נערים שיכרו, תקפו מינית נערה בת 14 - ולא יישבו בכלא

עסקת טיעון תמוהה במיוחד התקבלה הבוקר בבית המשפט המחוזי לנוער בת"א: 3 נערים ששיכרו נערה עד אבדן חושים, ביצעו בה מעשים מגונים ונטשו אותה עירומה בגן ציבורי, נידונו ל-6 חודשי עבודות שירות בלבד. השופטים התחשבו בגיל הנערים ובהליך השיקומי ובחרו שלא לשלוח אותם לכלא. במקום זאת הם ישלמו פיצויים לנערה

שיכרו נערה עד אבדן חושים, תקפו אותה מינית לעיני נערים אחרים, נטשו אותה בגן ציבורי ולמרות זאת לא יישבו בכלא: בית המשפט המחוזי לנוער בת"א אישר הבוקר הסדר טיעון מעורר מחלוקת, במסגרתו הוטלו עבודות שירות על שלושה נערים מאזור המרכז שתקפו מינית נערה לפני שנתיים בדיוק, בעת שהייתה בת 14.

השלושה הורשעו בעבירות של מעשה סדום ושל מעשים מגונים שביצעו בנערה, בשעה שהיו בעצמם קטינים, לאחר שהשקו אותה לשוכרה בגן ציבורי. "לאחר ביצוע המעשים עזבו הנאשמים את המקום לפנות בוקר, כאשר הם נוטשים את המתלוננת כשהיא שיכורה, יחפה ומכנסיה פתוחים", לשון גזר הדין.

הנאשמים כולם הודו בעובדות אשר פורטו בכתב האישום המתוקן. אחד מהם אף ציין בבית המשפט כי הוא לוקח אחריות מלאה על מעשיו, מתבייש בהם, ומגלה תובנה לנזק שנגרם לנערה. במקביל, חלק מהצעירים הביעו חשש רב מפני האפשרות של חזרה לכתלי הכלא, בעקבות מכות והשפלות קשות שספגו במהלך מעצרם.

"עבודות שירות הן לא עונש פשוט עבור נער בן 16"

למרות בקשת התובע להטיל על השלושה עונש מאסר, השופטים אורי שהם, יהודית שבח, וגלעד נויטל החליטו להתחשב בגילם הצעיר של השלושה, וכן בעובדה שהם עוברים תהליך שיקומי ולהטיל עליהם 18 חודשי מאסר, מהם 6 בפועל שיומרו בעבודות שירות. בנוסף נקבע בגזר הדין כי כל אחד מהם ישלם לצעירה פיצוי כספי בסך 30 אלף שקלים.

"העונש אמנם נראה קל, אבל עבודות שירות הן ודאי לא עונש פשוט לנער בן 16", אמר עורך הדין ששי גז, שמייצג את אחד הנאשמים. "אנחנו שמחים שבית המשפט לקח בחשבון את השיקול השיקומי".

עורך דינו של נער אחר התייחס לנזק שהיה נגרם אילו מרשו היה חוזר לשהות מאחורי סורג ובריח. "העונש הוא בהחלט מידתי במיוחד לאחר תהלך שיקום הארוך שהם עברו בשנה האחרונה", אמר הבוקר עו"ד גיל פרידמן. בדבריו התייחס הסניגור גם לתקופת המעצר שבה סבל הנער מאלימות מצד עצורים אחרים. אמו של הנער אף ציינה באחד הדיונים כי התקשתה לזהות אותו לאחר שהגיע מבית המעצר עם סימני מכות וחבלות בכל חלקי גופו.

העבירות חמורות - העונשים קלים

גזר הדין לנערים מצטרף להחלטה מקלה נוספת שהתקבלה הבוקר, בעניינם של דורסי הנער אמיר בלחסן, שהפך לצמח מאז התאונה הקשה לפני כשנה. בית המשפט המחוזי בפתח תקווה מסר הבוקר את החלטתו בעניין עסקת הטיעון בין הפרקליטות לבני הזוג פנינה תורן ועומרי נעים, שהפקירו את הנער אמיר בלחסן לאחר שנפגע ממכוניתם ונמלטו - והחליט לגזור עליהם עונש מופחת של 3 שנות מאסר בלבד.

בהחלטתו ציין השופט זכריה כספי כי אחד מהשיקולים שלו בבואו לאשר את ההסדר, היה הטיעון כי השניים לא בהכרח אשמים בתאונה עצמה שבה נפגע בלחסן בן ה-13. זאת, לעומת ראיות חותכות לכך שהם הפקירו אותו במקום התאונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק