הרבנים: אשכנזיות וספרדיות בכיתה אחת

בצעד מפתיע מביע בית הדין הרבני תמיכה בהחלטת בג"ץ בפרשת ההפרדה העדתית בעמנואל. הורי התלמידות פנו לבית הדין בבקשה שיורה לעותרים לחזור בהם, אך הרבנים קבעו, כמו השופט אדמונד לוי: על הבנות שלכם, אשכנזיות וספרדיות, ללמוד יחד בכיתה אחת

הפתעה בעמנואל: בית הדין הרבני בירושלים, בית דין צדק, פוסק היום כי נאסר על אנשי חסידות סלונים ביישוב לעשות הפרדה כלשהי בין תלמידות או תלמידים, וכי על כל הילדים בחינוך העצמאי - להתאחד בשנת הלימודים הבאה בכיתה אחת, עד להוראה אחרת.

ההפתעה היא כפולה ומכופלת, בהתחשב בכך שהחסידים - הורי התלמידות האשכנזיות - הם אלה שמלכתחילה פנו לבית הדין הרבני, במטרה שיורה ליואב ללום, יו"ר עמותת "נוער כהלכה" ומגיש העתירה לבג"ץ, למשוך את עתירתו לאלתר.

אב בית הדין, הרב דב לוין, דן בסוגיה וקבע למעשה את מה שפסק לפניו השופט אדמונד לוי בבג"ץ: על התלמידות ללמוד ביחד גם בשנת הלימודים הבאה ועד להחלטה אחרת של בית הדין.

עוד נקבע בבית הדין, כי על מנת שהעותרים לבג"ץ ימשכו את עתירתם, על כל ההורים שבנותיהן לומדות ב"בית יעקב" לחתום על מסמך לפיו הם מסכימים עם הפסיקה ויקיימו אותה. החלטתו של הרב לוין אמנם אינה מונעת מההורים להקים בית ספר נפרד לבנות האשכנזיות בשנה הבאה, אך בהחלט פוגמת במאבקם להפריד בין הבנות.

ובינתיים בבג"ץ: מאסר האמהות ממשיך להידחות

מאחורי החומות של כלא מעשיהו יושבים כבר שלושה ימים אבותיהן של התלמידות מעמנואל - אבל האמהות, כך נראה, לא יצטרפו אליהם בקרוב. 

שופטי בג"ץ קבעו היום כי ההחלטה על ביצוע צווי המאסר של האמהות תידחה עד לדיון נוסף בעניין שייערך בבית המשפט ביום שלישי הקרוב, זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה כבר הודיע שהמדינה תתמוך בשחרורן לטובת הילדים. גם העותרים קראו לגלות גמישות בעניין האמהות.

בנוסף דחה בג"ץ את הבקשה לפטור את ההורים מתשלום הקנס שנקבע להם. "ראוי להוסיף כי ההורים – בניגוד לנטען – היו מודעים היטב לפסק הדין", כתבו השופטים בהחלטתם, "ואף על פי שניתנו להם מאז הזדמנויות רבות לבצעו ללא כפייה – הם פעלו בדרכים שונות לסיכולו".

השופטים הוסיפו כי "זאת ועוד, טרם שהפעלנו הליכי ביזיון נגד ההורים (בתחילה קנסות שלא שולמו, ואחר כך פקודות מאסר) שמענו באריכות את טיעוני בא-כוחם המשפטי ובמקרים המתאימים אף את דברי נציגיהם. יתר על כן איפשרנו הגשת בקשות פטור פרטניות, ובאלה שהגיעו דנו ונתנו החלטות פטור, או עיכוב ביצוע בהתאמה. נוכח כל האמור לעיל – לבקשה זו שבפנינו לא היה מקום והמבקשים בגדרה יישאו בהוצאות לטובת אוצר המדינה בסך של 5,000 ש"ח".

"במהלך הימים האחרונים נשמעו במסגרת השיח הציבורי המותר גם התבטאויות חריגות ביותר כנגד בית משפט זה ובמיוחד כנגד אחד משופטיו, וזאת, בין השאר, על ידי נבחרי ציבור. היועץ המשפטי לממשלה מתבקש איפוא לבדוק האם הגיעו הדברים הללו לכאורה לכדי זילות בית המשפט, ולהנחות את נבחרי הציבור לגבי המתחייב ממעמדם ומתפקידם", כך בהחלטת בג"ץ מהיום.

רוצים לקבל עדכוני חדשות נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סערת הפרדה בעמנואל - סיקור מיוחד:

צפו: הדיון בבג"ץ הסתיים בצעקות של החרדים

ההורים בעמנואל: "כמו שהלכו למשרפות - נלך לכלא"

האמהות מתחמקות ממעצר: "לא מסוגלות"