חרדי שנולד עם רחם: צה"ל מונע ממני להתגייס

בחור חרדי שנולד עם איברי מין נקביים וזכריים הגיש עתירה לביהמ"ש בטענה שצה"ל מפלה אותו עקב מצבו הרפואי. למרות שעבר ניתוח להסרת איברי המין הנשיים, הוא טוען שצה"ל מסרב לקבל אותו לשורותיו גם כתומך לחימה. בצה"ל בוחנים את בקשתו, אולם מסרבים להגיב למקרה בכלי התקשורת

מתעקש על שירות בצה"ל. אילוסטרציה (חדשות 2)

בימים שבהם מדברים על ירידה במוטיבציה להתגייס לשירות קרבי בצה"ל, יש כאלה שנלחמים על זכותם וזוכים לסירוב דווקא מצד הצבא. כזהו המקרה של ר', בחור חרדי בן 30 שנולד עם איברי מין נקביים וזכריים.

אנשים שנולדים עם התופעה, שמוכרת בספרות הרפואית בשם אנדרוגינוס, נאלצים בשלב מסוים לבחור באחד מהמינים ואכן, ר' בחר להיות גבר. לפני שעלה לארץ עבר ניתוח לכריתת השדיים, הרחם והשחלות, ובישראל עבר ניתוח לכריתת האשכים הפנימיים.

לאחר שעלה לארץ, ביקש להתגייס לצבא ולשרת כחייל מן המניין. לדבריו, ועדה רפואית שבחנה את בקשתו קבעה כי הפרופיל הרפואי שלו הוא 64, ואינו מאפשר לו להתגייס לשירות קרבי. למרות זאת, ר', שחש מחויבות לתרום למדינה ולהתגייס לצה"ל, מסרב לקבל את ההחלטה.

ר' טוען: מפלים אותי בגלל מצבי הרפואי

על פי הנהלים הקיימים, עולים חדשים שהגיעו לארץ לאחר גיל הגיוס, מתגייסים רק אם הם מיועדים לשרת ביחידה קרבית. בעתירה שהגיש לבית המשפט המחוזי נגד משרד הביטחון, טוען ר' כי ההחלטה להוריד לו פרופיל נובעת מאבחנה שגויה של רופאים בארץ מוצאו, שסברו שהוא סובל ממחלת קדחת ים תיכונית משפחתית, אבחנה שרופאים בארץ פסלו.

לאחר דין ודברים עם גורמים שונים בצבא הוסבר לו כי אף על פי שהוא כשיר לשרת כתומך לחימה, הצבא לא מוכן לגייס אותו עקב גילו, אך לדברי ר' מדובר באפליה. מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "עתירת הפונה טרם הועברה לצה"ל. לכשתתקבל, תועבר תשובת צה"ל בערכאות המתאימות ולא באמצעי התקשורת".