצו" בה וכי הוא יודע שהוא עצמו לא מספיק מושך עבורה. כך לפי כתב האישום.

באחת הפגישות הוא הראה לה ציור שהיה תלוי במשרדו, ושאל אותה מה יש לה לומר באשר לאיבר המין של האדם המצויר. בפגישות מאוחרות יותר, הוא ליטף את כתפה וחזה של הקטינה, מעל בגדיה, ללא הסכמתה. כשהיא ביקשה לצאת - נזף בה. על כך מאשימה הפרקליטות את שיבר בהטרדה מינית ובמעשה מגונה בקטינה שמלאו לה 14 שנים, תוך ניצול יחסי תלות.

"העונש מעביר מסר קשה לקורבנות"

מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה נמסר בתגובה לגזר דינו של שמעון שיבר כי "הפחתת הענישה בעקבות עסקת טיעון, כפי שנעשתה גם הפעם עם עבריין מין מורשע, שהודה בביצוע עבירות מין חמורות תחת יחסי מרות, מעבירה שוב מסר ציבורי קשה לנפגעות שנפגעו על ידי שיבר ולנפגעות ונפגעי תקיפה מינית אחרים, ששוקלים אם להגיש תלונה במשטרה ולעבור הליך פלילי מייגע ומורכב.

החמרת הענישה כלפי עברייני מין, על אחת כמה וכמה במקרים של עברייני מין שממלאים תפקידים ציבוריים וחינוכיים, חשובה מעין כמוה. עסקאות טיעון מעין אלו ועונש של שנת מאסר מזילות את מעשי עבירות המין החמורות".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק