בג"ץ התקפל: האמהות לא ייכלאו עד הודעה חדשה

שופט בג"ץ אדמונד לוי החליט הבוקר לעכב מאסרן של 22 האמהות מעמנואל שהיו אמורות להתייצב לריצוי עונשן עד לקבלת החלטה חדשה. דיון נוסף יתקיים ביום ראשון. אחת האמהות המיועדות למאסר ילדה הבוקר בת. בנוסף נפקדים 2 אבות שטרם אותרו

בג"ץ עיכב הבוקר בפעם השנייה את מאסרן של 22 האמהות מעמנואל שלא התייצבו לריצוי עונשן אתמול ב-17:00 כפי שנקבע. לטענת גורמים בחסידות הנשים לא הצליחו לשאת את הלחץ הנפשי בנטישת ילדיהן. בנוסף נפקדים שני אבות.

בדיון מיוחד שנערך הבוקר הוחלט לדחות את מועד קבלת ההחלטה בדבר מעצר הנשים מעמנואל. שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי קבע כי בשל הקושי לכנס היום את בית המשפט, הוא יתכנס לדיון נוסף ביום ראשון ומאסרן של הנשים יעוכב עד לקבלת החלטה חדשה בעניין.

מקום מסתורן של האמהות הנעדרות לא ידוע לרשויות ולמשטרה, אך על-פי הערכה הן התפזרו בבתי משפחותיהן בירושלים ובני-ברק. אתמול קיבלו חמש נשים פטור ממאסר בעקבות נסיבות מקלות. בנוסף, אחת הנשים המיועדות למאסר ילדה הבוקר בת.

במשטרה קיימו אמש הערכת מצב מיוחדת בעקבות היעדרותן ממעצר של הנשים ולא התייצבו במגרש הרוסים בירושלים או בכלא נווה תרצה, שם היו אמורות לשהות הלילה.

כל הדיווחים מההפגנות, כל השאלות והתשובות על הפרשה

עם האמהות, נעדרים גם שני אבות שלא הגיעו למעצר. בתחילה נעדרו 4 אבות, אך שניים מהם הגיעו לבסוף לכלא מעשיהו - שם שוהים 35 אבות מהיישוב עמנואל למשך שבועיים. עם הגברים שנמצאים בכלא מעשיהו נסעו באוטובוס גם כמה ילדים, רובם מתחת לגיל שנתיים, אך נמסרו לנציגי העדה החרדית כשהגיעו לבית הכלא. מהשב"ס נמסר כי האבות נקלטו בכלא, לאחר הליך זיהוי.

"בכך שלא התייצבו במשטרת מחוז ירושלים עד השעה 17:00 כפי שנדרשו, הפרו הוראה חוקית", נמסר מהמשטרה בתום הערכת המצב. "בדיון הוחלט שיינקטו ויופעלו כל האמצעים והכלים על מנת לממש את החלטת ביהמ"ש, באופן מהיר, נחוש ומוחלט. הטיפול כנגד ההורים שלא התייצבו הוטל על היחידה המרכזית במחוז ירושלים".

הנשים, חסידות סלונים, נימקו את ההתחמקות ממעצר בכך שלא היו "מסוגלות לעזוב את הילדים, מחר שבת, שלחנו את הגברים". הנשים סיפקו נימוק נוסף לאי הגעתן - מטעמי צניעות.

לפי נתוני המשטרה, יותר מ-100,000 חרדים הפגינו אתמול בירושלים. כתוצאה מהחום הכבד לפחות עשרה בני אדם התעלפו ועשרות נוספים חשו ברע. הם קיבלו טיפול במקום. בשעות הצהריים המאוחרות התפזרה ההפגנה בבני ברק, ללא אירועים אלימים.

רוצים לקבל עדכון על שידורים חיים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר ההפגנה, אמר אתמול המפכ"ל כי "הציבור החרדי ומנהיגיו הוכיחו, עד כה, שניתן גם להביע מחאה וגם לשמור על החוק והסדר, הערכות מקדימה של אלפי שוטרים ומפקדים בשטח, והליך הדברות סדור של משטרת ישראל עם הנהגת הציבור החרדי, הובילו את האירוע לסיומו בסדר מופתי".