ביהמ"ש תוקף את המשטרה: "השוטרים אינם מעל החוק"

מערכת בתי המשפט תוקפת היום את המשטרה, על רקע ההחלטה להכפיל את עונשו של השוטר שחר מזרחי. "גם שוטרי משטרת ישראל כפופים להוראות החוק ואינם עומדים מעליו", נכתב בהודעה שמטרתה הייתה "להבהיר את העובדות". עוד נכתב: "לא נשקפה כל סכנה לחייו של מזרחי"

בית המשפט נגד המשטרה: בהודעה חריגה שכותרתה "הבהרת עובדות המקרה", יוצאת היום מערכת בתי המשפט נגד המשטרה והביקורת הקשה שהשמיעה על ההחלטה להכפיל את עונשו של השוטר שחר מזרחי. "לא נשקפה כל סכנה לחייו של מזרחי", נכתב בין היתר בהודעה.

אחרי ההתקפה המתוקשרת של המשטרה על החלטת בית המשפט העליון, החליטו היום בצעד חריג "להשיב אש". בהודעה שפורסמה לכל כלי התקשורת, נכתב בין היתר: "ההחמרה בעונשו של מזרחי הייתה הכרחית כדי לבטא את חומרת העבירה שעבר, ומתוך התפיסה שאינה שנויה במחלוקת, לפיה גם שוטרי משטרת ישראל כפופים להוראות החוק ואינם עומדים מעליו".

"ירה בראשו מטווח קרוב"

"מזרחי הפר את הוראות הפתיחה באש של המשטרה", נכתב בהודעה. "לפי נהלים אלו, הפתיחה באש חייבת לביות אמצעי אחרון בלבד, והשימוש בנשק לשם עצירת רכב מסתיים לפי הכללים בירי לעבר גלגלי הרכב.....כך ניתן היה למנוע את הימלטותו של גנאים מהמקום מבלי להרוג אותו".

"תחת זאת", נכתב בהמשך ההודעה, "ירה מזרחי בראשו של גנאים מטווח קרוב. התנהגותו זו הייתה חריגה בנסיבותיה ואינה משקפת את דפוסי הפעולה המקובלים במשטרה. בנסיבות אלה לא היה מנוס מהרשעתו של מזרחי בעבירת ההריגה".

במערכת בתי המשפט נימקו את פרסום ההודעה: "מאז ניתן אתמול פסק הדין בעניינו של שחר מזרחי, אשר ייחודו הוא בנסיבותיו החריגות, השיח התקשורתי פסח לחלוטין על תיאור עובדות האירוע".

משפחות אסולין ומזרחי: גורל משותף 

"הבן שלי לא חי ולא מת. הוא מונשם. אם הבן שלי היה יכול לירות בעבריין - הוא היה יורה בו ולא חושב על מערכת המשפט", כך אומר היום דוד אסולין, אביו של החייל שלומי אסולין שנפצע קשה לאחר שנדקר בינואר 2007 על ידי העבריין ראתיב אבו עצא במהלך מרדף באזור רחובות. אסולין נדקר בצווארו, ובימים האחרונים חלה הידרדרות במצבו, שמוגדר כעת קריטי.

דוד אסולין, ששמע אמש על החלטת בית המשפט העליון להחמיר בעונשו של השוטר שחר מזרחי, עדיין מתקשה להאמין. "מערכת המשפט עשתה למשפחה עוול נוראי. היא הייתה צריכה להוציא אותו זכאי", הוא אומר.

היום התקשר אסולין לאמו של שחר מזרחי, על מנת לחזק את ידיה. "אמשיך לעזור לכם, ואעשה את כל המאמצים - אפילו כדי להגיע לנשיא בשביל להוציא את שחר זכאי ולהחזיר אותו למערכת", אמר אסולין בשיחה. "פניתי לבייניש אישית וקראתי לה להגיע לבית החולים לראות את שלומי. ככה אני חושב שהם יחליטו אחרת".

אמו של מזרחי השיבה: "אתה מדהים, אתה עוזר לי. שתהיה לשלומי רפואה שלמה, אני כואבת את כאבכם". היא תקפה פעם נוספת את החלטת בית המשפט אתמול: "ביניש רק הכניסה עוד יותר את המברג".