ביהמ"ש הקל בעונשו של ראאד סלאח

למרות שהדגישו את חומרת מעשיו של מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, החליטו היום שופטי בית המשפט המחוזי בי-ם להפחית את חודשי המאסר שנגזרו בעבר על סלאח מ-9 חודשים ל-5 בלבד. מדובר בעונש שהוטל על סלאח לפני כשלוש שנים, לאחר שירק על שוטר

יכול שוב לחייך? סלאח (חדשות 2)

השייח' ראאד סלאח לכלא, אבל לתקופה קצרה יותר: בית המשפט המחוזי בירושלים החליט היום לקבל באופן חלקי את ערעורו של מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית וקיצר את עונש המאסר שנגזר עליו בעבר בארבעה חודשים. מדובר בעונש שהוטל על סלאח לאחר שהורשע לפני כשלוש שנים בתקיפת שוטר וביריקה עליו. גזר הדין עומד כעת על חמישה חודשי מאסר בפועל.

בדיון בבית המשפט טענו פרקליטיו של סלאח כי יש לבטל את מאסרו לאור שורה של פגמים בהליך המשפטי. עורכי הדין טענו כי הקלטת שתיעדה את האירוע אינה קבילה כראייה, שעדויותיהם של השוטרים רצופות סתירות וכי חסימת המעבר, כלפיו מחא סלאח, היה בלתי חוקי מלכתחילה. סניגוריו של סלאח הוסיפו כי התנהגותו נבעה כתוצאה מהתנהגותם הפסולה של השוטרים.

בדיונם בערעור, קבעו שופטי בית המשפט המחוזי כי על אף חומרת המעשה בו הורשע סלאח, נראה כי קציבת העונש הראשוני על תשעה חודשים מחמירה מעל המידה הראויה. עם זאת, הדגישו השופטים, אין בכך בכדי לבטל את חומרת מעשים של סלאח, שלדבריהם "קרא תיגר על סמכותם של השוטרים בכלל", ואף פגע בשוטר באופן אישי ובכבודו. בנוסף, דחו השופטים את טענות הסניגורים בדבר הראויות הפסולות, לכאורה.

"המערער היה גורם דומיננטי במקום ובהתנהגותו התסיס את המתקהלים", נכתב בהחלטה. "הוא היה מודע לפוטנציאל ההתלקחות במקום ולמשמעות מעשיו. בין מעשיו לבין מימושם של חופש הביטוי וחופש ההפגנה אין ולא כלום", הוסיפו השופטים.

השופטים אף הדגישו כי סלאח מעולם לא התנצל על מעשיו וציינו כי השיקול להטיל עליו עונש מאסר נובע מכך שהוא ביצע עבירות ביטחוניות רבות כבר משנת 2005. כמו כן, דחו השופטים את בקשת עורכי דינו של סלאח לדחות את ריצוי המאסר לאחר חודש ברמדאן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק