אמש: "מוח אשכנזי", היום: "אחדות"

הרב עובדיה יוסף בירך היום על שחרור האבות האשכנזים מעמנואל, ואמר כי: "רק האחדות מצילה אותנו. כולנו בני איש אחד". אך אתמול בדרשתו השבועית צולם הרב אומר על הפרשה: "התלמידה הזו שלומדת שמה, יהיה לה מוח אשכנזי!". יואב ללום, העותר לבג"ץ: "לא הייתה שום פשרה, היה קיום של פסק הדין"

פרשת עמנואל, שהפכה היום עם שחרור האבות ממעצר ל"פשרת עמנואל", עדיין מעסיקה את הציבור החרדי. גם הרב עובדיה כבר הספיק להתייחס לעניין פעמיים השבוע, אך בשתי ההתבטאויות טון הדברים נשמע מעט שונה.

הרב צולם אתמול בדרשתו השבועית כשהוא אומר על התלמידות הספרדיות שהופלו לרעה בבית הספר: "הם לומדים הלכות של אשכנזים. התלמידה הזו שלומדת שמה, יהיה לה מוח אשכנזי! לא יודעת תורה! ישאלו אותה - לא יודעת!".

אך היום, לאחר קבלת ההחלטה על שחרור האבות האשכנזים ממעצר, העביר הרב למצלמות מסר קצת אחר: "ואני אומר לכם רבותיי, רק האחדות מצילה אותנו. כולנו בני איש אחד, אנחנו. ספרדים, אשכנזים, כולנו בני אברהם, יצחק ויעקב. לכל אחד יש המסורת שלו, המנהגים שלו, אבל חלילה וחס שאחד יפגע בשני".

ללום: "אין כאן שום פשרה"

מגיש העתירה לבג"ץ בנושא עמנואל, ומי שמקבל איומים רבים על חייו מאז התפוצצות הפרשה, יואב ללום, ניסה להסביר את הסתירה בתכנית "שש". "הוא צייר תמונת מצב שבחינוך האשכנזי מתעלמים מהמסורת הספרדית". הוא הוסיף, "על זה הצעקה שלנו. אנחנו בעד שכולם יהיו מאוחדים במוסד אחד - אבל שיתנו לכל אחד לפתח את המסורת שלו".

בראיון הדגיש ללום כי סיום הפרשה הוא לא בפשרה, אלא פשוט קיום פסק הדין של בג"ץ שהורה שהתלמידות ילמדו יחדיו, ללא הפרדה. "אין כאן שום פשרה. אילו היו הולכים כאן בדרך של פשרה, לא היה כלא. מה שקורה זה קיום של פסק הדין. בית המשפט עמד על כך שהבנות יחזרו ללמוד יחד ואנו שמחים שביום הזה הבנות, לאחר שנים של הפרדה, חזרו ללמוד ביחד".

"הם החליטו לחזור ולהחזיר את הבנות לשלושה ימים ללימודים ביחד", הוסיף ללום, איש עמותת נוער להלכה. "בהתחלה הם אמרו - אפילו לא דקה אחת! אני יכול רק לברך על זה. מעולם לא התנגדנו שהם יקימו לעצמם מסגרת. מה שכן התנגדנו זה שקבוצת מיעוט משתלטת על בית ספר".

סערת ההפרדה בעמנואל - סיקור מיוחד:

"לא נתפשר גם מול כיתת יורים"

בג"ץ התקפל: האמהות לא ייאסרו 

עמנואל: פיצוץ בבוררות של בית הדין הרבני

צפו: הדיון בבג"ץ הסתיים בצעקות של החרדים

ההורים בעמנואל: "כמו שהלכו למשרפות - נלך לכלא"

האמהות מתחמקות ממעצר: "לא מסוגלות"