חנן גולדבלט: "לא מצטער"

השחקן והמורה למשחק שהורשע לפני כשנתיים באונס ובביצוע מעשים מגונים מסרב להשלים עם החלטת ביהמ"ש. מחר ייערך הדיון האחרון בערעורו, בו יוחלט אם ירצה את עונש המאסר שנגזר עליו עד תום. "מצבו לא פשוט", אומרת עורכת דינו. "אבל הוא לא יכול להתחרט על מה שלא עשה"

בבית המשפט העליון ייערך מחר הדיון האחרון בערעורו של השחקן חנן גולדבלט, שהורשע לפני כשנתיים בביצוע עבירות מין חמורות. גולדבלט, שנידון לשבע שנות מאסר בפועל, ערער על עצם ההרשעה ועל העונש שניתן לו.

סניגוריתו של גולדבלט טוענת שבית המשפט שגה בהחלטתו כשהחליט להרשיע את השחקן באונס ובמעשים מגונים. "הטענה העיקרית שלנו היא שבית המשפט המחוזי טעה, ואנו מבקשים מבית המשפט העליון להפוך את החלטת בית המשפט שהרשיע את גולדבלט", אמרה היום עורכת דינו רחל תורן בראיון לערוץ החדשות.

"אין ראיות חדשות שהובילו לערעור", טוענת עו"ד תורן. "הטענה שלחנו היא שבית המשפט שגה כיוון שהוא עצמו ציין שהוא מטיל ספק רב במהימנותה של המתלוננת. יש לנו טענה גם לגבי חוסר הסבירות של האישום שהוגש, כיוון שמדובר במערכת יחסים ארוכה של למעלה מחצי שנה בין המתלוננת לנאשם. לטענתנו מדובר במערכת יחסים לגיטימית שהתקיימה בהסכמה".

"בית הכלא זה לא פיקניק"

גולדבלט בן ה-68 נמצא כבר למעלה משנה בבית הכלא לאחר שהורשע ביולי 2008. זאת, לאחר שלוש שנים שבהם שהה במעצר בית בעקבות האישומים נגדו. "שלומו של חנן גולדבלט לא קל", סיפרה עו"ד תורן. "כבר למעלה משנה שהוא נמצא בבית הכלא, וזה לא פיקניק. על אחת כמה וכמה כשמדובר באדם מבוגר. בסך הכל הוא מחכה לערעור הזה ומאוד מקווה שהתוצאה תשתנה".

למרות ההרשעה בבית המשפט המחוזי, והראיות הרבות שהצטברו נגדו, גולדבלט ממשיך להכחיש שביצע אונס. "הוא עבר תהליך מחשבה עמוק, כבר בישיבה שהתקיימה טרם גזר הדין הוא אמר שהוא מצטער על חלק מהדברים שבהם הוא כן הודה ועל כך שהם הגיעו לאן שהגיעו", ציינה עו"ד תורן, "אבל על אירוע שלא קרה הוא לא יכול להביע חרטה".

ביולי 2008 גזר בית המשפט בתל אביב תשע שנות מאסר, מתוכן שבע בפועל ושנתיים על תנאי, על השחקן המפורסם שהורשע בביצוע שני מעשי אונס, מעשה סדום ומעשים מגונים בנשים שהיו תלמידותיו למשחק. בנוסף קבע בית המשפט פיצוי שישלם גולדבלט לשתי המתלוננות בגובה 25 אלף שקל כל אחת.

"הפכתי לטפיל"

"הנאשם לא התנצל התנצלות כנה בפני המתלוננות, ולא הביע חרטה אמיתית על מעשיו", כתבו השופטים בגזר הדין. "רק בדבריו האחרונים טען בלשון רפה, כי 'ברור לו שבמקרים מסוימים היה קל דעת בהתנהלותו, וכן כי כמה מהן, בצורה זו או אחרת, נפגעו על ידו בשל כך'. דברים אלה נאמרו מאוחר מדי וקשה לראות בהם חרטה מלאה וכנה".

עוד הדגישו השופטים בגזר הדין כי הם התחשבו בגילו המבוגר של גולדבלט, 68, בעובדה שלא היה לו כל רישום פלילי קודם ובעיקר במעצר הבית הארוך שהיה נתון בו במשך כשלוש שנים, מאז שנחשפה הפרשה.

גולדבלט נעצר באוגוסט 2005 לאחר שכמה צעירות, ביניהן גם קטינות התלוננו נגדו במשטרה. הן סיפרו כי כאשר הגיעו לדירתו לשיעורי משחק הוא ביצע בהן את מעשים קשים, בהם אונס, מעשי סדום, מעשים מגונים ועבירות מין נוספות. על פי התלונות, גולדבלט ביצע את מעשיו לאורך כ-20 שנה.

על פי טענות המתלוננות אמר להן גולדבלט כי הוא צופה להן עתיד במשחק וביקש לאמן אותן לקראת תפקידי במה של צעירות המפתות מבוגרים בטלנובלות פרי עטו. כמו כן טענה התביעה כי גולדבלט נהג להזהיר את הנשים לבל יספרו לאיש על דרישותיו.

גולדבלט הכחיש לאורך כל הדרך את החשדות המיוחסים לו. "משיא הפופולאריות ודמות חינוכית לילדים הפכתי לאיש מתועב", אמר בבית המשפט בשלב הטיעונים לעונש. "הפכתי לטפיל".