אבי החייל שהתמוטט ומת באימון: "המדינה צחקה עלינו"

בית המשפט העליון דחה היום את הבקשה להעמיד לדין את מפקדיו של אהוד שניאור ז"ל, חייל דובדבן שהתמוטט ומת במהלך אימון לפני 8 שנים. אביו, יעקב, מביע היום זעם על ההחלטה: "איפה אנחנו חיים? המדינה לא מגבה את ההורים"

אכזבה במשפחתו של אהוד שניאור ז"ל, שנהרג לפני שמונה שנים בתאונת אימונים במהלך שירותו הצבאי - בעקבות החלטת בית המשפט העליון לדחות את הערעור בעניין מפקדיו ולהחליט כי הם לא יועמדו לדין. "רצינו שהם יעמדו למשפט על הפקרה", אומר היום יעקב, אביו של החייל, בשיחה עם ערוץ החדשות.

"רצינו שיהיו מעשים. איפה אנחנו חיים? המדינה לא נותנת גיבוי להורים", הוסיף יעקב. "זה שדוד בן גוריון כתב כי 'תדע כל אם עבריה כי הפקידה את בניה בידי המפקדים הראויים לכך - לא נראה לי שיש למשפט הזה גיבוי".

על משך הזמן החריג בו התנהל הדיון, אמר האב השכול: "אם אי אפשר להתיש את המשפחה במערכה הראשונה, ממשיכים להתיש אותם הלאה. זו פשוט בושה וחרפה. המדינה צחקה עלינו".

השופטים: המקרה לא מחייב את התערבותנו

הבוקר דחה בית המשפט העליון את בקשת משפחתו של שניאור, שהיה בן 19 במותו. המשפחה ביקשה להעמיד לדין את מפקדיו ביחידת "דובדבן", לאחר שהתמוטט במהלך אימון ביחידה. חיילים ביחידה סיפרו כי שניאור חש ברע יום לפני מותו ולפיכך לא ביצע חלק מהפעילויות בטירונות היחידה. למחרת הוא קיבל עונש והוטל עליו למלא את המשימות שלא מילא יום לפני כן עם חבריו לצוות.

חבר השופטים הביע הזדהות עם המשפחה, ומתח ביקורת קשה על התנהלות הצבא. "חובתו של כל מפקד בצה"ל להכיר את סיפורו של אהוד שניאור ז"ל, וחובתו של צה"ל להבטיח שמקרים דומים לא יישנו", כתבו השופטים בהחלטתם. עם זאת, הדגישו: "הטיפול בכשלים חמורים אלו צריך שייעשה במישור הפיקודי והמשמעתי, ולא במישור הפלילי המחייב את התערבותנו".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק