ויסמן מדבר מהכלא: אני קורא לזה כישלון מקצועי

גיא ויסמן, מי שהיה המשנה למנכ"ל בית ההשקעות "הראל" והורשע במעילת מיליונים, מדבר היום לראשונה. בראיון בלעדי מאחורי הסורגים, ימים אחדים אחרי גזר הדין ששלח אותו ל-10 שנות מאסר, הוא מספר על נפילתו, וגם על הראל: החברה שבה הפך משליח, למנהל כל יכול, ולפושע

כבר שלוש שנים וחצי שגיא ויסמן נמצא באגף העצירים של כלא אילון. מי שהיה המשנה למנכ"ל חברת ההשקעות הראל שוהה עם תשעה עצורים בחדר. הוא כונה נער הפלא של הבורסה שהגיע לבית ההשקעות הראל ועבד כשליח, עד שהגיע לתפקיד המשנה למנכ"ל. היום הוא מתראיין לראשונה מהכלא במדי עציר כתומים.

"אין לי רקע אקדמאי, אין לי אפילו תעודת בגרות, אבל בסוף שנות השמונים היה אפשר להתקדם גם בלי רקע אקדמאי", מספר ויסמן בראיון בלעדי מהכלא. "כנראה שהייתי מספיק כישרוני".

הפרשה שלו התפוצצה ברעש גדול, חברת הראל הגישה תלונה ובה טענה שגיא ויסמן, מי שעל פי פרסומים היה מקורב למנכ"ל החברה יאיר המבורגר, מעל בכספי החברה במיליוני שקלים. הם טענו כי ויסמן למעשה מחק את ההון העצמי של בית ההשקעות.

"לא התכוונתי למעול, רציתי לשמור על שמי הטוב"

"היו לי הצלחות עצומות, גייסתי אלפי לקוחות לחברה, אבל בארבע השנים האחרונות זה לא עבד, נכשלתי - אני קורה לזה כישלון מקצועי", הוא אומר בקור רוח. כתב האישום תיאר איך פתח ויסמן חשבונות מוסווים עם לקוחות החברה והפך שותף לרווחים. אחר כך כשהחשבונות נקלעו לחובות, הוא משך עשרות מיליוני שקלים מההון העצמי של החברה כדי לכסות על ההפסדים. כדי להסתיר את המעילה, ויסמן ביצע פעולות פיקטיביות.

"אין כאן גם כישלון מוסרי, לא הייתה כאן מטרה קרימינלית או כוונת מעילה. אני לא בן אדם כזה ולא טיפוס כזה. מי שמכיר אותי יודע שאני לא בא ממשפחה של גנבים. ההורים שלי עבדו בעבודות מכובדות כל חייהם", טען ויסמן. "פשוט נקלעתי לסיטואציה כזו שרציתי לשמר את השם שלי והמעמד שהיה לי במשך 15 שנות עבודה. המטרה העיקרית הייתה להחזיר את הרווחים לחברה".

את הטעות שלו מסביר ויסמן בתחזית לא נכונה לגבי מצב השוק. "אני צפיתי התרסקות בשווקים הבינלאומיים שאכן באה שנה אחרי זה - אם היא הייתה מגיעה שנה לפני לא היינו מדברים היום ואולי היינו שומעים על גיא ויסמן במקומות אחרים".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק