בקרוב: חיפוש גופני - גם ללא חשד מוקדם?

משרד המשפטים מקדם יוזמת חקיקה חדשה, "על רקע התגברותה של תופעת הסכינאות" - במרכזה הצעה לאפשר לשוטרים לערוך חיפוש על גופו של אדם, ללא חשד מוקדם שהוא נושא נשק או עומד לבצע פשע. לפי ההצעה, החיפושים ללא חשד ייערכו במקומות שיוגדרו מראש, ביניהם אזורי בילוי, מוסדות חינוך, מוסדות רפואיים ועוד

שוטרים. יוכלו לחפש ללא חשד מוקדם (חדשות 2)

אפשר לחפש בכל מקום, בקרוב - גם בלי סיבה? משרד המשפטים מקדם בימים אלה, בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, תיקון חקיקה שבמרכזו עומדת הצעה, לפיה שוטרים יוכלו לערוך חיפוש גופני באנשים - גם ללא חשד מוקדם.

לפי החוק כיום, המשטרה יכולה לערוך חיפוש על גופו של אדם מסוים, אם ישנו חשד סביר שהוא נושא נשק, "או במקרה של חשד שבגופו של החשוד נמצאת ראיה להוכחת ביצועה של עבירה או להוכחת הקשר שבין החשוד לבין ביצוע העבירה", נכתב בהודעת משרד המשפטים.

תיקון החקיקה, כך נמסר מהמשרד, מקודם "על רקע התגברותה של תופעת הסכינאות, בעיקר במקומות בילוי". זהו "תיקון חקיקה המסמיך שוטרים לערוך חיפוש בגופו של אדם, במקומות מוגדרים מראש, שהם מקומות המועדים לאירועי אלימות", נכתב.

פרט למועדונים: גם מוסדות רפואיים ואצטדיונים

אותם "מקומות מועדים" הם לרוב אזורי בילוי, בהם נתקלת המשטרה באלימות מוגברת. האזורים, לפי ההצעה, יהיו מוגדרים מראש ויכללו פרט לאזורי בילוי, גם רשימה לא קצרה של מקומות ובתי עסק נוספים - גם מוסדות רפואיים, מוסדות חינוך, בתי אוכל (מסעדות, בתי קפה ועוד), מועדונים ודיסקוטקים.

עוד ברשימה: מקומות שבהם נערכים משחקים באמצעות מכונות, משחקי ביליארד, קלפים, קוביות ועוד, מגרשי ספורט, אצטדיונים וכל מקום אחר שבו נערכות תחרויות ספורט, מקום שבו נערכים מופעי תיאטרון, קולנוע, מוסיקה, מחול ועוד.

"פרט למקומות מוגדרים אלה, מפקד מחוז במשטרה מוסמך יהיה להכריז על מתחם ציבורי בו מתנהלים מספר עסקי עינוג (לדוגמא קונצרט, דיסקוטק, מופעי מחול, ריקודים וכד'), באופן זמני, כמקום בו רשאי שוטר לערוך חיפוש על הגוף ללא חשד", נמסר ממשרד המשפטים".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק