דודי אפל נשלח ל-3.5 שנות מאסר

שלוש שנות מאסר וחצי נגזרו על איש העסקים דודי אפל בגין מתן שוחד לבכירים, במטרה לקדם את עסקי הבנייה שלו. בנוסף הוטל על אפל, ממקורביו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, קנס בסך מיליון שקלים. על ראש עיריית לוד לשעבר בני רגב נגזרו 18 חודשי מאסר

פרשת שוחד נוספת הגיעה היום אל סיומה: בית משפט השלום בתל אביב גזר בצהריים שלוש שנות מאסר וחצי על איש העסקים דודי אפל, שהורשע לפני כשלושה חודשים בשלוש עבירות שוחד, הקשורות לחברות בנייה שבשליטתו. בנוסף הוטל על אפל קנס בסך מיליון שקלים ועונש מאסר על תנאי של 18 חודשים. כאן בחדשות 2באינטרנט אנו מעבירים את השידור החי מבית המשפט.

אפל, ממקורביו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, כונה על-ידי הפרקליטות "תמנון רב זרועות", המחזיק בקשרים קרובים לצמרת השלטון. הפרקליטות ביקשה לגזור עליו שש שנות מאסר בפועל, וקנס כספי.

השופטים מרדכי פלד, דניאל בארי וגיליה רביד קבעו שאפל פעל לקבלת תמיכתם של ראשי הרשויות המקומיות לוד וגבעת שמואל, של פקידים בכירים במינהל מקרקעי ישראל ושל עובדי ציבור אחרים, שהייתה או עשויה הייתה להיות להם נגיעה לענייניו העסקיים, לשם קידום ענייניו העסקיים והחברות שבשליטתו. למרות טענות פרקליטו של אפל להדלפות מצד המשטרה שהשפיעו על מהלך המשפט, דחה בית המשפט את הטענות.

בנוסף, קיבל הרכב השופטים את טענות כתב האישום לפיהן אפל קידם את עסקיו באמצעות טובות הנאה כספיות, שהעניק לאותם גורמים במטרה להבטיח את המשך בחירתם כעובדי ציבור, או כתגמול על פעולות הקשורות בענייניו. בכך ניצל אפל את מעמדו, כוחו וקשריו והבטיח לאותם גורמים שיקדם את ענייניהם האישיים. בסך הכל הורשע אפל בשלוש עבירות של מתן שוחד.

על פי גזר הדין, הורשע אפל כי העביר באמצעות מתווך שוחד של עשרות אלפי שקלים לבני רגב, ראש עיריית לוד לשעבר, וזאת במהלך מערכת הבחירות של שנת 1998. "מאחורי תכליתו של השוחד הכספי, שמטרתו הייתה מימון מערכות בחירות, עמדה כוונה ברורה של קניית שליטה באותם אישי ציבור שהתמודדו לראשות עירם", כתבו השופטים בגזר הדין. "מדובר במעשים שנועדו לבסס עוצמה ולרכוש השפעה תוך ציפייה לקבלת תמורה, בבוא העת, ממקבלי השוחד".

עורך דינו של אפל, עו"ד משה ישראל, טען כי יש להקל בעונש שייגזר על מרשו בנימוק של עינוי דין. עם זאת, לא קיבלו השופטים טענה זו לאור חומרת המעשים.

גם ראש עיריית לוד לשעבר נשלח למאסר

ראש עיריית לוד לשעבר, שיוצג על ידי עורכת הדין פנינת ינאי, הורשע בעבירה אחת של קבלת שוחד, עבור אותה העברת כספים במערכת הבחירות של שנת 1998. בית המשפט גזר עליו 18 חודשי מאסר בפועל ושנת מאסר על תנאי. כחלק מהטיעונים להקלת העונש הובאו שורה של עדים שדיברו בשבחו ובזכות פועלו הרוב למען תושבי העיר. בנוסף, הדגיש עו"ד ינאי כי מדובר במעידה חד פעמית של רגב ולא במעשים שנערכו לאורך שנים ובאופן שיטתי.

"לא יכול להיות ספק בכך כי מימון כמעט מלא של מערכת הבחירות שניהל, היה בו כדי לשלול ממנו את מרחב הפעולה ושיקול הדעת העצמאי הנדרשים לו, בבוא העת, בניהול עירו", כתבו השופטים בגזר הדין בהתייחס לרגב. השופטים ציינו כי התייחסו לכך שרגב לא העביר את הכספים לכיסו, אלא לצורך ניהול מערכת הבחירות, כנימוק להקלה בעונשו. עם זאת, ציינו השופטים כי אין בכך בכדי להצדיק הימנעות ממתן עונש מאסר.

 עודד טל שכיהן בתפקידו כבכיר במינהל מקרקעי ישראל, הורשע בפברואר האחרון בגין עבירות שביצע עם אפל. בית המשפט גזר עליו בזמנו 45 חודשי מאסר בפועל ושנה וחצי מאסר על תנאי, לאחר שהורשע בעבירות של לקיחת שוחד והפרת אמונים.